Minister finansów wreszcie spojrzał przychylnym okiem na podatników samodzielnie wymieniających stolarkę okienną
Stanowisko takie przedstawił minister finansów w interpretacji ogólnej nr DD3/033/33/KDJ/09/209 z 17 marca 2009 r. Sprawa nie jest jednak tak prosta, jakby się na pozór wydawało. Wszystko zależy od tego, kiedy okna były wymieniane.
Gdy wymieniałeś okna po uldze
- Oznacza to, że podatnicy, którzy otrzymali w 2008 r. od spółdzielni mieszkaniowej taki zwrot nie będą zobligowani do uwzględniania go po stronie przychodów w składanym zeznaniu podatkowym, nawet w sytuacji wystawienia przez spółdzielnię informacji PIT-8C.
Ale tak jasna jest sytuacja tylko tych podatników, którzy na własny koszt wymieniali okna w latach 2006-2008, gdy nie było już ulgi remontowej, a spółdzielnia oddała im pieniądze w zeszłym roku.
Gdy wymieniałeś okna \"za ulgi”
- Podatnicy, którzy z tytułu wydatków na wymianę okien korzystali w przeszłości z ulgi na remont i modernizację, a następnie otrzymali zwrot tych wydatków od spółdzielni, są zobligowani do "zwrotu ulgi” poprzez doliczenie do przychodu, dochodu lub podatku należnego za rok, w którym zaistniały te okoliczności, kwot poprzednio odliczonych z tego tytułu - uściśla Magdalena Kobos.
Dotyczy to również podatników, którzy odliczeń dokonywali w roku 2006 i później, ale już tylko na zasadzie praw nabytych do ulgi remontowej. Ostatni trzyletni jej limit (taka była konstrukcja tej ulgi) obowiązywał w latach 2003-2005. Wielu podatników jednak wydało na remont swoich domów czy mieszkań tyle pieniędzy, że nie zdołało ich w tym trzyleciu odliczyć, bo mieli za mały podatek.
To, co im zostało, mogli odliczać właśnie na zasadzie praw nabytych, w roku 2006 i później, aż ostatecznego "wyczerpania” przysługującego im limitu ulgi (w przypadku remontu domu - 5670 zł, mieszkania - 4725 zł, jeśli podatnik remontował też instalację gazową - dodatkowo 945 zł; odliczeń dokonywaliśmy od podatku w wysokości 19 proc. poniesionych wydatków).
Gdy wymieniałeś okna \"na pograniczu”
Oni muszą sięgnąć do domowego archiwum - do faktur za zakupione okna, do rachunków za robociznę, do zeznań rocznych PIT, w których te wydatki odliczali (dokumenty podatkowe należy przechowywać przez pięć lat licząc od końca roku, w którym zeznanie PIT zostało złożone - np. to za rok 2005, złożone do 30 kwietnia 2006 r., należy przechowywać do końca roku 2001).
Potem muszą policzyć, od jakiej kwoty ulgę remontową odliczyli, a od jakiej nie. Odliczone kiedyś pieniądze muszą teraz fiskusowi oddać. Tych, których już nie odliczali, zgodnie z marcową interpretacją ministra finansów oddawać nie muszą.
A co z tymi, którzy oddali ulgę, choć nie powinni?
- Oni mogą złożyć korektę swojej deklaracji z dołączonym wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty i - jak zawsze w przypadku składania korekty - pismem uzasadniającym jej złożenie. We wniosku o stwierdzenie nadpłaty i w uzasadnieniu przyczyn złożenia korekty należy wskazać interpretację ogólną ministra finansów z 17 marca 2009 r.- radzi Krzysztof Skrzypek z portalu Gospodarka.pl.
Korektę rocznego zeznania podatkowego można złożyć przez pięć lat licząc od ostatniego dnia roku, w którym trafiło ono do urzędu skarbowego (np. składanego do końca kwietnia zeznania za 2008 rok - do końca 2014 r.).