d Wiosna za pasem. Wkrótce przystąpimy do pierwszych prac w naszych ogródkach warzywnych. Dobre lub złe roślinne towarzystwo może decydować o naszych plonach.
Pierwsze prace w ogrodzie najlepiej rozpocząć od wzbogacenia gleby w niezbędne składniki pokarmowe. Do tego można wykorzystać komposty (możemy sporządzać je na działce) lub obornik. Zastosowanie obornika lub kompostu zwiększa ilość niezbędnych dla roślin składników pokarmowych, ale także sprzyja rozwojowi pożytecznych mikroorganizmów. Żeby nasze warzywa pięknie rosły ważna jest także, zawartość wapnia w glebie, dlatego też ci, którzy jesienią, po zbiorach wapnowali działkę, teraz mogą być spokojni. Warto także pamiętać, że nie wolno łączyć nawożenia organicznego z wapnowaniem.
Ważny płodozmian
Rozwojowi naszych działkowych warzyw sprzyjać będzie także spulchnianie gleby oraz prawidłowo ułożony płodozmian, czyli następstwo roślin po sobie. Nie wolno uprawiać warzyw należących do tego samego gatunku jedne po drugich. Działalność taka prowadzi do wyczerpania z gleby składników pokarmowych, a także zwiększa ryzyko występowania chorób i szkodników.
Dobre sąsiedztwo
Wydawałoby się, że w przypadku roślin nie ma znaczenia sąsiad, czyli gatunek rosnący obok, ale są to tylko pozory. Towarzystwo w tych układach też jest bardzo ważne. Okazuje się bowiem, że niektóre rośliny, wydzielają do gleby substancje hamujące wzrost innych, albo też mogą oddziaływać korzystnie, np. zwiększając ich bujność. Poniżej przedstawiamy ściągawkę, którą warto zachować przy ustalaniu nasadzeń w ogrodzie.
Dobre i złe sąsiedztwa niektórych gatunków warzyw
Gatunek uprawiany Dobre sąsiedztwo Złe sąsiedztwo
Kapusta Ziemniaki, koper, pory, groch, buraki czerwone, pomidory Poziomki, czosnek, cebula
Ogórki
Buraki czerwone, cebula , fasola, groch, kapusta, selery, sałata, pory Pomidory, rzodkiewka, ziemniaki
Cebula
Marchew, buraki czerwone, sałata, koper Fasola, groch, kapusta
Czosnek
Buraki czerwone, pomidory, marchew, ogórki Fasola, groch, kapusta
Marchew
Cebula, czosnek, groch, pomidory, pory, rzodkiewka Brak
Rzodkiewka
Fasola, groch, kapusta, pomidory, szpinak Ogórki, sałata
Sałata
Buraki czerwone, marchew, ogórki, cebula, pomidory, kapusta, groch, koper Rzodkiewka, selery
Fasola
Buraki czerwone, kapusta, ogórki, rzodkiewka, sałata Czosnek, groch, cebula, pory
Selery
Kalarepa, kalafiory, fasola, pomidory, pory Kukurydza, ziemniaki, sałata
Ziemniaki
Kapusta, kukurydza, fasola, czosnek, szpinak Dynia, ogórki, pomidory, selery, buraki czerwone
(Alicja Russa)
NA PODDRUKU
Warto wiedzieć
Ochrona roślin ogrodowych
Warzywa należy chronić przed chorobami i szkodnikami. Najlepiej do tego wykorzystać ograniczone środki chemiczne i zastąpić je roślinami, które odstraszają szkodniki i zapobiegają występowaniu chorób.
* Obecność w ogródku warzywnym aksamitek odstraszy nicienie. Uprawa współrzędna marchwi z czosnkiem lub cebulą, chroni marchew przed występowaniem połyśnicy marchwianki i zmniejsza ryzyko występowania chorób grzybowych.
* Dobrym sposobem jest także uprawa ziół. I tak: bazylia chroni przed występowaniem mączniaka ogórków, cząber ogrodowy chroni buraki przed występowaniem mszycy burakowej, lawenda odstrasza mszyce i mrówki.
* Stosujmy, jak najmniej preparatów chemicznych. Chronimy w ten sposób naturalnych wrogów szkodników roślin, np. larwy biedronek i innych pożytecznych gatunków.
* Stosujmy, jeżeli jest to konieczne preparaty biologiczne, np. zawierające szczepy bakterii, wyciągi z roślin lub preparaty chemiczne o krótkim okresie karencji.