Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Dom

23 marca 2004 r.
17:40
Edytuj ten wpis

Dobre sąsiedztwo

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

d Wiosna za pasem. Wkrótce przystąpimy do pierwszych prac w naszych ogródkach warzywnych. Dobre lub złe roślinne towarzystwo może decydować o naszych plonach.
Pierwsze prace w ogrodzie najlepiej rozpocząć od wzbogacenia gleby w niezbędne składniki pokarmowe. Do tego można wykorzystać komposty (możemy sporządzać je na działce) lub obornik. Zastosowanie obornika lub kompostu zwiększa ilość niezbędnych dla roślin składników pokarmowych, ale także sprzyja rozwojowi pożytecznych mikroorganizmów. Żeby nasze warzywa pięknie rosły ważna jest także, zawartość wapnia w glebie, dlatego też ci, którzy jesienią, po zbiorach wapnowali działkę, teraz mogą być spokojni. Warto także pamiętać, że nie wolno łączyć nawożenia organicznego z wapnowaniem.
Ważny płodozmian
Rozwojowi naszych działkowych warzyw sprzyjać będzie także spulchnianie gleby oraz prawidłowo ułożony płodozmian, czyli następstwo roślin po sobie. Nie wolno uprawiać warzyw należących do tego samego gatunku jedne po drugich. Działalność taka prowadzi do wyczerpania z gleby składników pokarmowych, a także zwiększa ryzyko występowania chorób i szkodników.
Dobre sąsiedztwo
Wydawałoby się, że w przypadku roślin nie ma znaczenia sąsiad, czyli gatunek rosnący obok, ale są to tylko pozory. Towarzystwo w tych układach też jest bardzo ważne. Okazuje się bowiem, że niektóre rośliny, wydzielają do gleby substancje hamujące wzrost innych, albo też mogą oddziaływać korzystnie, np. zwiększając ich bujność. Poniżej przedstawiamy ściągawkę, którą warto zachować przy ustalaniu nasadzeń w ogrodzie.
Dobre i złe sąsiedztwa niektórych gatunków warzyw
Gatunek uprawiany Dobre sąsiedztwo Złe sąsiedztwo
Kapusta Ziemniaki, koper, pory, groch, buraki czerwone, pomidory Poziomki, czosnek, cebula
Ogórki


Buraki czerwone, cebula , fasola, groch, kapusta, selery, sałata, pory Pomidory, rzodkiewka, ziemniaki
Cebula

Marchew, buraki czerwone, sałata, koper Fasola, groch, kapusta
Czosnek

Buraki czerwone, pomidory, marchew, ogórki Fasola, groch, kapusta
Marchew

Cebula, czosnek, groch, pomidory, pory, rzodkiewka Brak
Rzodkiewka
Fasola, groch, kapusta, pomidory, szpinak Ogórki, sałata
Sałata


Buraki czerwone, marchew, ogórki, cebula, pomidory, kapusta, groch, koper Rzodkiewka, selery
Fasola

Buraki czerwone, kapusta, ogórki, rzodkiewka, sałata Czosnek, groch, cebula, pory
Selery
Kalarepa, kalafiory, fasola, pomidory, pory Kukurydza, ziemniaki, sałata
Ziemniaki




Kapusta, kukurydza, fasola, czosnek, szpinak Dynia, ogórki, pomidory, selery, buraki czerwone

(Alicja Russa)
NA PODDRUKU
Warto wiedzieć
Ochrona roślin ogrodowych
Warzywa należy chronić przed chorobami i szkodnikami. Najlepiej do tego wykorzystać ograniczone środki chemiczne i zastąpić je roślinami, które odstraszają szkodniki i zapobiegają występowaniu chorób.
* Obecność w ogródku warzywnym aksamitek odstraszy nicienie. Uprawa współrzędna marchwi z czosnkiem lub cebulą, chroni marchew przed występowaniem połyśnicy marchwianki i zmniejsza ryzyko występowania chorób grzybowych.
* Dobrym sposobem jest także uprawa ziół. I tak: bazylia chroni przed występowaniem mączniaka ogórków, cząber ogrodowy chroni buraki przed występowaniem mszycy burakowej, lawenda odstrasza mszyce i mrówki.
* Stosujmy, jak najmniej preparatów chemicznych. Chronimy w ten sposób naturalnych wrogów szkodników roślin, np. larwy biedronek i innych pożytecznych gatunków.
* Stosujmy, jeżeli jest to konieczne preparaty biologiczne, np. zawierające szczepy bakterii, wyciągi z roślin lub preparaty chemiczne o krótkim okresie karencji.

Pozostałe informacje

Kewin Sasak i spółka w końcu znaleźli sposób na JSW Jastrzębski Węgiel

Wygrać z mistrzem to jest coś dużego. Opinie po meczu JSW Jastrzębski Węgiel – Bogdanka LUK Lublin

Do tej pory siatkarze Bogdanki LUK Lublin tylko przegrywali z JSW Jastrzębskim Węglem. W ostatni starciu ulegli mistrzom Polski 0:3, ale w każdym secie zdobywali po 23 punkty. W piątek, w pierwszym półfinale PlusLigi drużyna Massimo Bottiego wreszcie znalazła sposób na faworyzowanego rywala i ograła go na wyjeździe 3:0. Jak obie ekipy oceniają zawody?

Dzisiaj sklepy pracują krócej

Dzisiaj sklepy pracują krócej

W Wielką Sobotę większość placówek sieci marketów spożywczych będzie czynna do godz. 13. Do tej godziny klientów obsługiwać będą również urzędy pocztowe.

Jakub Kępa ma nadzieję, że Orlen Oil Motor powalczy o obronę tytułu mistrza

Jakub Kępa (Orlen Oil Motor): Liga będzie jeszcze bardziej wyrównana, ale walczymy o kolejne złoto

Orlen Oil Motoru mają pewne prawo marzyć o kolejnym mistrzostwie. Dzięki świetnemu zarządzaniu klubem i szeregiem sponsorów żużlowcom nie brakuje niczego, by walczyć o kolejny złoty medal dla Lublina. Prezes „Koziołków” przekonuje jednak, że po wzmocnieniach, których dokonały kluby z Wrocławia i Torunia, w PGE Ekstralidze powinno być jeszcze więcej emocji

Paweł Maj, prezydent Puław, postanowił nie płacić grzywny, by ośmieszyć system, który pozwala zamykać boiska szkolne. Za kratki nie poszedł, bo ktoś, prawdopodobnie resort sportu, zasądzoną grzywnę wpłacił. Problem z boiskiem, na którym ciążą sądowe restrykcje jednak pozostaje

"Prawo bezduszne, nikczemne, oderwane od rzeczywistości"

O zgodzie na areszt w obronie zamykanego sądownie szkolnego boiska, wieloletniej prawnej batalii, braku wsparcia ze strony władz centralnych i nadziei na zmiany - rozmawiamy z niedoszłym więźniem zakładu karnego w Opolu Lubelskim, prezydentem Puław, Pawłem Majem.

Bogdanka LUK Lublin lepsza od JSW Jastrzębskiego Węgla

Niespodzianka: Bogdanka LUK Lublin lepsza od mistrza Polski Jastrzębskiego Węgla

W pierwszym meczu półfinałowy play-off o mistrzostwo Polski Bogdanka LUK Lublin sensacyjnie pokonała JSW Jastrzębski Węgiel 3:1. MVP wybrany został przyjmujący gości Wilfredo Leon

Burze w Lubelskiem. Strażacy interweniowali dzisiaj 375 razy
nawałnice

Burze w Lubelskiem. Strażacy interweniowali dzisiaj 375 razy

To pracowity dzień dla wszystkich strażaków z zachodniej Lubelszczyzny. Wiatr uszkodził blisko 50 dachów, zrywał gałęzie i przewracał drzewa - także na samochody. Najwięcej szkód burze wyrządziły w powiecie puławskim, opolskim i kraśnickim.

Prędkość i wyprzedzanie na zakazie. Jazda wysokopunktowana

Prędkość i wyprzedzanie na zakazie. Jazda wysokopunktowana

Aż 24 punkty karne i to za jednym razem zdobył 59-latek, który wczoraj jeździł po drogach gminy Kurów - bez zwracania uwagi na przepisy. Było szybko i niebezpiecznie. Mieszkaniec gminy Bychawa wyczerpał limit błędów.

Miasta Lubelszczyzny jak z horroru - tak widzi je sztuczna inteligencja
zdjęcia
galeria

Miasta Lubelszczyzny jak z horroru - tak widzi je sztuczna inteligencja

Współczesna technologia pozwala na coraz więcej, a jej graficzne możliwości rosną z każdą kolejną wersją popularnych modeli językowych. Korzystając z dostępu do GPT postanowiliśmy sprawdzić, jak komputer widzi miasta Lubelszczyzny, gdyby miały je symbolizować postaci wyjęte z horrorów.

Silne burze przetaczają się przez Lubelszczyznę. To będzie niespokojna noc

Silne burze przetaczają się przez Lubelszczyznę. To będzie niespokojna noc

Od Puław po Roztocze - zachodnia i południowa część Lubelszczyzny znalazła się w zasięgu silnych komórek burzowych. Front przyniósł silny wiatr, intensywne opady deszczu i wyładowania atmosferyczne. Mieszkańcy województwa już w południe otrzymali ostrzeżenia w ramach alertu RCB. Prognozy się sprawdziły.

Rzeźba ukrzyżowanego Chrystusa należy do najstarszych w Lublinie. Pochodzi z początków XVII wieku
historia

Lubelski kościół kryje skarby historii. Rzeźba Chrystusa sprzed 405 lat

Gdy powstawała, na polskim tronie zasiadał Władysław IV Waza, nasz kraj rozpoczynał boje z Imperium Osmańskim, a w Lublinie szalała epidemia dżumy. Figura Chrystusa z kościoła pw. św. Mikołaja ma już 405 lat. Jej autor pozostaje nieznany.

Lęk przed złodziejami popchnął go do najgorszego

Lęk przed złodziejami popchnął go do najgorszego

Mieszkaniec powiatu zamojskiego stracił ponad 100 tysięcy złotych. A wszystko przez lęk o swoje oszczędności oraz zbyt duże zaufanie okazane niewłaściwym osobom. Ten błąd słono go kosztował.

Miejsce w którym ma powstać do 2026 roku Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne

W Chełmie ruszyła budowa centrum dla najbardziej potrzebujących

Przy ulicy Browarnej w Chełmie ruszyła inwestycja, która ma realnie zmienić życie osób z niepełnosprawnościami. Powstające Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne to nie tylko budynek – to obietnica godnych warunków życia, wsparcia i bezpieczeństwa.

Groził kobiecie, że "odstrzeli jej głowę". Agresor już za kratkami
na sygnale

Groził kobiecie, że "odstrzeli jej głowę". Agresor już za kratkami

Pijany 60-latek z gminy Puławy w tym tygodniu wszczął awanturę, w trakcie której próbował zmusić swoją partnerkę do zameldowania go w jej mieszkaniu. Groził jej śmiercią. Wcześniej szarpał i popychał. Przerażona zadzwoniła po pomoc.

Wystawa 100 lat żużla już otwarta. Co można zobaczyć?
ZDJĘCIA
galeria

Wystawa 100 lat żużla już otwarta. Co można zobaczyć?

Tego wydarzenia nie może przegapić żaden, prawdziwy kibic czarnego sportu. Od czwartku w Lublinie można podziwiać wystawę „100 lat sportu żużlowego”.

Tegoroczny festiwal muzyczny organizowany przez stowarzyszenie Dwa Brzegi ma nawiązywać do historii księżnej Izabeli Czartoryskiej

Środki na puławskie imprezy podzielone. Kto dostał najwięcej?

Koncerty, pikniki, festiwale. Szesnaście wydarzeń kulturalnych otrzyma w tym roku finansowe wsparcie ze strony puławskiego Ratusza. Suma dotacji wyniosła 350 tys. zł. Jedna trzecia tej sumy trafi zasili imprezę z okazji 280. rocznicy urodzin Izabeli Czartoryskiej.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium