Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Dom

9 lipca 2002 r.
19:35
Edytuj ten wpis

Domy do remontu

Autor: Zdjęcie autora (UK)
0 0 A A

Do roku 2010, z powodu złego stanu technicznego, trzeba będzie wyburzyć w kraju prawie milion lokali. 1,5 mln polskich rodzin nie ma samodzielnego mieszkania. Jeśli dodać do tego spowolnienie w budownictwie oraz wysokie ceny mieszkań, powstaje pytanie: co można zrobić, by dom, w którym mieszkamy służył nam jeszcze przez długie lata?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Nieodpowiedni standard mieszkań wynika nie tylko z powodu przestarzałych technologii, w których budowane były te budynki, lecz również z powodu braku konserwacji i koniecznych remontów. Potrzeby modernizacji budynków stale rosną i brak działań w tym kierunku spowoduje wkrótce dalsze pogorszenie się stanu mieszkalnictwa w Polsce.

Dużo za ogrzewanie

Bardzo znaczne zaniedbania widać w pracach termomodernizacyjnych zasobów mieszkaniowych. Widoczne są one nie tylko dla specjalistów, lecz również dla samych mieszkańców. Wysokie koszty za ogrzewanie (w skrajnych przypadkach opłaty te stanowią nawet 60% czynszu), degradacja budynku oraz spadek jego wartości rynkowej to efekty tych zaniedbań. Dokładne straty spowodowane aktualnym stanem podaje Sojusz Termomodernizacyjny Program Bolix 120 skupiający firmy Bolix Sp. z o. o., StolarkęWołomin SA oraz Termo Organikę, przy współpracy z Krajową Agencją Poszanowania Energii SA. Według raportu sojuszu, z powodu zaniechania prac termomodernizacyjnych, a więc z powodu fatalnego stanu termoizolacji budynków, każdego roku tracimy 7 mld zł. Warto więc zastanowić się, zwłaszcza teraz, gdy rozpoczyna się sezon budowlany, co można by zrobić w zakresie modernizacji naszych domów.
– Niewątpliwie najbardziej opłacalną inwestycją jest ocieplenie ścian zewnętrznych. Przez źle ocieplone ściany zewnętrzne ucieka aż 35-40 % ciepła – mówi Andrzej Malicki z firmy Termo Organika. W ciągu roku, z powodu nieprawidłowej izolacji ścian tracimy 2,38 mld zł. To dosyć duża kwota – warto więc poważnie zastanowić się nad przeprowadzeniem podstawowych prac termomodernizacyjnych, jakim jest ocieplenie ścian zewnętrznych.
– Bardzo istotne jest, aby przy ocieplaniu ścian korzystać z materiałów jednego systemu. – radzi Krzysztof Szyndler z firmy Bolix. W przeciwnym razie nie uzyskamy gwarancji na ocieplenie, a zastosowanie elementów pochodzących od różnych producentów może niekorzystnie wpłynąć na trwałość ocieplenia.

Premia dla odważnych

Ocieplając ściany zewnętrzne budynku pamiętajmy, iż prace te wchodzą w skład termomodernizacji budynku, od której przysługuje premia termomodernizacyjna pochodząca z Funduszu Termomodernizacji. Fundusz ten to środki finansowe wydzielone z budżetu państwa przeznaczone na wsparcie realizacji działań zmierzających do zmniejszenia zużycia energii. Środkami tymi zarządza Bank Gospodarstwa Krajowego. Premię termomodernizacyjną można uzyskać, jeśli na realizację prac termomodernizacyjnych zaciągnie się kredyt, który spłaca się następnie z oszczędności uzyskanych w kosztach ogrzewania. Aby uzyskać kredyt konieczny jest wkład środków własnych – minimum 20 % wartości inwestycji. Wysokość premii wynosi 25 % od wartości kredytu. Do otrzymania premii konieczne jest również wykonanie profesjonalnego audytu energetycznego budynku, który dokładnie określi najkorzystniejszy zakres prac termomodernizacyjnych.
Dzięki ociepleniu nie tylko zmniejszą się nasze rachunki za ogrzewanie ale także prace te korzystnie wpłyną na trwałość ścian, estetykę elewacji, a także na wartość rynkową budynku. Ekologów ucieszy natomiast fakt, iż zużywając mniej energii do ogrzania domu, będziemy mniej zanieczyszczać atmosferę.

Pozostałe informacje

Raz, dwa, trzy "i,,...
galeria

Raz, dwa, trzy "i,,...

W dniach 23-25 listopada w Lublinie odbywa się 3. FIT – Festiwal Improwizacji Teatralnych, który zaprasza publiczność do świata spontanicznych spektakli, pełnych kreatywności i interakcji. Wydarzenie odbywające się w Domu Kultury LSM to wyjątkowa okazja, by doświadczyć magii, improwizacji i zabawy.

Górnik Łęczna zremisował ósmy mecz w rundzie jesiennej

Górnik Łęczna dwa razy prowadził z GKS Tychy, ale kompletu punktów nie wywalczył

Po 16. kolejkach Górnik Łęczna miał na koncie siedem remisów na zapleczu PKO BP Ekstraklasy. Tym razem do Łęcznej przyjechał GKS Tychy, a więc drużyna, która w tym sezonie punktami dzieliła się do tej pory aż 10-krotnie. W meczu padły aż cztery gole, ale obie drużyny solidarnie podzieliły się punktami po raz kolejny

Zimowe warunki na drogach zbierają żniwo. Dwa wypadki w regionie

Zimowe warunki na drogach zbierają żniwo. Dwa wypadki w regionie

Śliska nawierzchnia i niedostosowanie prędkości do warunków drogowych były przyczyną dwóch zdarzeń, do których doszło wczoraj i dziś rano w Chotyłowie i Białej Podlaskiej. Policja apeluje o ostrożność za kierownicą oraz dostosowanie stylu jazdy do panujących warunków atmosferycznych.

Stella Johnson wróciła do gry po przerwie spowodowanej kontuzją

Polski Cukier AZS UMCS do przerwy prowadził we Wrocławiu, a przegrał ze Ślęzą ponad 20 punktami

Polski Cukier AZS UMCS Lublin został rozgromiony we Wrocławiu. Zespołowi, który aspiruje do medali mistrzostw Polski takie porażki nie przystoją.

Świetny początek i wygrana Azotów z MMTS Kwidzyn

Świetny początek i wygrana Azotów z MMTS Kwidzyn

Azoty Puławy świetnie rozpoczęły mecz w Kwidzynie i ostatecznie pokonały Energę Borys MMTS 35:32

(Po lewej Radosław Dobrowolski, rektor UMCS w Lublinie. Po prawej Jakub Banaszek, prezydent Chełma.)

Oddział UMCS w Chełmie? Jest porozumienie między prezydentem a rektorem

Włodarz Chełma zadeklarował nawiązanie trwałej współpracy z Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Efektem tego porozumienia jest utworzenie Centrum Kompetencji Europejskich w mieście - miejsce, które ma stać się ważnym ośrodkiem edukacji i miejscem pracy w regionie.

Tak obecnie prezentuje się ulica Granatowa w Lublinie

Ulica Granatowa w Lublinie dziurawa jak ser szwajcarski. Niedługo może się to zmienić

Prace projektowe nad ulicą Granatową miały nabrać tempa, jednak mieszkańcy Węglina Południowego jeszcze poczekają na realizację obietnic. Radna Anna Glijer interweniuje w sprawie poprawy bezpieczeństwa i komfortu użytkowników tej ulicy i dopytuje o miejsca parkingowe. Miasto zapewniało, że prace ruszą, jednak pojawił się duży problem.

Ostra sobota
foto
galeria

Ostra sobota

Ostra Sobota w Klubokawiarni OSTRO! Za djką stanął jeden z najlepszych djów w Polsce - 69beats oraz Szop-n! Jak zawsze było dużo fajnej muzyki. Jeśli jesteście ciekawi jak było, to zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii.

Lewart zakończył 2024 rok porażką

KS Wiązownica pokonał Lewart Lubartów w meczu o sześć punktów

Na koniec 2024 roku i na początek rundy wiosennej Lewart zagrał bardzo ważne spotkanie w Wiązownicy. Przed pierwszym gwizdkiem obie ekipy w tabeli dzieliło pięć punktów. Beniaminek z Lubartowa miał szansę, żeby znacznie ten dystans zmniejszyć. Niestety, goście przegrali 0:2. A to oznacza, że przerwę w rozgrywkach przezimują na przedostatnim miejscu.

Rafał Trzaskowski kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydenta. Co myślą o tym wyborze lubelscy politycy?
wybory prezydenckie

Rafał Trzaskowski kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydenta. Co myślą o tym wyborze lubelscy politycy?

Radosław Sikorski w starciu z Rafałem Trzaskowskim, tym żyła polska scena polityczna od kilku dni. Dzisiaj to, kto będzie kandydatem Koalicji Obywatelskiej na urząd prezydenta RP jest już jasne. Co o wyborze prezydenta Warszawy na kandydata myślą politycy z naszego regionu?

Nieudane pożegnanie Wisły Puławy ze swoimi kibicami

Nieudane pożegnanie Wisły Puławy ze swoimi kibicami

Po blisko dwóch tygodniach przerwy Wisła Puławy wróciła do walki o punkty. Jednak w ostatnim w 2024 roku na swoim stadionie podopieczni trenera Macieja Tokarczyka nie dali swoim kibicom powodów do radości. Marcin Stromecki i spółka przegrali aż 0:4

Nieudane pożegnanie stadionu, Chełmianka tylko zremisowała ze Starem

Nieudane pożegnanie stadionu, Chełmianka tylko zremisowała ze Starem

Chełmiance bardzo zależało, żeby pozytywnym akcentem zakończyć 2024 rok. Gospodarze przede wszystkim chcieli się zrewanżować Starowi Starachowice za porażkę na inaugurację aż 1:5. Dodatkowo w sobotę biało-zieloni żegnali się ze swoim stadionem, który będzie teraz remontowany. Pożegnanie nie do końca się jednak udało. Mecz zakończył się remisem 1:1, a kibice mieli sporo pretensji do działaczy, że nie wszyscy weszli na trybuny.

Nagrodzeni uczniowie III edycji programu "Aktywni Błękitni - szkoła przyjazna wodzie".

Nauka przez działanie. Startuje IV edycja programu „Aktywni Błękitni”

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Lublinie ponownie zaprasza do udziału w ogólnopolskim programie „Aktywni Błękitni - szkoła przyjazna wodzie”. Na uczestników czekają warsztaty, wycieczki - a dla najlepszych - konkursy z nagrodami.

Podlasie w końcówce jednak pokonało Świdniczankę
ZDJĘCIA
galeria

Szalona końcówka. Świdniczanka tylko przez 23 sekundy cieszyła się z remisu w derbach z Podlasiem

Po raz enty mają czego żałować piłkarze Świdniczanki. Po kwadransie meczu z Podlasiem mogli prowadzić 2:0, ale zmarnowali nawet rzut karny. Efekt? Po dramatycznej końcówce przegrali 1:2, a to była dla nich już szósta z rzędu porażka. Rywale z Białej Podlaskiej przełamali się za to na wyjazdach, bo wygrali drugie takie spotkanie w tym sezonie. Poprzednie 21 sierpnia w Chełmie.

Honoris causa na UMCS-ie. Nie każdemu podoba się decyzja uczelni

Honoris causa na UMCS-ie. Nie każdemu podoba się decyzja uczelni

Już w najbliższy poniedziałek (25.11) UMCS wręczy tytuły doktora honoris causa Anne Applebaum, Agnieszce Holland i Oldze Tokarczuk. Wcześniej odbędzie się jednak pikieta środowisk, którym ta decyzja nie przypadła do gustu.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium