Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Dom

23 września 2003 r.
16:32
Edytuj ten wpis

Drewniane cztery kąty

0 0 A A
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Technologie drewniane są od lat stosowane w budownictwie jednorodzinnym i cieszą się dużą popularnością.
Najstarszym sposobem budowania drewnianego są domy z bali . Dziś buduje się domy z bali lub z okrąglaków (z sosny, świerku, jodły, modrzewia). Jest kilka systemów budowania z bali m.in. blokowy (wieńcowy) i dylowy. W pierwszym bale układa się jeden na drugim i łączy na pióro i wpust. Najładniej wygląda to na rogach domu, gdzie bale połączone są na tzw. jaskółczy ogon. W systemie dylowym stosuje się poziome bale i pionowe słupy. Słupy umieszcza się przy oknach i drzwiach. Poziome bale wsuwa się w wycięcia słupów.
Domy z bali ociepla się wełną mineralną, którą układa się od wewnętrznej strony i zabezpiecza przed zawilgoceniem folią. Od wewnątrz ścianę wykańcza się płytami gipsowo-kartonowymi lub boazerią. Współczynnik (U) w zależności od grubości ocieplenia waha się od 0,25 do 0,3.
Lekki szkielet drewniany
Pierwsze „kanadyjczyki” pojawiły się u nas w latach 90. Dobrze zbudowany taki dom jest rów-nie trwały jak murowany. Technologia szkieletu drewnianego wymaga szczególnego reżimu technologicznego. Jeżeli się na nią zdecydujemy, sprawdzić należy szczególnie uważnie reko-mendacje firmy wykonawczej i lepiej zatrudnić inspektora nadzoru, który specjalizuje się w tej technologii.
Podstawa konstrukcji jest drewniany szkielet ścian, stropu i dachu stawiany na tradycyjnych fundamentach lub płycie fundamentowej. Do szkieletu przybija się poszycie z płyt lub desek, wewnątrz i na zewnątrz budynku układa się warstwy izolacji termicznej wełny mineralnej, paro-izolacji, wiatroizolacji oraz (zakrywane potem) elementy instalacji elektrycznych i sanitarnych.
Przy budowie „kanadyjczyka” najważniejsze są: jakość drewna do konstrukcji. Musi być ono czterostronnie strugane, zaokrąglone (fazowane) na narożnikach i suszone komorowo. Układa się ją od strony wewnętrznej budynku. Zastosowana folia musi przepuszczać parę wodną.
Wiatroizolacja chroni dom przed wiatrem i wilgocią z zewnątrz. Powinna jednocześnie prze-puszczać parę wodną na zewnątrz, dzięki czemu ściana oddycha. Jeżeli zamiast wiatroizolacji obłożymy dom papą izolacyjną lub bitumiczną, wtedy uwięzimy parę wodną w ścianach i będzie to miało opłakane skutki dla całego budynku.
Zalety tej technologii to krótki czas budowy (do trzech miesięcy i można budować zimą); ła-twość przebudowy i rozbudowy. Dom jest energooszczędny (gruba warstwa izolacji termicznej to mniejsze koszty ogrzania budynku). Współczynnik U po ociepleniu ścian 15 cm wełny mineralnej wynosi 0,24. Wady tego systemu to, że budowa wymaga surowego reżimu technologicznego, a więc znalezienie ekipy nie jest łatwe. Po wyłączeniu ogrzewania dom wychładza się tak szybko, jak się nagrzewa.
Z prefabrykatów
Domy z prefabrykowanego szkieletu drewnianego są badrzo popularne w USA, Niemczech czy Kanadzie. Dom powstaje w fabryce, a na budowę przyjeżdżają (w paczkach) całe ściany z drzwiami i oknami, stropy, więźba dachowa. Na gotowym fundamencie montaż domu (aż po dach) trwa dwa, trzy dni. Współczynnik U ścian takich domów wynosi od 0,21 do 0,3
Są trzy rodzaje prefabrykacji: panele ścienne, wielkie płyty i moduły przestrzenne. Panele (segmenty) ścienne mają szerokość 120 cm i wysokość jednej kondygnacji. Są lekkie, dlatego do ich montażu nie jest potrzebny ciężki sprzęt (wystarczą dźwigi). Domy panelowe (w stanie suro-wym zamkniętym) montuje się do trzech dni. Prace wykończeniowe trwają dwa-trzy miesiące.
Wielkie płyty (długość ok. 8 m). Montuje się w jeden dzień i wykańcza krócej niż dwa miesią-ce. Moduły przestrzenne są najłatwiejsze w montażu. Domy składane są z prawie zupełnie goto-wych części wyglądem przypominających kontenery (z podłogą, ścianami i dachem). Moduły mają okna, drzwi, wykończoną podłogę, a nawet zamontowane instalacje sanitarne. Prace na budowie ograniczają się do postawienia modułów na przygotowanym wcześniej fundamencie, podłączenia wody, gazu, prądu oraz uszczelnienia i wykończenia złączy między poszczególnymi modułami. Montaż domu trwa jeden dzień, a wykończenie tydzień lub dwa.
Zalety domów z prefabrykatów to szybkość i łatwość budowy. Najważniejsze części robią w fabryce przeszkoleni pracownicy, a na placu budowy zamiast borykać się z kilkoma wykonaw-cami, mamy jeden wyspecjalizowany zespół montażowy. Można je montować o każdej porze roku tylko fundamenty muszą być zrobione w dodatniej temperaturze. Są elastyczne w projekto-waniu, do już istniejącego domu łatwo można dostawić drugi, bliźniaczy. Nie ma mowy o szkodliwym wpływie czynników zewnętrznych, np. deszczu czy mrozu. (e)

Pozostałe informacje

Wjechał motocyklem w betonowe płyty. Interweniował śmigłowiec LPR

Wjechał motocyklem w betonowe płyty. Interweniował śmigłowiec LPR

Do wypadku z udziałem motocykla doszło w poniedziałek w miejscowości Oleśniki. Na miejscu potrzebny był śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Pimcore – Poznaj kompleksowe narzędzie dla Twojego biznesu

Pimcore – Poznaj kompleksowe narzędzie dla Twojego biznesu

W świecie pełnym danych i złożonych procesów biznesowych zarządzanie informacjami produktowymi (PIM), zasobami cyfrowymi (DAM) i treścią (CMS) staje się wyzwaniem. Pimcore to innowacyjna platforma open-source, która umożliwia firmom centralizację i optymalizację tych procesów. Jednak skuteczne wdrożenie Pimcore wymaga zaawansowanej wiedzy technicznej i doświadczenia. Dlatego współpraca z software housem specjalizującym się w Pimcore może przynieść Twojej firmie nieocenione korzyści.

Co na prezent świąteczny dla koleżanki z pracy?

Co na prezent świąteczny dla koleżanki z pracy?

Nadchodzące dużymi krokami Święta Bożego Narodzenia to doskonała okazja, aby okazać koleżance z pracy swoją sympatię. Wybór idealnego prezentu może być jednak wyzwaniem. Jak znaleźć coś, co zarówno wyrazi wdzięczność za współpracę, jak i sprawi przyjemność obdarowanej osobie? Podpowiadamy jak znaleźć najlepszy upominek dla kogoś, z kim nie łączy Cię nic więcej niż tylko wspólna praca.

Studenci zaprojektują nam miasto? To możliwe dzięki współpracy na szeroką skalę
film

Studenci zaprojektują nam miasto? To możliwe dzięki współpracy na szeroką skalę

Dzisiaj w naszym programie Dzień Wschodzi rozmawiamy o wyjątkowej współpracy między lubelskimi uczelniami a miastem! Studenci kierunków architektonicznych mają szansę zmieniać przestrzeń miejską, projektując nowatorskie rozwiązania dla Lublina. Jak wygląda ten proces? Co mogą zdziałać studenci w miejskich przestrzeniach. O tym opowie nasz gość, prof. Małgorzata Michalska-Nakonieczna z Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Administracji.

Adela Piskorska z AZS UMCS Lublin najlepsza podczas PGE Grand Prix Pucharu Polski

Adela Piskorska z AZS UMCS Lublin najlepsza podczas PGE Grand Prix Pucharu Polski

Świetny występ Adeli Piskorskiej w Łodzi, przy okazji PGE Grand Prix Pucharu Polski. Pływaczka AZS UMCS Lublin wygrała klasyfikację na najlepszą zawodniczkę imprezy. Trudno się dziwić skoro wygrywała wszystkie pięć konkurencji, w których startowała.

Zderzenie busa i samochodu osobowego. Zablokowany jeden pas ruchu

Zderzenie busa i samochodu osobowego. Zablokowany jeden pas ruchu

Do kolizji doszło na trasie Zamość-Krasnystaw. Występują utrudnienia w ruchu.

Tragiczny pożar domu. Strażacy znaleźli ciała dwóch osób
galeria

Tragiczny pożar domu. Strażacy znaleźli ciała dwóch osób

Nocny pożar domu jednorodzinnego w powiecie lubelskim. Łącznie z żywiołem walczyło 11 zastępów straży pożarnej.

Zbigniew Jakubas ma ambitne plany odnośnie Motoru Lublin

Zbigniew Jakubas (Motor Lublin): Miejsca sześć-osiem na koniec sezonu, a za trzy lata europejskie puchary

Wracamy do wywiadu Zbigniewa Jakubasa w Lidze+ Extra. Większościowy udziałowiec i prezes Motoru Lublin w niedzielę wystąpił na antenie Canal Plus Sport. Podczas rozmowy przyznał, jakiego miejsca na koniec sezonu oczekuje od drużyny. Zapewnił także, że Mateusz Stolarski w kolejnych rozgrywkach również będzie prowadził zespół.

Peja & Slums Attack: 30 lat na scenie. Koncert w Zgrzycie
JUBILEUSZ
29 listopada 2024, 18:00

Peja & Slums Attack: 30 lat na scenie. Koncert w Zgrzycie

To już 30 lat, odkąd Ryszard „Peja” działa na polskiej scenie pod szyldem Slums Attack. Jubileuszowy koncert odbędzie się już w najbliższy piątek (29 listopada) w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt. Gościnnie z Rychem na scenie m.in: Dj. Decks, Gandi Ganda, Iceman, Glaca, Dvj. Rink.

Choć do dziś uczciwie przyznaję, że muzykiem jazzowym tylko bywam. Klasyka ukształtowała mnie i jest dla mnie wciąż ważną częścią artystycznego życia – mówi Krzysztof Herdzin
KLASYKA I JAZZ

Krzysztof Herdzin: Muzyka sprawiła, że mam piękne życie

Zrobiłem kurs weterynaryjny i poznawałem prawdziwe życie od podszewki zajmując się we dwójkę z kolegą jamajczykiem blisko setką psów w schronisku – mówi Krzysztof Herdzin, profesor sztuk muzycznych, pianista, kompozytor, aranżer, dyrygent, producent płytowy, multiinstrumentalista

Sławomir Wołoszyn
SMACZNEGO

Zalewajka, żurek i wilkołaski barszcz. Ciepłe zupy na zimne dni

Idzie na zimę, więc rozgrzewające zupy są w kuchni na topie. Wśród nich króluje żurek, Z dobrym wsadem może zastąpić cały obiad. – Najlepszy wsad to wędzone żeberko – mówi Sławomir Wołoszyn z Grill Baru w Lublinie.

Zaczepiał, bił, kazał klękać i przepraszać. Już go zatrzymali
INTERWENCJA

Zaczepiał, bił, kazał klękać i przepraszać. Już go zatrzymali

Do policyjnego aresztu trafił 31-latek, który w sobotę w Puławach najpierw zaczepiał przypadkowe osoby, a następnie dwukrotnie uderzył w głowę mijanego 15-latka, któremu kazał klękać i go przepraszać.

House Flipper: Dine Out
GRAMY
film

House Flipper: Dine Out. Najpierw wyremontuj, a potem ugotuj (wideo)

Na początek inwestycja, a po wielkim remoncie decyzja: sprzedajemy czy sami gotujemy? Jutro premiera dodatku Dine Out do gry House Flipper.

Cały czas pomagają innym. Dziś świętowali
Dzień pracownika socjalnego
galeria

Cały czas pomagają innym. Dziś świętowali

Ta praca jest jedną z cięższych, często prowadzącą do wypalenia zawodowego – mówi Grzegorz Sołtys, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Lublinie. Dziś w Lublinie zorganizowano uroczystości z okazji Dnia Pracownika Socjalnego.

Zostań gwiazdą rocka. Scena Ad Hoc
27 listopada 2024, 19:00

Zostań gwiazdą rocka. Scena Ad Hoc

Masz zespół i chcesz koncertować? Temu służy scena Ad Hoc, na której występują początkujący artyści. W środę (27 listopada) w Chatce Żaka nastąpi kolejny – drugi – krok do sławy. Oprócz zespołów będzie można zobaczyć utalentowane solowe artystki.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium