Nieodpowiedni standard mieszkań wynika nie tylko z powodu przestarzałych technologii, w których budowane były te budynki, lecz również z powodu braku konserwacji i koniecznych remontów. Potrzeby modernizacji budynków stale rosną i brak działań w tym kierunku spowoduje wkrótce dalsze pogorszenie się stanu mieszkalnictwa w Polsce.
Dużo za ogrzewanie
Bardzo znaczne zaniedbania widać w pracach termomodernizacyjnych zasobów mieszkaniowych. Widoczne są one nie tylko dla specjalistów, lecz również dla samych mieszkańców. Wysokie koszty za ogrzewanie (w skrajnych przypadkach opłaty te stanowią nawet 60% czynszu), degradacja budynku oraz spadek jego wartości rynkowej to efekty tych zaniedbań. Dokładne straty spowodowane aktualnym stanem podaje Sojusz Termomodernizacyjny Program Bolix 120 skupiający firmy Bolix Sp. z o. o., StolarkęWołomin SA oraz Termo Organikę, przy współpracy z Krajową Agencją Poszanowania Energii SA. Według raportu sojuszu, z powodu zaniechania prac termomodernizacyjnych, a więc z powodu fatalnego stanu termoizolacji budynków, każdego roku tracimy 7 mld zł. Warto więc zastanowić się, zwłaszcza teraz, gdy rozpoczyna się sezon budowlany, co można by zrobić w zakresie modernizacji naszych domów.
– Niewątpliwie najbardziej opłacalną inwestycją jest ocieplenie ścian zewnętrznych. Przez źle ocieplone ściany zewnętrzne ucieka aż 35-40 % ciepła – mówi Andrzej Malicki z firmy Termo Organika. W ciągu roku, z powodu nieprawidłowej izolacji ścian tracimy 2,38 mld zł. To dosyć duża kwota – warto więc poważnie zastanowić się nad przeprowadzeniem podstawowych prac termomodernizacyjnych, jakim jest ocieplenie ścian zewnętrznych.
– Bardzo istotne jest, aby przy ocieplaniu ścian korzystać z materiałów jednego systemu. – radzi Krzysztof Szyndler z firmy Bolix. W przeciwnym razie nie uzyskamy gwarancji na ocieplenie, a zastosowanie elementów pochodzących od różnych producentów może niekorzystnie wpłynąć na trwałość ocieplenia.
Premia dla odważnych
Ocieplając ściany zewnętrzne budynku pamiętajmy, iż prace te wchodzą w skład termomodernizacji budynku, od której przysługuje premia termomodernizacyjna pochodząca z Funduszu Termomodernizacji. Fundusz ten to środki finansowe wydzielone z budżetu państwa przeznaczone na wsparcie realizacji działań zmierzających do zmniejszenia zużycia energii. Środkami tymi zarządza Bank Gospodarstwa Krajowego. Premię termomodernizacyjną można uzyskać, jeśli na realizację prac termomodernizacyjnych zaciągnie się kredyt, który spłaca się następnie z oszczędności uzyskanych w kosztach ogrzewania. Aby uzyskać kredyt konieczny jest wkład środków własnych – minimum 20 % wartości inwestycji. Wysokość premii wynosi 25 % od wartości kredytu. Do otrzymania premii konieczne jest również wykonanie profesjonalnego audytu energetycznego budynku, który dokładnie określi najkorzystniejszy zakres prac termomodernizacyjnych.
Dzięki ociepleniu nie tylko zmniejszą się nasze rachunki za ogrzewanie ale także prace te korzystnie wpłyną na trwałość ścian, estetykę elewacji, a także na wartość rynkową budynku. Ekologów ucieszy natomiast fakt, iż zużywając mniej energii do ogrzania domu, będziemy mniej zanieczyszczać atmosferę.