Prawie 20 proc. włamań do mieszkań i większość do domków jednorodzinnych odbywa się przez okna, balkony lub drzwi na tarasie. Oprócz tradycyjnych krat nasze okna mogą ochronić specjalne szyby, rolety zewnętrzne lub masywne i dobrze umocowane okiennice. Odpowiednie zabezpieczenie okien jest ważne tam, gdzie łatwy jest do nich dostęp.
Folie wzmacniające
Przykleja się je do zwykłej szyby. Zabezpieczają przed całkowitym jej rozbiciem, ale nie przed wycięciem. Chronią więc przede wszystkim przed okaleczeniami w przypadku rozbicia. Po próbie włamania szybę trzeba wymienić, gdyż rozbite szkło utrzymywane jest w ramie jedynie przez folię.
Szyby bezpieczne
Aby zwiększyć odporność okien na włamanie, stosuje się w nich zespolone szyby antywłamaniowe. W takich szybach od zewnętrznej strony pojedynczą taflę szkła zastępuje się dwiema lub więcej taflami szkła połączonymi ze sobą specjalną folią. Im więcej warstw szkła i folii, tym szyba jest bardziej wytrzymała. Aby okno można było nazwać antywłamaniowym, musi mieć nie tylko odpowiednie szyby antywłamaniowe, ale również specjalne antywłamaniowe okucia.
Okiennice
To alternatywa dla ceniących bezpieczeństwo na równi z estetyką i wygodą. Lubelska firma Ferno, będąca największym wśród nielicznych w kraju producentów okiennic co roku notuje dynamikę wzrostu sprzedaży tego asortymentu sięgającą kilkudziesięciu procent. Okiennice zabezpieczają nie tylko przed niepożądanymi gośćmi, ale i utratą ciepłą lub nadmiernym nasłonecznieniem. Różnorodność kształtów i dobrana do elewacji kolorystyka sprawiają, że mogą ozdabiać dom.
Rolety zewnętrzne
Aluminiowe, metalowe albo z PCW. Dzięki segmentowej konstrukcji pancerza osłaniającego łatwo można je zwijać za pomocą korby lub linki, a w wersjach zautomatyzowanych za pośrednictwem silnika elektrycznego. Impuls do zasłonięcia lub zwinięcia rolety daje wtedy wyłącznik zmierzchowy lub odpowiednio ustawiony programator czasowy. Umożliwia to „udawanie”, że ktoś jest w domu i może zniechęcić do włamania. (e)