Koszty ogrzewania stanowią dwie trzecie wydatków związanych z utrzymaniem budynku. Jest z czego oszczędzać…
To istotne pytania, ale w kontekście kosztów ogrzewania powinno się zadać inne, znacznie bardziej ważne: jak duży jest dom, jak go ocieplono (ważna jest grubość izolacji ścian, podłogi na gruncie oraz dachu), jaka temperatura jest utrzymywana w domu i czy jest ona przez całą dobę jednakowa, jakich urządzeń używamy do ogrzewania domu, jaka jest instalacja centralnego ogrzewania (tradycyjne grzejniki czy ogrzewanie podłogowe), jaki jest rodzaj wentylacji.
Dopiero gdy mamy te informacje ocena kosztów ogrzewania domu jest miarodajna. A stanowią dwie trzecie wydatków związanych z utrzymaniem budynku.
Na każdym etapie budowy i eksploatacji domu można zastosować rozwiązania, które je obniżą, sprawiając, że co roku w naszej kieszeni pozostanie znacząca kwota pieniędzy.
W pierwszej kolejności warto sięgnąć do prostych działań, które nic nie kosztują:
* prawidłowe wietrzenie pomieszczeń – krótkie, ale intensywne, dwa razy dziennie wietrzenie przez maksymalnie 5–10 minut; chodzi o to, by nie wychłodzić pomieszczenia, ale by pozwoliło ono usunąć wilgoć. W czasie wietrzenia głowice termostatyczne przy grzejnikach powinny być zamknięte (zakręcone).
* uszczelnianie okien – aby ograniczyć napływ zimnego powietrza, ale też nie dopuścić do zagrzybienia, okna nie mogą być całkowicie szczelne (najlepiej ustawić je na mikrowentylację),
* unikanie przegrzewania pomieszczeń – tak, by stała temperatura wynosiła 20 0C (w łazienkach 24 oC),
* nie należy zasłaniać grzejników i głowic termostatycznych meblami, zasłonami,
* nie używajmy ich jako suszarki do ubrań (w ten sposób ograniczamy cyrkulację),
* odpowietrzajmy grzejniki natychmiast, gdy zauważymy, że grzeją nierównomiernie lub w rurach słychać szumy,
* regularne kontrole serwisowe kotła zapobiegają gromadzeniu się osadu sadzy,
* opuszczając rolety w oknach na noc możemy oszczędzić nawet 4–5 proc. ciepła,
* wykorzystanie możliwości nowoczesnej automatyki (regulatory np. kotłów, pomp ciepła, aby włączały się tylko wtedy, gdy potrzeba, programowanie ogrzewania c.o.) daje możliwość planowania pracy ogrzewania (podczas nieobecności domowników można temperaturę nastawić na 170C).