Pokrycia z dachówek ceramicznych i cementowych mają wiele zalet, m.in. są ciche (na podda-szu nie słychać deszczu), łatwo można je naprawić - uszkodzona dachówkę wymienia się , nie zdejmując sąsiednich. Jednak dużo ważą, wymagają więc odpowiednio mocnej konstrukcji dachu. Jeśli remontując dach, chcemy zastąpić nimi stare pokrycie, np. z blachy czy papy, konieczna jest techniczna ocena konstrukcji dachowej - czy udźwignie dachówki.
Układanie dachówek nie jest łatwe ani bezpieczne, dlatego prace należy zlecić specjalistom, zwłaszcza gdy dach ma skomplikowany kształt.
Ceramiczne
Dobre dachówki nie mają pęknięć, odznaczają się dużą odpornością na złamanie i niską (naj-wyżej kilkuprocentową ) nasiąkliwością. Aby zmniejszyć nasiąkliwość dachówek pokrywa się je szklistą powłoką (dachówki szkliwione, glazurowane).Dachówek nieszkliwionych nie powinno się układać na dachach o nachyleniu połaci mniejszej niż 30 stopni. Im dach bardziej stromy, tym woda spływa z niego szybciej i mniej jej wsiąka w materiał. Większość dachówek ma kolor czerwony lub ceglasty.
Rodzaje dachówek ceramicznych
Ogólnie można rozróżnić dachówki płaskie, czyli karpiówki i faliste, czyli zakładkowe (np. po-dwójna rzymska, holenderska, esówka).
Płaskie. Wyglądają jak płytka, której dolna krawędź najczęściej ma kształt łuku - dachówka przypomina łuskę ryby, stąd potoczna nazwa: karpiówka. Przy krawędzi górnej mają otwory na gwoździe lub wkręty, a od spodu - występ do zahaczenia o łatę. Na metrze kwadratowym połaci trzeba ułożyć od 34 do 38 dachówek, zależnie od pochylenia dachu - im mniejsze, tym większe zużycie dachówek.
Faliste. Mają kształty bardziej skomplikowane niż dachówki płaskie. Lewa krawędź każdej da-chówki dokładnie pasuje do prawej krawędzi dachówki sąsiedniej - powstaje rodzaj zamka, zakrywającego miejsce połączenia. Zabezpiecza to przed przesączaniem się wody i przemiesz-czaniem dachówek. Ilość dachówek potrzebnych na pokrycie 1 mkw. dachu zależy od ich kształ-tu. Na ogół zużywa się 13 dachówek.
Gwarancja ceny
Producenci udzielają najczęściej gwarancji kilkudziesięcioletnich, a czasem nawet nieograni-czonych - trwałość wyrobów szacują na 80-100 lat.
Za materiał potrzebny na pokrycie 1 mkw. dachu zapłacimy od 30 do 70 zł. Im bardziej skom-plikowany kształt ma dach, tym wyższa cena pokrycia.
Cementowe
Dachówki cementowe wytwarza się z zapraw cementowych zawierających piasek kwarcowy. Najczęściej barwi się je w masie na kolor czerwony, ceglasty, brązowy lub czarny. Technologia wytwarzania dachówek oraz dobra jakość surowców zapewniają wysoką wytrzymałość, szczel-ność i gładkość powierzchni oraz trwałość barwy. Nasiąkliwość dachówek zmniejsza się niekie-dy, pokrywając je bezbarwnym lakierem akrylowym.
Ciężar pokrycia z dachówek cementowych wynosi około 40 kg/mkw. Producenci udzielają na nie gwarancji do 30 lat. Są zwykle nieco tańsze od ceramicznych - za materiał na pokrycie 1 mkw. dachu zapłacimy od 30 do 50 zł. (e)