Jerzy Opydo, dyrektor Lubelskiego Centrum Okien „Brokat”
– Jeśli chodzi o rynek okien plastikowych, to trudno wskazać wyjątkowo wyróżniających się producentów, ponieważ renomowane firmy produkują bardzo podobne pod względem walorów technicznych produkty. Klient może mieć czasami kłopot z dokonaniem zakupu od razu. Są jednak podstawowe wskaźniki, świadczące o tym, czy są to dobre wyroby.
* Po pierwsze należy zwrócić uwagę, jaką renomą na rynku cieszy się producent oraz na wizerunek zewnętrzny firmy sprzedającej okna, np. jak prezentowany jest wyrób.
* Po drugie każde okno powinno posiadać Certyfikat Zgodności z aprobatą techniczną. Certy-fikat Zgodności dopuszcza u nas w kraju wyrób do sprzedaży. Często zdarza się, że sprzedawcy pokazują nam aprobatę techniczną dla profili, a nie dla całego wyrobu. Koniecznie należy to sprawdzić, wówczas będziemy wiedzieli gdzie i jak są produkowane dane okna. Fabryka, która ma certyfikat zgodności i Aprobatę Techniczną może dopiero nakleić na swoje produkty znak budowlany B.
* Okna powinniśmy kupować najlepiej w punktach handlowych fabryki produkującej wyroby w danym systemie albo w punktach autoryzowanych. Wówczas możemy być pewni kupowanego produktu. Mamy też zapewniony serwis pogwarancyjny, o ile trzeba byłoby dokonać za kilka lat przeglądów, albo też sprawdzić ich funkcjonowanie. Nie będziemy pozostawieni sami sobie.
Niektóre okna oferowane na rynku możemy sprawdzić w internecie docierając do stron po-szczególnych producentów.
Pomimo obserwowanej unifikacji na rynku okiennym zauważymy jednak różnice pomiędzy poszczególnymi systemami. Są podstawowe wyznaczniki techniczne świadczące o tym, czy okno jest dobre czy złe.
* Po pierwsze przy okna plastykowych musimy sprawdzić czy proponowane nam egzemplarze firm zagranicznych to systemy produkowane dla wszystkich odbiorców na całym świecie czy specjalnie dla Polski. Okazuje się bowiem, że w tym drugim przypadku często wyroby mają pocienione profile, a rama i skrzydło są obniżone.
* Przy sprawdzaniu okna zobaczmy czy profile są wyposażone w zamknięte wzmocnienia. Warto sprawdzić również uszczelki. Nie powinny być one gumowe, ponieważ te szybko sparcie-ją, ale z tworzywa EPDM gwarantującego długoletnia żywotność. Na rynku spotkać już można okna z uszczelkami zrobionymi z polimeru kauczuku – APTK, które świetnie sprawdza się w tej roli.
* Przy zakupie dokładnie obejrzyjmy także szyby. Najczęściej na rynku spotykamy okna z szy-bami o lekko zielonym albo niebieskim odcieniu. Nie są one idealnie bezbarwne. Dopiero szyby neutral zapewniają właściwą przezroczystość.
* Ważnym elementem okien są okucia. Na rynku jest kilku niezawodnych producentów okuć, których wyroby sprawdzają się od lat np. Winkhaus czy Roto. Okucia obwiedniowe uruchamiane klamką muszą w oknie pracować płynnie, lekko, bez zacięć. Powinny być regulowane, co jest ważne po dłuższym okresie eksploatacji. Warto sprawdzić czy istnieje możliwość ewentualnej rozbudowy okucia za kilka lat. Kosztuje to – niewiele, a nie trzeba ponosić wydatków na nowe.
* Powinniśmy sprawdzić czy okno ma tzw. hamulec zabezpieczający jego położenie w odpowiednim uchyleniu i nie grozi zatrzaśnięciem, przy np. przeciągach. Klamka wyposażona w zamek unieruchamiający mechanizm otwierania okna chroni przed złodziejami. Takie okno trzeba zniszczyć, żeby dopiero dostać się do mieszkania. Na rynku są już antywłamaniowe klamki Tytan-Klik z wewnętrznym systemem blokującym, który zapobiega rozryglowaniu okna od ze-wnątrz, a specyficzny dźwięk sygnalizuje otwieranie okna nawet przez najmłodszego mieszkańca.
* Żeby cieszyć się idealną bielą naszych okien przez długie lata musimy zobaczyć jakie zasto-sowano stabilizatory, tzn. czy są to stabilizatory kadmowo - ołowiowe czy też kadmowo – wapienne. Tylko te pierwsze mogą nam zagwarantować odpowiedni kolor i okna te nie zżółkną.
* Okna PCW standardowo występują w białym kolorze, ale produkuje się też je z tworzywa barwionego albo też proponowane są specjalne drewnopodobne folie zgrzewane z powierzchnią profilu. W przypadku folii istnieje obawa, że podczas montażu może dojść do uszkodzeń w miejscach złączenia poszczególnych elementów, ponadto folia ma inny współczynnik przeni-kania ciepła od profili typowo białych. Najlepszym rozwiązaniem jest kupowanie okien barwio-nych do pewnej głębokości, np. 6 mm. To pozwala na zachowanie wszystkich współczynników, natomiast na złączeniach nie będzie żadnych widocznych cięć.
* Okna PCW są bardzo szczelne, dlatego też może wystąpić wykraplanie na powierzchniach szyb. Jedynym zabezpieczeniem przed tym są nawiewniki. Spotykane są wersje higrosterowane albo działające na zmiany ciśnienia. Najlepsze są tzw. wrębowe nawiewniki, które można zamon-tować bez wiercenia dziur w oknie.
Bardzo ważny jest także prawidłowy montaż zakupionych już okien i należy na to zwrócić szczególną uwagę. Urszula Kieller