Może być płaski lub spadzisty, prosty albo skomplikowany, z lekką bądź solidną konstrukcją więźby - od rodzaju dachu zależy wybór pokrycia.
Ważny jest kąt nachylenia połaci dachowych, czyli spadek dachu. Dach płaski wymaga lżejszych materiałów niż spadzisty, skomplikowany lepiej pokrywać materiałem składającym się z mniejszych elementów.
Konstrukcja dachu
Znaczenie ma także rodzaj płaszczyzny dachu. Proste można pokrywać materiałem w płytach (np. płyty bitumiczne, blacha), ale już te skomplikowane z załamaniami i lukarnami wymagają materiału o małych rozmiarach (dachówka ceramiczna, cementowa, łupek). Warto wziąć pod uwagę fakt, że niezależnie od wybranego materiału, dach o skomplikowanym kształcie będzie droższy - nie tylko dlatego, że pozostanie spora ilość odpadów, ale również potrzebnych będzie więcej elementów uzupełniających (kalenicowych, wentylacyjnych i innych).
Materiały bitumiczne
Płyty bitumiczne to sprasowane włókna organiczne - na przykład celuloza - nasączone masą bitumiczną. Płyty pokryte są powłoką z żywicy polimerowej lub akrylowo-winylowej. Jest to pokrycie odporne na promieniowanie słoneczne i czynniki atmosferyczne. Płyty bitumiczne sprawdzą się na dachach o prostej konstrukcji. Pokrycie jest lekkie:
1 mkw. waży około 3 kg.
Ceramika czy cement?
Dachówki cementowe do złudzenia przypominają ceramiczne. Plus to niższa cena, ale jest to pokrycie równie ciężkie co dachówka ceramiczna:
1 mkw. waży od 36 do 70 kg. Kolejnym materiałem cementowym są płytki i faliste płyty włóknisto-cementowe. Produkuje się je z cementu, wody, wypełniaczy mineralnych oraz włókien: celulozowych i polipropylowinylowych, wierzchnia warstwa jest barwiona i pokrywana powłoką akrylową. Jest to pokrycie dość lekkie:
1 mkw. waży od 13 do 20 kg.
Blacha i papa
Papa najczęściej jest stosowana do remontu starych dachów. Używana jest także do wstępnego krycia dachów spadzistych. Pokrycie z papy jest bardzo lekkie: 1 mkw. waży od 4 do 6 kg.
Gont, łupek i strzecha
Łupek naturalny jest ciętą i rozwarstwianą na niewielkie płytki skałą osadową. Może mieć różne kształty: prostokątne, łukowe, łuskowe lub ośmiokątne. Sprawdza się na skomplikowanych dachach, ale wymaga wzmocnionej konstrukcji więźby: 1 mkw. pokrycia z łupka waży od 25 do 35 kg.
Strzecha jest wykonywana z trzciny, słomy lub z trudno palnych tworzyw sztucznych, nadaje się na skomplikowane dachy. Strzecha naturalna jest materiałem ciężkim - 1 mkw. waży około 75 kg.