d Podłoga jest ważnym elementem konstrukcyjnym każdego budynku i narażona jest na duże obciążenia w trakcie użytkowania. Zatem już na etapie projektowania, trzeba zadbać o to, by grunt pod nogami był pewny.
Jak twierdzą architekci podłoga przede wszystkim powinna być pozioma i równa, a także odporna na ścieranie. Nie bez znaczenia jest też jej izolacyjność techniczna i akustyczna.
Warstwa na warstwie
To bardzo ważne, aby dla danego pomieszczenia i wymagań użytkowych dobrać odpowiedni rodzaj konstrukcji podłogi. Zazwyczaj składa się ona z kilku warstw ułożonych jedna na drugiej. Każda z nich odpowiada też za parametry techniczno – betonowe podłogi.
Posadzka bierze na siebie odpowiedzialność za walory estetyczne i odporność na bezpośrednie użytkowanie. Podkład podłogowy odpowiada za nośność oraz poziomą i równą powierzchnię. I na koniec: izolacja, która musi ograniczać wpływ niekorzystnych czynników zewnętrznych.
Eleganckie panele
Panele, które zdobywają sobie coraz większą popularnością można układać na wszystkich podłożach, które są suche, płaskie, nośne i czyste.
Fachowcy radzą by panele układać równolegle do źródła światła w pomieszczeniu. Dzięki temu można uzyskać ich lepszy wygląd. Natomiast w długich, wąskich pomieszczeniach należy układać je wzdłuż podłogi.
Przy układaniu paneli przez kilka pomieszczeń warto rozdzielić powierzchnie w obrębie drzwi przy pomocy przeznaczonych do tego celu profili.
Zajrzyj pod podłogę
Wszędzie tam, gdzie zachodzi potrzeba założenia różnego rodzaju kabli można zastosować tzw. podłogę podniesioną. Najczęściej składa się ona z płyt opartych na słupkach znajdujących się w narożnikach pomieszczenia lub ułożonych na specjalnym ruszcie. Dzięki temu rozwiązaniu można mieć bezpośredni dostęp do każdego miejsca pod podłogą. Górną powierzchnię podłogi można wykończyć dowolnym materiałem, jak np. wykładziną dywanową, PCW, czy parkietem.
Wielki grzejnik
Elementy konstrukcyjne podłogi z ogrzewaniem podłogowym muszą być wcześniej zaplanowane. Najpierw znajduje się podłoże, potem izolacja, dalej elementy grzejne i podkład grzejny, a na końcu znajduje się posadzka. Przed montażem ogrzewania należy zakończyć prace związane z innymi domowymi instalacjami. Niezbędne jest także wcześniejsze otynkowanie pomieszczeń.
Przepis na ogrzewanie podłogowe nie jest prosty Najpierw trzeba przygotować czyste, poziome podłoże. Następnie kładzie się na nie izolacje, najczęściej wykonana ze styropianu lub wełny mineralnej. Dalej - na warstwie izolacji umieszcza się zazwyczaj folię polietylenową lub aluminiową folię ochronną. Kolejnym etapem jest montaż elementów grzejnych. Kable układa się na siatce montażowej rozłożonej nad folią ochronną. Elementy te zalewa się specjalną masą. Dopiero na to wszystko kładzie się posadzkę, która może być wykonana z marmuru, granitu, gresu lub terakoty. (e)