Chroni i zdobi. Może być jednobarwny lub w różnych odcieniach. Liściasty lub z iglaków
Jednej odpowiedzi na pytanie: jaki żywopłot jest najlepszy? - nie ma. Przede wszystkim musimy się zdecydować, czy chcemy, żeby był zielony przez cały rok, czy niekoniecznie. No i odpowiedzieć sobie na pytanie, ile pieniędzy możemy na niego przeznaczyć.
Warto też zastanowić się, czy zależy nam na jednolitej zielonej ścianie. Jeśli tak, to na pewno sprawdzi się
żywopłot z tui zachodniej.
Coraz więcej zwolenników mają żywopłoty z roślin o różnych odcieniach zieleni i różnej wysokości.
Poza tym nawet zieloną ścianę można ożywić, sadząc przed nią kilka barwnych krzewów. Np. żółto kwitnącą w kwietniu forsycję, migdałek obsypujący się różowymi kwiatami w maju, jaśmin kwitnący biało w czerwcu. Sprawdzą się też budleja, żylistek, berberys, ognik, śnieguliczka czy oczar.
Do tańszych żywopłotów należą te
z buku, lipy i modrzewia formowanego.
Jednym z najbardziej klasycznych jest
żywopłot z ligustru.
Jeśli chcemy, żeby ligustrowy żywopłot był wysoki (a może dorosnąć, o czym zwykle nie wiemy, nawet do 3 m.), trzeba posadzić go w szachownicę, żeby miał ok. 80 cm szerokości. Inaczej będzie się kładł na wietrze.
Ligustr pospolity wcześnie zazielenia się wiosną i długo utrzymuje liście jesienią. Jest też odmiana zimozielona, ligustr jajolistny. Kwitnie on na przełomie lipca i sierpnia. Lubi miejsca osłonięte od wiatru. Udaje się głównie w zachodniej Polsce, bo jak większość zimozielonych roślin jest dość wrażliwy na mróz.
Jeśli temperatura spadnie bardzo poniżej zera, może nawet gubić liście, a przynajmniej zmienić ich barwę. Oprócz ligustrów klasycznych, są też zimozielone pstre. Szczególnie atrakcyjne, świetne do formowania niskich i wysokich szpalerów
Spośród krzewów na tani żywopłot
polecić można dziką różę.
Ponieważ żywopłot sadzimy na wiele lat, trzeba zrobić to starannie. Warto dokładnie przekopać pas ziemi, najpierw go odchwaszczając. Potem rozciągniętym sznurkiem zaznaczyć linię sadzenia krzewów.
Żywopłotowe iglaki sadzi się zwykle co 60 cm, choć to zależy od gatunku. Dobrze jest zasilić glebę świeżą żyzną ziemią, a potem dobrze podlać sadzonki.
Zaraz po posadzeniu sadzonki należy mocno przyciąć. Wtedy żywopłot będzie gęsty. Roślina ta lubi lekko kwaśne gleby, trzeba więc unikać wapnowania.