niewielkim kosztem również
w mieszkaniu. Nawet tym znajdującym
Misterne sztukaterie na ścianach i sufitach kojarzą się nam z zabytkowymi wnętrzami. Jeśli lubimy taki pałacowy styl - możemy go uzyskać niewielkim kosztem we własnym mieszkaniu, nawet tym znajdującym się w... bloku.
Przyklejanie
Lekką sztukaterię styropianową przyklejamy uniwersalnym klejem dyspersyjnym Atlas Stop 2000. Jest to gotowy do użycia produkt w postaci pasty, przeznaczony do wszelkiego typu podłoży znajdujących się wewnątrz budynków. Klej nanosimy na spód elementu styropianowego packą ząbkowaną (3 mm), następnie przykładamy go do ściany i lekko dociskamy. Jeżeli w czasie dociskania na zewnętrznej części sztukaterii pojawi się nadmiar kleju, należy go zebrać szpachelką (najlepiej gumową), a miejsce przemyć czystą wodą przy pomocy miękkiej gąbki.
Sztukaterie gipsowe są dość ciężkie, dlatego spaja się je z podłożem klejem gipsowym. Szczególnie ciężkie elementy należy zamocować za pomocą kołków rozporowych.
Malowanie
Sztukaterie ze styropianu malujemy farbami emulsyjnymi - pędzlem lub natryskowo. Nie należy stosować farb zawierających rozpuszczalniki organiczne, ponieważ niektóre z nich rozpuszczają tworzywa. Jeżeli chcemy użyć farby innej niż emulsyjna, musimy wykonać próbę na kawałku elementu.