Zamiast tynkować ściany wewnętrzne na mokro można obłożyć je tzw. suchym tynkiem, czyli płytami gipsowo-kartonowymi albo gipsowo - włóknowymi. Mają one gładką powierzchnię i są łatwe do ułożenia. I co ważne, można je wykańczać niemal natychmiast.
Płytami gipsowo – kartonowymi można wykańczać zarówno ściany, jak i sufity. Są bardzo wy-godne do zabudowy skośnych ścianek na poddaszach. Można z nich także stawiać lekkie ściany działowe na szkielecie drewnianym lub stalowym.
Jak wygląda płyta?
Jej „serce” to gipsowy rdzeń z obu stron obłożony kartonem. Jest on wielowarstwowy i pełni funkcję zbrojenia: przejmuje wszelkie naprężenia, powstające przy zginaniu płyty. Poza tym wzmacnia ją i nadaje jej elastyczność. Dodatkowo niektóre rodzaje płyt mogą mieć ekran parosz-czelny z folii aluminiowej lub polietylenowej na tylnej stronie.
Płyty gipsowo – kartonowe mają zazwyczaj wymiary 1,2 x 2–3 m. Grubość standardowych płyt ( najczęściej używanych do obkładania ścian) to 9,5–12,5 mm.
Płyty gipsowo – włóknowe także zrobione są z gipsu (naturalnego lub syntetycznego) i papieru (rozdrobnionego papieru makulaturowego). Składniki te są jednak wymieszane. Płyty powstają z nich po sprasowaniu pod wysokim ciśnieniem (do ich wytwarzania nie stosuje się natomiast żadnych środków chemicznych). Płyty te są bardziej wytrzymałe i sztywne, mają też większą odporność na wilgoć i ogień niż płyty gipsowo – kartonowe. Ich wymiary to najczęściej 1,2 m (szerokość) i 2–3m (wysokość); grubość to 10, 12,5; 15 lub 18 mm.
Dlaczego warto stosować płyty?
Podstawowym składnikiem płyt gipsowo – kartonowych i gipsowo – włóknowych jest gips o neutralnym zapachu i wartości pH zbliżonej do wartości pH ludzkiej skóry. Wykonana z niego płyta ociepla ścianę, poprawia jej akustykę, w pewnym stopniu poprawia też jej ognioochronność (gips zawiera około 20 proc. strukturalnie związanej wody). Płyty mają też zdolność regulacji mikroklimatu w pomieszczeniach; szybko wchłaniają wilgoć z powietrza, a kiedy robi się sucho – oddają ją.
Malowanie, tapetowanie
Ostateczne wykańczanie ścian z suchego tynku nie różni się od wykańczania ścian tynkowa-nych sposobem tradycyjnym. Jest nawet trochę wygodniejsze, ponieważ dzięki suchym tynkom ściany stają się gładkie i idealnie równe. Kto chce, by ściana, zamiast gładkiej miała powierzchnię fakturowaną może położyć np. płyty z tłoczonymi wzorami, które po pomalowaniu prezentują się bardzo ciekawie.
Płyty gipsowo – kartonowe można malować i tapetować, kłaść na nie glazurę i okładziny ka-mienne. Nie ma tu większych ograniczeń – trzeba jedynie pamiętać, że do malowania można stosować wszelkie dostępne farby oprócz wapiennych. Warto też wiedzieć, że jeśli do malowania będzie się używać farb z połyskiem lub zamierza się położyć błyszczącą tapetę jedwabną lub winylową lepiej wcześniej zaszpachlować całą powierzchnię płyty. (ELLE)