Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Dom

7 stycznia 2004 r.
12:36
Edytuj ten wpis

Imperium kamienia

0 0 A A
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
d Kamień, z pozoru zimny i trudny w obróbce, stał się niezwykle modny. I to zarówno w wersji luksusowej – marmur lub granit – jak i w wariancie rustykalnym, który polegać może na obudowaniu kominka zwykłymi otoczakami.
Kamień nadaje wnętrzu niepowtarzalny klimat i wyrafinowany wygląd. Coraz częściej sięgamy po niego i to nie tylko wtedy, gdy wykańczamy dom. Dodać on może smaku nawet niedużym wnętrzom w bloku, czy kamienicy. Może stanowić całą płaszczyznę albo może posłużyć do podkreślenia detalu, czy rozbicia monotonii powierzchni, wyłożonej innym materiałem. Bowiem każdy rodzaj kamienia doskonale komponuje się z płytkami ceramicznymi, szkłem, czy surowym tynkiem. Kamień wreszcie posłużyć nam może do nadania zupełnie innego wyglądu zapomnianemu meblowi – marmurowy blat może przywrócić życie staremu stolikowi, czy nocnej szafce.
Naturalny – znaczy zdrowy
Kamień, pochodzący z naturalnych źródeł, jest zdrowym materiałem – nie uczula, nie wydziela substancji toksycznych, nie emituje szkodliwego promieniowania i nie zanieczyszcza środowiska. Należy do nielicznych materiałów wykończeniowych, które można obrabiać i używać wielokrotnie. Pod wpływem temperatury kamień nie zmienia swoich właściwości i wyglądu. Jego niekwestionowaną zaletą jest trwałość. Dzięki dużej twardości i małej sprężystości jest odporny na zarysowania, pęknięcia i inne uszkodzenia. Jest praktycznie niezniszczalny, a ponadto pięknie się starzeje – spatynowany nabiera nowego wyrazu. O jego walorach estetycznych świadczy bogactwo kolorystyki, faktur i odcieni. Ta różnorodność zaprzecza opinii, jakoby był materiałem zimnym, surowym i szarym.
Pod stopami, przy kominku
Kamienną posadzkę możemy ułożyć prawie wszędzie. W dużych i małych pomieszczeniach, bez względu na ich styl. We wnętrzach stylowych podłoga z kamienia ułożona w klasyczny wzór może być jego podstawowym akcentem. Posadzka z gładkich, prostokątnych płyt polerowanego kamienia doskonale pasuje do nowoczesnego wnętrza.
Kamień stosuje się również w tzw. strefach przejściowych – na tarasach, podestach wejściowych, w ogrodach zimowych, przedsionkach i holach. Wyłożona kamieniem posadzka na styku domu i ogrodu może stworzyć wrażenie wzajemnego przenikania się wnętrza z ogrodem.
Kamień na posadzki stosuje się głównie z powodu jego walorów użytkowych. Jest trwały i łatwy do utrzymania w czystości. W strefach przejściowych należy wybrać kamień odporny na ścieranie i zarysowanie, ze względu na wnoszony z zewnątrz piasek. Wymagania te spełniają granit i łupek, mniej – marmur, trawertyn i piaskowiec.
Jednym z miejsce, gdzie w naturalny sposób uzasadnione jest wykorzystanie kamienia, jest kominek i jego otoczenie. W obudowie kominka kamień używany jest przede wszystkim dlatego, że jest niepalny i nie przenosi ognia, a pod jego wpływem nie zmienia swoich właściwości i koloru. Możemy użyć jednego rodzaju kamienia albo połączyć kilka rodzajów kolorów i faktur. Kamień, dzięki plastyczności i łatwości obróbki, daje możliwość budowania zarówno kominków stylowych, jak i nowoczesnych. Przepisy mówią, że posadzka w otoczeniu kominka powinna być wyłożona materiałem niepalnym. W tym przypadku kamień świetnie spełnia tę rolę. (an, e)
Podpis pod zdjęcie
Marmurowa posadzka nadaje wnętrzu elegancki charakter

Warto wiedzieć
Przyklejamy płytki kamienne
Do przyklejania płytek z marmurów naturalnych i syntetycznych, kamienia naturalnego oraz płytek z materiałów nasiąkliwych należy używać specjalnych zapraw, zawierających biały cement, które nie spowodują przebarwienia okładziny. Należy do nich na przykład zaprawa klejąca Atlas Karo. Jest to zaprawa produkowana na bazie białego cementu, przeznaczona do przyklejania płytek ściennych i podłogowych, charakteryzuje się zwiększoną elastycznością i przyczepnością. Może być stosowana na podłoża otynkowane, betonowe i jastrychy cementowe, a także w systemach ogrzewania podłogowego. Jest produktem mrozo- i wodoodpornym, dlatego można ją używać zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz budynku, stosując warstwę klejenia o grubości od 2 do 5 mm.
Drugim klejem, który możemy zastosować do klejenia płytek kamiennych we wnętrzach, jest między innymi zaprawa Atlas Bis. Jest to klej dyspersyjny, gotowy do bezpośredniego użycia – a więc wygodny w stosowaniu – występujący w postaci jednorodnej pasty. Charakteryzuje się bardzo dobrymi właściwościami klejącymi i dużą elastycznością warstwy klejenia. Jest on przeznaczony do użycia na powierzchniach ścian wewnątrz budynków, na podłożu mineralnym, z płyt gipsowo-kartonowych i drewnopochodnych. Warstwa klejenia powinna mieć grubość od 2 do 8 mm.
W obu przypadkach, przed zastosowaniem zapraw klejowych, należy pamiętać o dokładnym przygotowaniu podłoża, zadbać o to, by było ono suche, wyrównane i dokładnie oczyszczone. W przypadku podłoży chłonnych należy zastosować emulsję gruntującą Uni-Grunt.
Jak zatem widać, nowoczesna chemia budowlana znacznie ułatwia prace z zastosowaniem kamienia naturalnego, przyspiesza je oraz gwarantuje długi czas użytkowania kamiennej okładziny. (e)
RAMKA
Elegancja w domu
Nie tylko na podłogi

Wśród naturalnych kamieni zdecydowanie króluje granit i marmur. Granit zawdzięcza swą popularność głównie bogatej gamie kolorów – od głębokiej czerni, poprzez wszystkie odcienie szarości, aż po perłową biel, a także łososiowy róż, wyblakłe beże, intensywne brązy, różne odcienie czerwieni, zieleni, beżu, żółci i fioletu. Jest materiałem nienasiąkliwym, dlatego można nim wykańczać ściany i podłogi nawet w pomieszczeniach narażonych na działanie wody i wilgoci. Łatwo go również utrzymać w czystości, jest odporny na działanie nawet agresywnych środków czyszczących. Granit łatwo poddaje się obróbce, dlatego dostępne są zarówno duże płyty, jak i małe o grubości 7-10 mm. Twardość i odporność na plamienie to cechy, które pozwalają stosować go na posadzki do wnętrz o dużym obciążeniu – do przedsionków, holi, kuchni.
* Marmur to półprzeźroczysty kamień, który zawsze był oznaką luksusu. Chętnie stosuje się go we wnętrzach, przede wszystkim ze względu na jego walory estetyczne, a szczególnie bogatą paletę barw – różnych odcieni bieli, żółtego, szarości, różu, czerwieni, brązu, zieleni, a także czerni. Po wypolerowaniu nie jest tak śliski, jak granit, dlatego można go kłaść na podłogi. Jednak nie należy go stosować w pomieszczeniach silnie eksploatowanych, gdyż ściera się, matowieje i pokrywa drobnymi rysami.
Inne kamienie, używane we wnętrzach, to: zbite wapienie, piaskowiec, łupek i trawertyn.
* Zbite wapienie występują w odcieniach chłodnych, tworząc jednolitą powierzchnię. Używamy ich głównie na posadzki do wnętrz nowoczesnych, ale także rustykalnych. Wszystkie wapienie wykorzystywane na podłogi powinny być zaimpregnowane.
* Piaskowiec jest twardszy od wapienia, ale porowaty i łatwo się plami. Często używa się go do obudowy kominków, rzadziej na ściany i posadzki, bo pokrywa się szarą, matową patyną.
* Łupek to kamień drogi. Wykorzystywany jest przede wszystkim na posadzki, ponieważ jest nienasiąkliwy, nieśliski i odporny na zużycie. Chropowata powierzchnia zapewnia mu dobrą przyczepność. Ze względu na efekt migoczącej powierzchni (zawiera kryształki miki i krzemionki) stosuje się go w pomieszczeniach reprezentacyjnych.
* Trawertyn to odmiana bardzo twardego wapienia o strukturze porowatej. Barwa jego zbliżona jest do bieli, wpadającej w jasny beż, z lekką domieszką kremową. Do łazienek nadaje się tylko po zabezpieczeniu otworów (zaszpachlowaniu kamieniarską masą kamienną), wypolerowaniu i zaimpregnowaniu powierzchni. (e)

Pozostałe informacje

Nieudane pożegnanie stadionu, Chełmianka tylko zremisowała ze Starem

Nieudane pożegnanie stadionu, Chełmianka tylko zremisowała ze Starem

Chełmiance bardzo zależało, żeby pozytywnym akcentem zakończyć 2024 rok. Gospodarze przede wszystkim chcieli się zrewanżować Starowi Starachowice za porażkę na inaugurację aż 1:5. Dodatkowo w sobotę biało-zieloni żegnali się ze swoim stadionem, który będzie teraz remontowany. Pożegnanie nie do końca się jednak udało. Mecz zakończył się remisem 1:1, a kibice mieli sporo pretensji do działaczy, że nie wszyscy weszli na trybuny.

Nagrodzeni uczniowie III edycji programu "Aktywni Błękitni - szkoła przyjazna wodzie".

Nauka przez działanie. Startuje IV edycja programu „Aktywni Błękitni”

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Lublinie ponownie zaprasza do udziału w ogólnopolskim programie „Aktywni Błękitni - szkoła przyjazna wodzie”. Na uczestników czekają warsztaty, wycieczki - a dla najlepszych - konkursy z nagrodami.

Podlasie w końcówce jednak pokonało Świdniczankę

Szalona końcówka. Świdniczanka tylko przez 23 sekundy cieszyła się z remisu w derbach z Podlasiem

Po raz enty mają czego żałować piłkarze Świdniczanki. Po kwadransie meczu z Podlasiem mogli prowadzić 2:0, ale zmarnowali nawet rzut karny. Efekt? Po dramatycznej końcówce przegrali 1:2, a to była dla nich już szósta z rzędu porażka. Rywale z Białej Podlaskiej przełamali się za to na wyjazdach, bo wygrali drugie takie spotkanie w tym sezonie. Poprzednie 21 sierpnia w Chełmie.

Honoris causa na UMCS-ie. Nie każdemu podoba się decyzja uczelni

Honoris causa na UMCS-ie. Nie każdemu podoba się decyzja uczelni

Już w najbliższy poniedziałek (25.11) UMCS wręczy tytuły doktora honoris causa Anne Applebaum, Agnieszce Holland i Oldze Tokarczuk. Wcześniej odbędzie się jednak pikieta środowisk, którym ta decyzja nie przypadła do gustu.

Krew na medal – zasłużeni dawcy zostali docenieni
ZDJĘCIA
galeria

Krew na medal – zasłużeni dawcy zostali docenieni

W tym roku oddali ponad 71 tys. donacji, zapewniając bezcenny ratunek dla chorych osób. Dzisiaj, Ci najbardziej zaangażowani krwiodawcy, zostali nagrodzeni.

Zatrzymany został 19-latek

„Funkcjonariusz Interpolu" wyłudził 200 tys. zł. W sprawie został zatrzymany 19-latek

69-latek miał pomóc w akcji zwalczania oszustów, ale niestety, sam padł ich ofiarą. W sprawie został zatrzymany młody mężczyzna z okolic Puław.

Trener Motoru Lublin: Piłkarze nie zakochali się w idei wyniku, tylko w idei pracy i procesu treningowego

Trener Motoru Lublin: Piłkarze nie zakochali się w idei wyniku, tylko w idei pracy i procesu treningowego

W piątkowy wieczór piłkarze Motoru cieszyli się z trzeciego zwycięstwa z rzędu. Tym razem pokonali na wyjeździe Zagłębie Lubin 2:1. Jak spotkanie oceniają trenerzy obu ekip?

Terytorialsi na miejscu powodzi - trwa walka z czasem
galeria

Terytorialsi na miejscu powodzi - trwa walka z czasem

150 lubelskich terytorialsów każdego dnia wspiera powodzian. Pracy nie brakuje, a akcja będzie prowadzona do odwołania.

Koalicja Obywatelska zdecydowała. Poznaliśmy kolejnego kandydata na prezydenta

Koalicja Obywatelska zdecydowała. Poznaliśmy kolejnego kandydata na prezydenta

Rafał Trzaskowski będzie reprezentował Koalicję Obywatelską w wyborach na prezydenta w przyszłym roku. Zdecydowanie pokonał swojego politycznego kolegę.

Sylwia Matuszczyk (z piłką) zaliczy kolejny wielki turniej

Reprezentacja Polski piłkarek ręcznych rozegra ostatnie sparingi przed mistrzostwami Europy

Na ostatniego przeciwnika przed startem imprezy, która zadecyduje o przyszłości Arne Senstada wybrano Szwecję. Mecz z drużyną Trzech Koron odbędą się w sobotę Ystad i w niedzielę w Lund.

Coraz bliżej święta… zrobiłeś już ciasto na piernik?
DZIENNIK ZE SMAKIEM
film

Coraz bliżej święta… zrobiłeś już ciasto na piernik?

Wprawdzie do świąt Bożego Narodzenia pozostał jeszcze miesiąc, ale to ostatni dzwonek, by przygotować najpopularniejsze świąteczne ciasto – piernik oraz pyszne pierniczki.

Pląsy w Trzydziestce
foto
galeria

Pląsy w Trzydziestce

Popularna trzydziestka, co weekend przyciąga tłumy spragnionych dobrej muzyki i zabawy. Impreza odbywa się na trzech parkietach. Jeśli chcecie poczuć atmosferę klubu 30, to zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii. Zobaczcie, jak się bawi Lublin!

Promują sztuki piękne w regionie, teraz obchodzą jubileusz
ZDJĘCIA
galeria

Promują sztuki piękne w regionie, teraz obchodzą jubileusz

Lubelskie Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych obchodziło swoje 60-lecie w wyjątkowy sposób. W piątek, 22 listopada, w Galerii TPSP „Przy Bramie” odbyła się jubileuszowa wystawa, która zgromadziła członków i sympatyków towarzystwa, artystów oraz mieszkańców Lublina.

Paweł Żyra i jego koledzy w sobotę zagrają u siebie z GKS Tychy

Górnik Łęczna kontra GKS Tychy czyli pojedynek specjalistów od remisów

Górnik Łęczna rozpoczyna ostatnią serie gier w tym roku kalendarzowym. Po w rozgrywkach spowodowaną meczami reprezentacji narodowych zielono-czarni podejmą w sobotę na swoim stadionie GKS Tychy. Początek meczu zaplanowano na godzinę 17.30

Różowe skrzyneczki pojawiły się na UP

Różowe skrzyneczki pojawiły się na UP

To forma wsparcia przede wszystkim dla osób w trudnej sytuacji materialnej. Każdy może skorzystać i każdy może pomóc.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium