Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Dom

9 lipca 2002 r.
19:35
Edytuj ten wpis

Domy do remontu

Autor: Zdjęcie autora (UK)

Do roku 2010, z powodu złego stanu technicznego, trzeba będzie wyburzyć w kraju prawie milion lokali. 1,5 mln polskich rodzin nie ma samodzielnego mieszkania. Jeśli dodać do tego spowolnienie w budownictwie oraz wysokie ceny mieszkań, powstaje pytanie: co można zrobić, by dom, w którym mieszkamy służył nam jeszcze przez długie lata?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Nieodpowiedni standard mieszkań wynika nie tylko z powodu przestarzałych technologii, w których budowane były te budynki, lecz również z powodu braku konserwacji i koniecznych remontów. Potrzeby modernizacji budynków stale rosną i brak działań w tym kierunku spowoduje wkrótce dalsze pogorszenie się stanu mieszkalnictwa w Polsce.

Dużo za ogrzewanie

Bardzo znaczne zaniedbania widać w pracach termomodernizacyjnych zasobów mieszkaniowych. Widoczne są one nie tylko dla specjalistów, lecz również dla samych mieszkańców. Wysokie koszty za ogrzewanie (w skrajnych przypadkach opłaty te stanowią nawet 60% czynszu), degradacja budynku oraz spadek jego wartości rynkowej to efekty tych zaniedbań. Dokładne straty spowodowane aktualnym stanem podaje Sojusz Termomodernizacyjny Program Bolix 120 skupiający firmy Bolix Sp. z o. o., StolarkęWołomin SA oraz Termo Organikę, przy współpracy z Krajową Agencją Poszanowania Energii SA. Według raportu sojuszu, z powodu zaniechania prac termomodernizacyjnych, a więc z powodu fatalnego stanu termoizolacji budynków, każdego roku tracimy 7 mld zł. Warto więc zastanowić się, zwłaszcza teraz, gdy rozpoczyna się sezon budowlany, co można by zrobić w zakresie modernizacji naszych domów.
– Niewątpliwie najbardziej opłacalną inwestycją jest ocieplenie ścian zewnętrznych. Przez źle ocieplone ściany zewnętrzne ucieka aż 35-40 % ciepła – mówi Andrzej Malicki z firmy Termo Organika. W ciągu roku, z powodu nieprawidłowej izolacji ścian tracimy 2,38 mld zł. To dosyć duża kwota – warto więc poważnie zastanowić się nad przeprowadzeniem podstawowych prac termomodernizacyjnych, jakim jest ocieplenie ścian zewnętrznych.
– Bardzo istotne jest, aby przy ocieplaniu ścian korzystać z materiałów jednego systemu. – radzi Krzysztof Szyndler z firmy Bolix. W przeciwnym razie nie uzyskamy gwarancji na ocieplenie, a zastosowanie elementów pochodzących od różnych producentów może niekorzystnie wpłynąć na trwałość ocieplenia.

Premia dla odważnych

Ocieplając ściany zewnętrzne budynku pamiętajmy, iż prace te wchodzą w skład termomodernizacji budynku, od której przysługuje premia termomodernizacyjna pochodząca z Funduszu Termomodernizacji. Fundusz ten to środki finansowe wydzielone z budżetu państwa przeznaczone na wsparcie realizacji działań zmierzających do zmniejszenia zużycia energii. Środkami tymi zarządza Bank Gospodarstwa Krajowego. Premię termomodernizacyjną można uzyskać, jeśli na realizację prac termomodernizacyjnych zaciągnie się kredyt, który spłaca się następnie z oszczędności uzyskanych w kosztach ogrzewania. Aby uzyskać kredyt konieczny jest wkład środków własnych – minimum 20 % wartości inwestycji. Wysokość premii wynosi 25 % od wartości kredytu. Do otrzymania premii konieczne jest również wykonanie profesjonalnego audytu energetycznego budynku, który dokładnie określi najkorzystniejszy zakres prac termomodernizacyjnych.
Dzięki ociepleniu nie tylko zmniejszą się nasze rachunki za ogrzewanie ale także prace te korzystnie wpłyną na trwałość ścian, estetykę elewacji, a także na wartość rynkową budynku. Ekologów ucieszy natomiast fakt, iż zużywając mniej energii do ogrzania domu, będziemy mniej zanieczyszczać atmosferę.

Pozostałe informacje

Zielony zakątek to niewielka przestrzeń na patio w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 2

Tego jeszcze nie było. Powstał pierwszy w mieście ogród społeczny

Nie jest duży, ale cieszy. Mowa o "Zielonym zakątku" czyli pierwszym w Lublinie ogrodzie społecznym.

Konfederacja krytycznie o decyzji rady miasta. "Smutny obrazek i jeszcze bardziej smutne wnioski"

Konfederacja krytycznie o decyzji rady miasta. "Smutny obrazek i jeszcze bardziej smutne wnioski"

Nie trzeba było długo czekać na odpowiedź Konfederacji na decyzję radnych Zamościa, którzy we wtorek na sesji uchylili swoją uchwałę sprzed dwóch tygodni "w sprawie wyrażenia stanowiska w zakresie podjęcia działań zmierzających do zatrzymania napływu nielegalnych imigrantów i lokowania ich w województwie lubelskim". Głos prawicowej partii jest, jak można się domyślić, krytyczny.

To niewielka inwestycja, ale ważna dla mieszkańców wioski. W Jacni (gm. Adamów) oficjalnie oddano do użytku pieszą kładkę nad rzeką Jacynką.
galeria

Mała rzecz, a cieszy. Kładka nad Jacynką otwarta

To niewielka inwestycja, ale ważna dla mieszkańców wioski. W Jacni (gm. Adamów) oficjalnie oddano do użytku pieszą kładkę nad rzeką Jacynką.

Żonkile były rozdawane po drodze
galeria

"Marsz żonkili” w Lublinie. Ta inicjatywa uwrażliwia na nadzieję

Po raz kolejny przez centrum Lublina przeszedł marsz Hospicjum Dobrego Samarytanina w ramach akcji „Hospicyjne Pola Nadziei”. Idea tego wydarzenia „zakiełkowała” na świecie w 1997 roku, na polski grunt została przeszczepiona w roku 2003.

EDUBUS ruszył w trasę. Lubelskie uczelnie razem promują naukę
galeria

EDUBUS ruszył w trasę. Lubelskie uczelnie razem promują naukę

W Lublinie wystartował projekt EDUBUS. To mobilne laboratorium edukacyjne, które ma zachęcać młodzież z regionu do studiowania na lubelskich uczelniach. Za inicjatywą stoi Związek Uczelni Lubelskich oraz miasto.

Prawie jak w domu. Wielkanocne śniadanie u Brata Alberta
ZDJĘCIA
galeria

Prawie jak w domu. Wielkanocne śniadanie u Brata Alberta

Pan Piotr czeka na to spotkanie przez kilka miesięcy. Podobnie jak ponad 300 innych osób był dzisiaj gościem na śniadaniu wielkanocnym u Brata Alberta w Lublinie. Takie wspólne posiłki przed świętami to już tradycja w wielu miejscach naszego regionu.

Jajeczko u marszałka. Była modlitwa, życzenia i wielu gości
ZDJĘCIA
galeria

Jajeczko u marszałka. Była modlitwa, życzenia i wielu gości

W Lubelskim Centrum Konferencyjnym odbyło się uroczyste spotkanie wielkanocne Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego. Marszałek Jarosław Stawiarski wraz z zaproszonymi gośćmi złożył życzenia świąteczne oraz przypomniał o nadziei, jaką niesie ze sobą zmartwychwstanie Chrystusa.

Rywalizacja PGE MKS FunFloor Lublin i KGHM MKS Zagłębie Lubin zawsze generuje olbrzymie emocje

PGE MKS FunFloor kontra Zagłębie. Tylko wygrana daje nadzieję na złoto

W czwartek w hali Globus dojdzie do kolejnej odsłony świętej wojny pomiędzy PGE MKS FunFloor Lublin i KGHM MKS Zagłębie Lubin

Piotr Łachno zmarł nagle 17 kwietnia 2024 roku. Stało się to w schronisku dla bezdomnych zwierząt w Zamościu, w którym przez wiele lat pracował

Jutro pierwsza rocznica śmierci. Motocykliści uczczą pamięć przyjaciela

W czwartek minie dokładnie rok od śmierci Piotra Łachno, wieloletniego szefa schroniska dla bezdomnych zwierząt w Zamościu. Tę rocznicę postanowili uczcić jego znajomi, koledzy i przyjaciele z Zamojskiej Grupy Motocyklowej, z którą był związany.

Człowiek bez ręki, duszące się niemowlę... Trudne zadania na zawodach z pierwszej pomocy
galeria

Człowiek bez ręki, duszące się niemowlę... Trudne zadania na zawodach z pierwszej pomocy

Przed skomplikowanymi i wymagającymi konkurencjami stanęli uczestnicy XXXI Mistrzostw Pierwszej Pomocy PCK zorganizowanych przez Akademię Zamojską. Najlepszymi „medykami” okazali się uczniowie ZSP nr 3 czyli „Elektryka”.

Zarzuty i areszt dla wuefisty. Chodzi o „przestępstwo przeciwko wolności seksualnej”

Zarzuty i areszt dla wuefisty. Chodzi o „przestępstwo przeciwko wolności seksualnej”

We wtorek nauczyciel usłyszał zarzuty, a w środę sąd zdecydował, że materiał dowodowy jest wystarczający do tego, by tymczasowo aresztować mężczyznę. Śledztwo w sprawie przestępstw, jakich wuefista miał się dopuścić wobec uczennicy, trwa.

Wisła Puławy w czwartek zagra u siebie ze Skrą Częstochowa. Czy będzie domowe przełamanie?

Wisła Puławy w czwartek zagra u siebie ze Skrą Częstochowa. Czy będzie domowe przełamanie?

Po okazałym, ale dość zaskakującym wyjazdowym zwycięstwie, ze Świtem Szczecin Wisła Puławy wraca na swój stadion. W czwartek o godzinie 16 Duma Powiśla zagra ze Skrą Częstochowa i chcąc myśleć o utrzymaniu się w Betclic II Lidze musi to spotkanie wygrać

Schron przy MPK w Lublinie
Zdjęcia
galeria

Przez 30 lat nikt tego nie robił. Lubelskie ma zbyt mało schronów

Inwentaryzacja schronów w województwie lubelskim trwa. Ruszają też szkolenia. A wkrótce zaczną się inwestycje i zakupy. To wszystko podyktowane jest nowymi przepisami.

Nietypowa kryjówka kawki. Na pomoc ruszyła Straż Miejska

Nietypowa kryjówka kawki. Na pomoc ruszyła Straż Miejska

Kolejna nietypowa akcja Straży Miejskiej w Świdniku. Trzeba było pomóc uwięzionemu ptakowi.

zdjęcie ilustracyjne

Z Bugu wyłowiono dwa ciała. To mogli być imigranci

Policja ustala tożsamość i przyczynę śmierci dwóch mężczyzn wyłowionych z Bugu. Straż graniczna nie wyklucza, że to zwłoki migrantów, którzy próbowali dostać się z Białorusi do Polski.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium