Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Dom

23 września 2003 r.
16:32
Edytuj ten wpis

Drewniane cztery kąty

0 0 A A
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Technologie drewniane są od lat stosowane w budownictwie jednorodzinnym i cieszą się dużą popularnością.
Najstarszym sposobem budowania drewnianego są domy z bali . Dziś buduje się domy z bali lub z okrąglaków (z sosny, świerku, jodły, modrzewia). Jest kilka systemów budowania z bali m.in. blokowy (wieńcowy) i dylowy. W pierwszym bale układa się jeden na drugim i łączy na pióro i wpust. Najładniej wygląda to na rogach domu, gdzie bale połączone są na tzw. jaskółczy ogon. W systemie dylowym stosuje się poziome bale i pionowe słupy. Słupy umieszcza się przy oknach i drzwiach. Poziome bale wsuwa się w wycięcia słupów.
Domy z bali ociepla się wełną mineralną, którą układa się od wewnętrznej strony i zabezpiecza przed zawilgoceniem folią. Od wewnątrz ścianę wykańcza się płytami gipsowo-kartonowymi lub boazerią. Współczynnik (U) w zależności od grubości ocieplenia waha się od 0,25 do 0,3.
Lekki szkielet drewniany
Pierwsze „kanadyjczyki” pojawiły się u nas w latach 90. Dobrze zbudowany taki dom jest rów-nie trwały jak murowany. Technologia szkieletu drewnianego wymaga szczególnego reżimu technologicznego. Jeżeli się na nią zdecydujemy, sprawdzić należy szczególnie uważnie reko-mendacje firmy wykonawczej i lepiej zatrudnić inspektora nadzoru, który specjalizuje się w tej technologii.
Podstawa konstrukcji jest drewniany szkielet ścian, stropu i dachu stawiany na tradycyjnych fundamentach lub płycie fundamentowej. Do szkieletu przybija się poszycie z płyt lub desek, wewnątrz i na zewnątrz budynku układa się warstwy izolacji termicznej wełny mineralnej, paro-izolacji, wiatroizolacji oraz (zakrywane potem) elementy instalacji elektrycznych i sanitarnych.
Przy budowie „kanadyjczyka” najważniejsze są: jakość drewna do konstrukcji. Musi być ono czterostronnie strugane, zaokrąglone (fazowane) na narożnikach i suszone komorowo. Układa się ją od strony wewnętrznej budynku. Zastosowana folia musi przepuszczać parę wodną.
Wiatroizolacja chroni dom przed wiatrem i wilgocią z zewnątrz. Powinna jednocześnie prze-puszczać parę wodną na zewnątrz, dzięki czemu ściana oddycha. Jeżeli zamiast wiatroizolacji obłożymy dom papą izolacyjną lub bitumiczną, wtedy uwięzimy parę wodną w ścianach i będzie to miało opłakane skutki dla całego budynku.
Zalety tej technologii to krótki czas budowy (do trzech miesięcy i można budować zimą); ła-twość przebudowy i rozbudowy. Dom jest energooszczędny (gruba warstwa izolacji termicznej to mniejsze koszty ogrzania budynku). Współczynnik U po ociepleniu ścian 15 cm wełny mineralnej wynosi 0,24. Wady tego systemu to, że budowa wymaga surowego reżimu technologicznego, a więc znalezienie ekipy nie jest łatwe. Po wyłączeniu ogrzewania dom wychładza się tak szybko, jak się nagrzewa.
Z prefabrykatów
Domy z prefabrykowanego szkieletu drewnianego są badrzo popularne w USA, Niemczech czy Kanadzie. Dom powstaje w fabryce, a na budowę przyjeżdżają (w paczkach) całe ściany z drzwiami i oknami, stropy, więźba dachowa. Na gotowym fundamencie montaż domu (aż po dach) trwa dwa, trzy dni. Współczynnik U ścian takich domów wynosi od 0,21 do 0,3
Są trzy rodzaje prefabrykacji: panele ścienne, wielkie płyty i moduły przestrzenne. Panele (segmenty) ścienne mają szerokość 120 cm i wysokość jednej kondygnacji. Są lekkie, dlatego do ich montażu nie jest potrzebny ciężki sprzęt (wystarczą dźwigi). Domy panelowe (w stanie suro-wym zamkniętym) montuje się do trzech dni. Prace wykończeniowe trwają dwa-trzy miesiące.
Wielkie płyty (długość ok. 8 m). Montuje się w jeden dzień i wykańcza krócej niż dwa miesią-ce. Moduły przestrzenne są najłatwiejsze w montażu. Domy składane są z prawie zupełnie goto-wych części wyglądem przypominających kontenery (z podłogą, ścianami i dachem). Moduły mają okna, drzwi, wykończoną podłogę, a nawet zamontowane instalacje sanitarne. Prace na budowie ograniczają się do postawienia modułów na przygotowanym wcześniej fundamencie, podłączenia wody, gazu, prądu oraz uszczelnienia i wykończenia złączy między poszczególnymi modułami. Montaż domu trwa jeden dzień, a wykończenie tydzień lub dwa.
Zalety domów z prefabrykatów to szybkość i łatwość budowy. Najważniejsze części robią w fabryce przeszkoleni pracownicy, a na placu budowy zamiast borykać się z kilkoma wykonaw-cami, mamy jeden wyspecjalizowany zespół montażowy. Można je montować o każdej porze roku tylko fundamenty muszą być zrobione w dodatniej temperaturze. Są elastyczne w projekto-waniu, do już istniejącego domu łatwo można dostawić drugi, bliźniaczy. Nie ma mowy o szkodliwym wpływie czynników zewnętrznych, np. deszczu czy mrozu. (e)

Pozostałe informacje

Młodzi deskorolkarze lobbują u burmistrza

Młodzi deskorolkarze lobbują u burmistrza

Młodzi chłopcy z Łukowa biorą sprawy w swoje ręce. Chcą zmian w miejskim skateparku. I osobiście powiedzieli o tym burmistrzowi.

Bliżej do zmian na Skwerze Niepodległości. Poprawią alejki

Bliżej do zmian na Skwerze Niepodległości. Poprawią alejki

Dwie firmy złożyły oferty w przetargu dotyczącego przebudowy alejek, placu zabaw oraz nowych nasadzeń zieleni na Skwerze Niepodległości w Puławach. Roboty się rozpocząć i zakończyć w tym roku. Koszty wyniosą kilka milionów złotych.

Świdnik. Jak trzeba to i życie uratują
galeria

Świdnik. Jak trzeba to i życie uratują

W czwartek na terenie galerii handlowej w Świdniku pojawił się nietypowy gość. Potrzebna była interwencja straży pożarnej, miejskiej, a także weterynarza. Drugie wezwanie dotyczyło kota, który utknął na drzewie.

Cel Górnika Łęczna na mecz ze Stalą Rzeszów? Wygrać pomimo poważnych osłabień

Cel Górnika Łęczna na mecz ze Stalą Rzeszów? Wygrać pomimo poważnych osłabień

Terminarz 33. kolejki ułożył się tak, że Motor Lublin gra na wyjeździe z Resovią, a Górnik Łęczna u siebie ze Stalą Rzeszów. Dla zielono-czarnych wynik sobotniego meczu (godz. 20) może okazać się kluczowy w kontekście walki o miejsce w strefie barażowej po zakończeniu sezonu zasadniczego

Lubartów: Motocykliści rozpoczynają sezon i pomagają

Lubartów: Motocykliści rozpoczynają sezon i pomagają

W sobotę w Lubartowie będzie słychać przyjemny ryk silników i czuć zapach spalin. Ulicami miasta przejadą setki jednośladów. Przed nami 15. Kapucyński Piknik Motocyklowy połączony ze zbiórką charytatywną.

Już od 10.00. Wyprzedaż, wystawa i warsztaty dla dzieci
18 maja 2024, 10:00

Już od 10.00. Wyprzedaż, wystawa i warsztaty dla dzieci

Fundacja KZMRZ zaprasza na weekendowe wydarzenia organizowane w hali po nieczynnym dworcu autobusowym przy Lubelskiej w Puławach: garażową wyprzedaż, a także zwiedzanie budynku i wystawę sztuki współczesnej w ramach "nocy muzeów".

Turka. Żyją na cyplu dawnych osadników
ZDJĘCIA
galeria

Turka. Żyją na cyplu dawnych osadników

W Turce odkrycie archeologiczne

Piątkowy luzik
foto
galeria

Piątkowy luzik

Nie ma to, jak piątkowy luz, bo przecież piątek to weekendu początek. Zobaczmy, jak się bawił Lublin i co się działo w lubelskim klubie 30. Zapraszamy Was do obejrzenia naszej fotogalerii.

Mateusz Stolarski (Motor Lublin): Ten zespół jest gotowy walczyć o najwyższe cele

Mateusz Stolarski (Motor Lublin): Ten zespół jest gotowy walczyć o najwyższe cele

Motor wygrał ważny mecz w Rzeszowie z Resovią i zbliżył się do gry w barażach o PKO BP Ekstraklasę. Co po piątkowym spotkaniu powiedzieli trenerzy obu ekip?

Wisła Grupa Azoty Puławy wraca z ostatniego wyjazdu w sezonie z punktem

Wisła Grupa Azoty Puławy wraca z ostatniego wyjazdu w sezonie z punktem

Trzy ostatnie mecze Wisła Grupa Azoty Puławy rozegrała na wyjazdach i dopisała sobie po nich pięć punktów. W piątek podopieczni trenera Mikołaja Raczyńskiego zremisowali w gościach z GKS 1962 Jastrzębie i na kolejkę przed końcem sezonu wciąż są ponad strefą spadkową

Motor wygrał z Resovią i zrobił krok w stronę baraży o PKO BP Ekstraklasę [zobacz bramki]
film

Motor wygrał z Resovią i zrobił krok w stronę baraży o PKO BP Ekstraklasę [zobacz bramki]

Piłkarze Motoru zrobili swoje. W piątkowy wieczór pokonali w Rzeszowie Resovię 3:1 i na razie wskoczyli do strefy barażowej. Porażkę poniosła Wisła Płock, więc drużyna Mateusza Stolarskiego w tabeli na pewno wyprzedzi jednego rywala. Czy kogoś jeszcze? Pozostaje czekać na wyniki pozostałych spotkań.

Pogrom na torze, radość na trybunach. Tak dopingowaliście Orlen Oil Motorowi [zdjęcia kibiców]
galeria

Pogrom na torze, radość na trybunach. Tak dopingowaliście Orlen Oil Motorowi [zdjęcia kibiców]

Kolejny mecz Orlen Oil Motoru Lublin i kolejna deklasacja rywala. Tym razem lubelskie Koziołki pokonały na własnym torze NovyHotel Falubaz Zielona Góra. Mecz był bardzo jednostronny, ale miał bardzo ciekawy wątek - powrót do Lublina Jarosława Hampela. Sprawdźcie jaka atmosfera panowała w piątkowy wieczór na stadionie przy Alejach Zygmuntowskich

Zderzenie karetki na sygnale

Zderzenie karetki na sygnale

Karetka na sygnale zderzyła się z pojazdem osobowym. 8 osób poszkodowanych w wypadku na ulicy Kunickiego w Lublinie.

Orlen Oil Motor Lublin bez litości dla NovyHotel Falubazu Zielona Góra [zdjęcia]
galeria

Orlen Oil Motor Lublin bez litości dla NovyHotel Falubazu Zielona Góra [zdjęcia]

Piąty mecz i piąta wysoka wygrana Orlen Oil Motoru w PGE Ekstralidze. Lubelskie Koziołki wysoko pokonały na swoim torze NovyHotel Falubaz Zielona Góra, w barwach którego nad Bystrzycę wrócił legendarny Jarosław Hampel

Tragiczny finał poszukiwań zaginionego

Tragiczny finał poszukiwań zaginionego

68-letni mieszkaniec gminy Hrubieszów zaginął w styczniu br. Niestety, policja natrafiła na ciało mężczyzny.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium