d Pokój dziecięcy częściej niż inne wnętrza przechodzi przeobrażenia, które wynikają z szybko zmieniających się potrzeb jego lokatora. Dlatego zanim zaczniemy remontować lub urządzać takie pomieszczenie, pamiętajmy, aby było ono nie tylko dostosowane do wieku dziecka, ale przede wszystkim funkcjonalne i bezpieczne.
W pierwszych latach życia dziecka decyzje o urządzaniu jego pokoju podejmują rodzice. Później najczęściej ono samo decyduje o wystroju swojego otoczenia - także kolorystki ścian. Warto mu w tym pomóc zwłaszcza, że jest to dobra okazja, aby przekazać dziecku zasady zestawiania i oddziaływania barw. Szybko zorientujemy się w otoczeniu, jakich kolorów nasz pociecha czuje się dobrze, a które ją irytują.
Czary-mary na ścianach
Zanim przystąpimy do malowania ścian, warto ocenić charakter naszego malucha i dopasować kolor do jego zainteresowań i cech charakteru. Nie ulega wątpliwości, że kolorystyka wnętrza powinna pozytywnie wpływać na rozwój psychiczny dziecka. Nie ma jednak jednoznacznej odpowiedzi, którą z barw uważa się za najlepszą dla dzieci. Wskazane są zarówno kolory neutralne, jak i łagodne pastele, np. uspokajający błękit czy też radosne żółcie i pomarańcze. Czerwony, jako kolor agresywny, nie powinien być zbyt obecny. Lepiej sprawdza się biel z kolorowymi dodatkami. Wystarczą drobne, czerwone akcenty, które
dodatkowo ocieplą pokoik o żółtych lub pomarańczowych ścianach. Bardzo ciekawie wyglądają też pastelowe ściany z biegnącą wzdłuż nich u góry bordiurą (pasem dekoracyjnym). Natomiast ściany pomalowane w bardziej jaskrawych kolorach stwarzają atmosferę ciepła, spokoju i bezpieczeństwa.
Witajcie w naszej bajce...Małe dziecko powinny otaczać pastelowe kolory. Zwykle są to wszelkie odcienie różu i błękitu, możemy jednak pokusić się o wprowadzenie innych odcieni, takich jak morela, pistacja czy kwiat migdałowca. Nie zapomnijmy jednak o najważniejszej, w początkowym okresie życia dziecka, części pokoju, jakim jest sufit. Noworodki większość czasu spędzają w łóżeczku, patrząc właśnie na sufit. Warto więc pomalować chociaż jego część na jasne, ciepłe kolory. Nie należy jednak przesadzić z intensywnością barw. Kolory
jaskrawe, źle wpływają na maluchy. Mogą szybciej się one denerwować i spać niespokojnie.
W pierwszej fazie życia dziecka bardziej niż na kolor powinniśmy jednak zwrócić uwagę na bezpieczeństwo stosowanej do dekoracji farby. Pokój, w którym mieszka małe dziecko najlepiej pomalować zwykłą, wodorozcieńczalną farbą np. Salon firmy Nobiles. Nie zawiera ona rozpuszczalników ani amoniaku, dlatego doskonale nadaje się do pomieszczeń, w których nie powinny występować czynniki alergizujące. A ponieważ jest dostosowana do barwienia w komputerowych mieszalniach farb na prawie dwieście kolorów, doskonale spełni także funkcję dekoracyjną.
Szkoła aranżacji wnętrz
Z biegiem czasu dziecko dorasta i wówczas pokój służy mu już nie tylko jako miejsce do zabawy, ale nauki. To dobry moment, aby uwzględnić indywidualny gust dziecka. Jeżeli chcemy uniknąć częstego przemalowywania ścian, utrzymajmy je w tonacji oranżu lub brzoskwini, przeznaczając jedynie ich część na własną twórczość dziecka. Początek nauki szkolnej wiąże się ze zmianą funkcji pokoju, a tym samym jego aranżacji. W pokoju pojawia się kącik do pracy. W związku z tym kolorystyka ścian powinna sprzyjać koncentracji. Może to być przykładowo zieleń lub turkus. Innym rozwiązaniem jest pomalowanie pokoju dziecka na dwa kolory - część sypialną w jasnych pastelowych odcieniach, a kącik do pracy w kolorach pobudzających umysł, ułatwiających logiczne myślenie, a jednocześnie nie rozpraszających. Dobrym pomysłem jest również włączenie dziecka do pomocy przy remoncie własnego pokoju.
Warto przekazać mu przy tym kilka rad dotyczących samej techniki malowania oraz stosowanych narzędzi. Podczas malowania pokoju dziecka nie zapominajmy jednak, że naszym najważniejszym celem jest stworzenie przestrzeni zapewniającej poczucie bezpieczeństwa, wygodę i dobre warunki sprzyjające rozwojowi młodego mieszkańca. Wygodę na pewno uzyskamy malując ściany farbą bardziej odporną na ścieranie i zabrudzenia. Taką jest klasyczna biała farba, która została przystosowana do barwienia na dwieście kolorów. (EK)