Pytanie to jest tylko z pozoru bardzo proste. Skomplikowany proces budowy, którego poszczególne etapy są czasem trudne do oszacowania, sprawia, że nie tak łatwo przewidzieć wszystkie nasze wydatki związane z budową.
Pomocnym w odpowiedzi na to pytanie jest kosztorys, czyli obliczenie przewidywanych wy-datków związanych z wykonaniem poszczególnych prac. Jest wiele rodzajów kosztorysów: np. kosztorys ofertowy, inwestorski, ślepy czy powykonawczy. Wszystkie służą oszacowaniu kosz-tów inwestycji na poszczególnych etapach powstawania dokumentacji technicznej lub realizacji inwestycji.
Specjalista - kosztorysant
Stosunkowo precyzyjnie wyliczenie kosztów budowy jest możliwe pod warunkiem, że dokonu-je tego specjalista - kosztorysant z doświadczeniem. Jak trudne jest to zajęcie może świadczyć fakt, że budowanie domu wg tego samego projektu, w tej samej technologii oraz z tych samych materiałów, ale w dwóch różnych miejscach, może być przyczyną tego, że ceny będą się różnić.
Warunkiem podstawowym na poprawne sporządzenie kosztorysu jest wykonanie prawidłowe-go i dokładnego tzw. przedmiaru. Przedmiarem nazywamy wyliczenie zapotrzebowania na po-szczególne materiały na podstawie projektu technicznego. Następnie, na podstawie obmiaru oraz tzw. katalogów nakładów rzeczowych sporządza się kosztorys.
Nie tanie materiały
Cena materiałów budowlanych to tylko jeden spośród wielu składowych kosztu budowy domu, często okazuje się, że stosowanie najtańszych materiałów do wznoszenia ścian nie przekłada się na najniższy koszt wykonania z nich gotowej ściany.
Najtańsze materiały wymagają zwykle więcej robocizny. Może się okazać, że droższe materia-ły, ale o łatwiejszej i szybszej technologii montażu, będą w sumie tańszym rozwiązaniem. Wpły-wa na to także fakt, że przy współczesnych materiałach sporo można zaoszczędzić na tynkach.
Dla porównania cen zestawiono koszty wykonania stanu surowego tego samego budynku wy-konanego w czterech najbardziej popularnych technologiach na naszym rynku, których wspólnym mianownikiem jest jednakowy (lub bardzo zbliżony) współczynnik przenikania ciepła przez ścianę zewnętrzną U 0,3 W/mkw.K. Okazuje się, że dla domu o powierzchni użytkowej ok. 95 mkw. z poddaszem użytkowym koszt wybudowania stanu surowego otwartego w takich techno-logiach, jak bloczki betonu komórkowego, np. ytong czy ceramiki poryzowanej jest podobny i wynosi ok. 90 tys. zł. Najdroższa zaś jest technologia trójwarstwowa, w której koszt stanu suro-wego przewyższa poprzednie technologie (ok. 110 tys. zł).
Porównując natomiast czas budowy, najdłużej – 7 miesięcy należy poświecić na budowę domu w technologii ścian dwuwarstwowych, w 5,5 miesiąca można postawić dom w technologii betonu komórkowego.
Koszty do podziału
Przy szacowaniu kosztów budowy pomocny może się okazać ogólnie przyjęty podział procen-towy kosztów. Są to jednak szacunkowe dane i zależą od wielu czynników, takich jak chociażby ceny wybranych materiałów, ustalone stawki za robociznę, transport, koszty związane z zastosowaniem sprzętu i urządzeń, wreszcie koszty związane z narzutami i zyskiem poszcze-gólnych jednostek, czyli np. spedycji, wykonawcy i przedsiębiorcy.
NA PODDRUKU
Procentowy podział kosztów budowy domu:
* Stan zerowy, tj. roboty ziemne, fundamenty, ściany podziemia oraz stropy nad podziemiem i schody, izolacje przeciwwilgociowe – 12 proc.
* Stan surowy otwarty nadziemia (tj. ściany nadziemna, stropy, schody i podesty, ścianki dzia-łowe, konstrukcja dachu oraz jego podłoże i pokrycie, izolacje) – 30 proc.
* Stan surowy zamknięty (stolarka okienna i drzwiowa) – 23 proc.
* Roboty wykończeniowe (instalacje, tynki, podłogi, posadzki, wykładziny, itp.) – 35 proc.