Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Dom

23 września 2003 r.
16:32
Edytuj ten wpis

Drewniane cztery kąty

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Technologie drewniane są od lat stosowane w budownictwie jednorodzinnym i cieszą się dużą popularnością.
Najstarszym sposobem budowania drewnianego są domy z bali . Dziś buduje się domy z bali lub z okrąglaków (z sosny, świerku, jodły, modrzewia). Jest kilka systemów budowania z bali m.in. blokowy (wieńcowy) i dylowy. W pierwszym bale układa się jeden na drugim i łączy na pióro i wpust. Najładniej wygląda to na rogach domu, gdzie bale połączone są na tzw. jaskółczy ogon. W systemie dylowym stosuje się poziome bale i pionowe słupy. Słupy umieszcza się przy oknach i drzwiach. Poziome bale wsuwa się w wycięcia słupów.
Domy z bali ociepla się wełną mineralną, którą układa się od wewnętrznej strony i zabezpiecza przed zawilgoceniem folią. Od wewnątrz ścianę wykańcza się płytami gipsowo-kartonowymi lub boazerią. Współczynnik (U) w zależności od grubości ocieplenia waha się od 0,25 do 0,3.
Lekki szkielet drewniany
Pierwsze „kanadyjczyki” pojawiły się u nas w latach 90. Dobrze zbudowany taki dom jest rów-nie trwały jak murowany. Technologia szkieletu drewnianego wymaga szczególnego reżimu technologicznego. Jeżeli się na nią zdecydujemy, sprawdzić należy szczególnie uważnie reko-mendacje firmy wykonawczej i lepiej zatrudnić inspektora nadzoru, który specjalizuje się w tej technologii.
Podstawa konstrukcji jest drewniany szkielet ścian, stropu i dachu stawiany na tradycyjnych fundamentach lub płycie fundamentowej. Do szkieletu przybija się poszycie z płyt lub desek, wewnątrz i na zewnątrz budynku układa się warstwy izolacji termicznej wełny mineralnej, paro-izolacji, wiatroizolacji oraz (zakrywane potem) elementy instalacji elektrycznych i sanitarnych.
Przy budowie „kanadyjczyka” najważniejsze są: jakość drewna do konstrukcji. Musi być ono czterostronnie strugane, zaokrąglone (fazowane) na narożnikach i suszone komorowo. Układa się ją od strony wewnętrznej budynku. Zastosowana folia musi przepuszczać parę wodną.
Wiatroizolacja chroni dom przed wiatrem i wilgocią z zewnątrz. Powinna jednocześnie prze-puszczać parę wodną na zewnątrz, dzięki czemu ściana oddycha. Jeżeli zamiast wiatroizolacji obłożymy dom papą izolacyjną lub bitumiczną, wtedy uwięzimy parę wodną w ścianach i będzie to miało opłakane skutki dla całego budynku.
Zalety tej technologii to krótki czas budowy (do trzech miesięcy i można budować zimą); ła-twość przebudowy i rozbudowy. Dom jest energooszczędny (gruba warstwa izolacji termicznej to mniejsze koszty ogrzania budynku). Współczynnik U po ociepleniu ścian 15 cm wełny mineralnej wynosi 0,24. Wady tego systemu to, że budowa wymaga surowego reżimu technologicznego, a więc znalezienie ekipy nie jest łatwe. Po wyłączeniu ogrzewania dom wychładza się tak szybko, jak się nagrzewa.
Z prefabrykatów
Domy z prefabrykowanego szkieletu drewnianego są badrzo popularne w USA, Niemczech czy Kanadzie. Dom powstaje w fabryce, a na budowę przyjeżdżają (w paczkach) całe ściany z drzwiami i oknami, stropy, więźba dachowa. Na gotowym fundamencie montaż domu (aż po dach) trwa dwa, trzy dni. Współczynnik U ścian takich domów wynosi od 0,21 do 0,3
Są trzy rodzaje prefabrykacji: panele ścienne, wielkie płyty i moduły przestrzenne. Panele (segmenty) ścienne mają szerokość 120 cm i wysokość jednej kondygnacji. Są lekkie, dlatego do ich montażu nie jest potrzebny ciężki sprzęt (wystarczą dźwigi). Domy panelowe (w stanie suro-wym zamkniętym) montuje się do trzech dni. Prace wykończeniowe trwają dwa-trzy miesiące.
Wielkie płyty (długość ok. 8 m). Montuje się w jeden dzień i wykańcza krócej niż dwa miesią-ce. Moduły przestrzenne są najłatwiejsze w montażu. Domy składane są z prawie zupełnie goto-wych części wyglądem przypominających kontenery (z podłogą, ścianami i dachem). Moduły mają okna, drzwi, wykończoną podłogę, a nawet zamontowane instalacje sanitarne. Prace na budowie ograniczają się do postawienia modułów na przygotowanym wcześniej fundamencie, podłączenia wody, gazu, prądu oraz uszczelnienia i wykończenia złączy między poszczególnymi modułami. Montaż domu trwa jeden dzień, a wykończenie tydzień lub dwa.
Zalety domów z prefabrykatów to szybkość i łatwość budowy. Najważniejsze części robią w fabryce przeszkoleni pracownicy, a na placu budowy zamiast borykać się z kilkoma wykonaw-cami, mamy jeden wyspecjalizowany zespół montażowy. Można je montować o każdej porze roku tylko fundamenty muszą być zrobione w dodatniej temperaturze. Są elastyczne w projekto-waniu, do już istniejącego domu łatwo można dostawić drugi, bliźniaczy. Nie ma mowy o szkodliwym wpływie czynników zewnętrznych, np. deszczu czy mrozu. (e)

Pozostałe informacje

Falkon 2025. WieloŚwiaty
ZDJĘCIA I PROGRAM
galeria

Falkon 2025: Fantastyczna impreza w Lublinie. Plan na sobotę

Kosmiczna kantyna rodem z Gwiezdnych Wojen z holoszachami, gry, pokazy, cosplay i poszukiwania odpowiedzi na bardzo ważne pytania. W Lublinie trwa Falkon 2025. WieloŚwiaty. Co jeszcze przed nami?

Z młotkiem na kompana od kieliszka

Z młotkiem na kompana od kieliszka

O tym, że nie tylko alkohol może uderzyć do głowy, na własnej skórze przekonał się we wtorek 17-latek z gminy Dorohusk. Podczas wspólnego biesiadowania, jeden z kolegów wyciągnął młotek.

Czołowe zderzenie peugeota z ciężarówką. 59-latka trafiła do szpitala
galeria

Czołowe zderzenie peugeota z ciężarówką. 59-latka trafiła do szpitala

W miejscowości Łopiennik Nadrzeczny na drodze krajowej nr 17 doszło do poważnego wypadku. 59-letnia kierująca peugeotem zderzyła się czołowo z ciężarówką marki DAF. Kobieta została przetransportowana śmigłowcem do szpitala w Lublinie.

Śmiertelny wypadek w Uściążu. Pieszy potrącony przez samochód

Śmiertelny wypadek w Uściążu. Pieszy potrącony przez samochód

Na drodze wojewódzkiej nr 824 w miejscowości Uściąż (gm. Karczmiska) doszło do tragicznego wypadku. 61-letni kierowca volvo potrącił pieszego, który zginął na miejscu. Policja ustala szczegóły zdarzenia.

Walentynkowy weekendzik. Tak się bawiliście w Klubie 30.
foto
galeria

Walentynkowy weekendzik. Tak się bawiliście w Klubie 30.

Walentynki to święto zakochanych, które coraz częściej przenosi się do klubów, w których odbywają się walentynkowe imprezy. Tak samo było w popularnym lubelskim Klubie 30, który zorganizował - Walentynkowy piąteczek. Impreza - jak zwykle - przyciągnęła pary oraz singli. Jeśli jesteście ciekawi, jak się bawiliście, to zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii.

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Dziękuję zawodnikom za zaangażowanie i poświęcenie

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Dziękuję zawodnikom za zaangażowanie i poświęcenie

W piątek na otwarcie 21. kolejki Górnik Łęczna prowadził w Warszawie z tamtejszą Polonią, ale potem gospodarze zadali dwa ciosy w krótkim odstępie czasu i wygrali to spotkanie. Jak mecz podsumowują szkoleniowcy obu ekip?

42-latek zatrzymany za jazdę mimo dożywotniego zakazu. Miał 3 promile alkoholu

42-latek zatrzymany za jazdę mimo dożywotniego zakazu. Miał 3 promile alkoholu

Policjanci z Hrubieszowa zatrzymali 42-letniego kierowcę, który nie tylko złamał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów, ale także miał blisko 3 promile alkoholu w organizmie. Jak się okazało, mężczyzna nigdy nie posiadał prawa jazdy i był już wielokrotnie karany za jazdę po alkoholu.

Lubisz roboty i technologię? Dziś w Lublinie turniej dla pasjonatów

Lubisz roboty i technologię? Dziś w Lublinie turniej dla pasjonatów

Jeśli fascynuje cię robotyka i nowoczesne technologie, masz dziś okazję zobaczyć je w akcji. Na Politechnice Lubelskiej trwa prestiżowy turniej FIRST Tech Challenge, w którym najlepsi młodzi inżynierowie z Polski i zagranicy rywalizują o awans do światowych finałów w Houston.

Lubelscy naukowcy nagrodzeni za przełomowe badania. Wyróżnienie dla zespołu UP i UM w Lublinie

Lubelscy naukowcy nagrodzeni za przełomowe badania. Wyróżnienie dla zespołu UP i UM w Lublinie

Zespół naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego oraz Uniwersytetu Medycznego w Lublinie został wyróżniony prestiżową nagrodą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Doceniono ich badania nad funkcjonalnym produktem spożywczym, który może wspomagać profilaktykę choroby Alzheimera.

Kierowco z Lublina, szykuj portfel! Tankowanie w mieście jednym z najdroższych w Polsce

Kierowco z Lublina, szykuj portfel! Tankowanie w mieście jednym z najdroższych w Polsce

Rosnące ceny paliw to problem, który dotyka kierowców w całej Polsce, ale dane z najnowszego raportu pokazują, że w Lublinie tankowanie jest wyjątkowo kosztowne. Według analizy Yanosik i PanParagon nasze miasto znalazło się wśród najdroższych w kraju.

Daria Szynkaruk jest kapitanem MKS FunFloor Lublin

MKS FunFloor Lublin po zaciętym spotkaniu pokonał Energę Start Elbląg

Paweł Tetelewski może być zadowolony z postawy swoich podopiecznych. MKS FunFloor wygrał w Elblągu z tamtejszą Energą Startem 28:26. Spotkanie było jednak bardzo zacięte.

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Nieudany wyjazd Górnika Łęczna do stolicy. W piątek na otwarcie 21. kolejki Betlic I Ligi podopieczni trenera Pavola Stano przegrali z Polonią Warszawa 1:2

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?
QUIZ

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?

Lubelszczyzna to region, który zachwyca swoim dziedzictwem kulturowym, bogatą historią i niepowtarzalnym klimatem. Znajdziemy tu zarówno majestatyczne zamki i pałace, jak i urokliwe stare miasta, zabytkowe świątynie oraz miejsca owiane tajemnicą. Jeśli jesteś miłośnikiem historii i architektury, nasz quiz to doskonała okazja, aby sprawdzić swoją wiedzę i odkryć nieznane zakątki tej niezwykłej części Polski!

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Mieszkanka Woli Burzeckiej w powiecie łukowskim zadzwoniła do naszej redakcji narzekając na zmniejszenie liczby zajęć dla seniorów w miejscowej świetlicy. To skutek zakończenia projektu w ramach Senior+. Zapytaliśmy w gminie o szansę na poszerzenie oferty.

Droga impreza w Kraśniku – stracił złoto, zegarek i pieniądze

Droga impreza w Kraśniku – stracił złoto, zegarek i pieniądze

Mieszkaniec Kraśnika nie wybrał sobie najlepszych kompanów do wspólnego biesiadowania. Po imprezowej nocy okazało się, że nie ma już gości, ale także jego kosztowności.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium