Straciłeś pracę i brakuje ci pieniędzy na opłaty za mieszkanie? Nie martw się - zgłoś się do wydziału lokalowego urzędu gminy po dodatek mieszkaniowy
W ustawie o najmie i dodatkach mieszkaniowych nie ma bowiem słowa o dolnej granicy uzyskiwanych dochodów. Dlatego też dodatek mieszkaniowy powinien być przyznawany także osobie, która nie ma dochodów.
W urzędzie możemy otrzymać gotowy formularz do wypełnienia. Dodatkowo będą potrzebne: dokument o wysokości czynszu; zaświadczenie z urzędu pracy potwierdzające status bezrobotnego.
Jeśli nie masz żadnych dochodów, urzędnik poprosi cię o oświadczenie wyjaśniające, kto i w jaki sposób udziela ci pomocy.
Nie ma ustalonej wysokości dodatku mieszkaniowego. Otrzymasz go jednak tylko do 35 metrów kwadratowych, nawet jeśli mieszkanie jest większe od normy określonej w ustawie.
Dodatek będziesz otrzymywać przez sześć miesięcy, ale nie do ręki. Gmina przekazuje pieniądze bezpośrednio zarządcy budynku.
Od lipca br. osób bezrobotnych nie wolno eksmitować na bruk. Zgodnie z ustawą o ochronie lokatorów, gmina ma obowiązek zapewnić im lokal socjalny. (Podstawa prawna: Ustawa z dn. 2 lipca 1994 o najmie lokali i dodatkach mieszkaniowych DzU z 1998 r., nr 120 poz. 787 z późniejszymi zmianami).
Wysokość dodatku
- to różnica między wydatkami przypadającymi na normatywną powierzchnię użytkową zajmowanego lokalu, a wydatkami poniesionymi przez osobę otrzymującą dodatek. Koszty mieszkaniowe muszą przekraczać 15 proc. dochodów gospodarstwa jednoosobowego, 12 proc. w gospodarstwie 2-4-osobowym oraz 10 proc. w gospodarstwie pięcioosobowym i większym.
Żeby ubiegać się o pomoc, trzeba spełniać jeszcze jeden warunek: norma powierzchni mieszkaniowej nie może być przekroczona o więcej niż 30 proc. Ustawodawca określił normy mieszkaniowe następująco: na 1 osobę - norma wynosi
35 mkw.; na 2 osoby - norma wynosi 40 mkw.; na 3 osoby - norma wynosi 45 mkw.; na 4 osoby - norma wynosi 55 mkw.; na 5 osób - norma wynosi 65 mkw.; na 6 i więcej osób - norma wynosi 70 mkw.
Jeżeli w lokalu mieszka osoba niepełnosprawna, poruszająca się na wózku, powyższe normy podnosi się o 10 mkw.