Poradnik poświęcony dodatkom mieszkaniowym, który zorganizowaliśmy w ubiegłą środę w naszej redakcji, wywołał wśród czytelników duże zainteresowanie. Licznych pytań słuchała i udzielała odpowiedzi specjalistka - Grażyna Zioło z Miejskiego Inspektoratu Gospodarki Mieszkaniowej w Lublinie. Poniżej przedstawiamy najczęściej pojawiające się pytania:
• Jaki trzeba mieć dochód by uzyskać dodatek i czy do dochodu będącego warunkiem przyznania pomocy wliczany jest dodatek pielęgnacyjny?
– O dodatek mieszkaniowy mogą ubiegać się osoby, które mają dochód brutto do wysokości 608 zł w gospodarstwach jednoosobowych i 884 zł na osobę w wieloosobowych. Do dochodów wlicza się dodatek pielęgnacyjny przyznawany osobom starszym, natomiast nie obejmuje on zasiłku pielęgnacyjnego otrzymanego przez osoby, których niepełnosprawność powstała przed 16 rokiem życia.
• Jaka jest wysokość dodatku i na jaki jest okres jest przyznawany?
– Ustalona przez lubelskich radnych wysokość dodatku nie może przekroczyć obecnie 70 proc. czynszu. W innych gminach może to być mniej. Dodatek mieszkaniowy przyznawany jest na okres sześciu miesięcy. Jego przedłużenie wymaga przejścia ponownej procedury.
• Na czym ona polega?
Trzeba wypełnić odpowiedni druk, złożyć dokumenty poświadczające dochody i sytuację materialną rodziny. Należy liczyć się z koniecznością przeprowadzenia przez urząd wywiadu środowiskowego, czyli sprawdzenia prawdziwości podawanych informacji.
• Jaka wielkość mieszkania upoważnia do otrzymywania dodatku?
Otrzymają go osoby spełniające kryterium dochodowe oraz dysponujące mieszkaniem nie większym niż 35 mkw. dla jednej osoby, 40 mkw. dla dwóch, 45 mkw. dla trzech, 55 mkw. dla czterech, 65 mkw. dla pięciu i 70 mkw. dla 6 osób lub przekraczających te normy nie więcej niż 30 proc. |Gdy w rodzinie jest osoba niepełnosprawna normę powiększa się o 15 mkw. (zk)
Przypominamy, że szczegółowe informacje dostępne są codziennie w godz. 8-15.30 w inspektoracie pod nr. tel. 443 53 63 lub 443 53 62.