* Zakup okna jest inwestycją obliczoną na długie lata, dlatego też, żeby był udany, należy dokonać go rozważnie. Pierwszym krokiem powinno być rozeznanie rynku. W tym celu należy popytać znajomych, sąsiadów, sprzedawców o znane firmy i ich, cieszące się największą popularnością wyroby.
* Warto wiedzieć, że najbezpieczniej kupować okna w punktach fabrycznych. Jest ich jednak mało, gdyż zaledwie 20 proc. Dlatego ważną sprawą dla klienta jest znalezienie rzetelnego handlowca, który wyczerpująco wyjaśni mu wszystkie szczegóły. Ponadto pomoże sprawdzić czy wybrany producent jest dostępny dla chcącego nabyć okna i czy szybko reaguje na jego sygnały. Zwróci także uwagę czy oferowane przez niego okno posiada certyfikat zgodności z aprobatą techniczną Instytutu Techniki Budowlanej. Kolejnym dokumentem, jaki powinien okazać to certyfikat na klejonkę, który gwarantuje jej dobrą jakość. Przy tej okazji można również spytać o ciężar ramy, czyli jej gęstość. Im jest ona większa, tym okno cięższe, ale również i droższe.
* Sprawdzając okno drewniane nie można pominąć informacji o wielokrotności jego lakierowania. Powinno być ono wykonane co najmniej czterokrotnie systemem ręcznym, który zapewnia dokładne pokrycie wszystkich ostrych krawędzi. Lakiery muszą być wodorozcieńczalne.
* Warto także zwrócić uwagę na okucia, czy są one renomowanych firm i dają szansę w przyszłości na dołożenie do nich nowych funkcji. Całość powinny uzupełniać cieszące się coraz większym zainteresowaniem zespolone szyby Natural.
* Ważnym elementem jest cena, zarówno okna z PCV, jak i drewnianego. Wprawdzie spełniają one takie same warunki, jednak sposób pozyskania i przeróbki drewna oraz tworzywa jest całkiem inny. Sprawia to, że drewniane okna są o około 50 procent droższe.
* Tradycyjnie w naszych mieszkaniach blisko 100 procent okien malowanych jest na biało. Kolor ten bardzo pasuje do profili z tworzywa sztucznego. Natomiast położony na drewniane zatraca ich naturalny rysunek i barwę. Te indywidualne cechy są natomiast coraz częściej wykorzystywane dla podkreślenia indywidualności rożnych prywatnych rezydencji.
* Warto wiedzieć, że gwarancja wystawiona na trzy lata może oznaczać, że producent nie bierze całkowitej odpowiedzialności za swój wyrób. Bardziej należy dowierzać temu, który daje 6 i więcej lat. Jednocześnie powinien być w niej zapis mówiący o przynajmniej dwóch kontrolach stanu okna i jego konserwacji. (zk)