O nastrojowej sypialni z wygodnym łożem, toaletką i garderobą marzy wielu z nas. Ze względu na skromną zwykle powierzchnię mieszkania, większość jednak może o niej tylko śnić.
Skromne na ogół dochody pozwalają młodym ludziom na kupno lub wynajem małych mieszkanek, w których każdy centymetr kwadratowy powierzchni musi być maksymalnie wykorzystany. Coraz częściej więc sypialnia służy również jako pokój dzienny, w przeciwieństwie do salonu, w którym przebywa cała rodzina, przyjmowani są goście. Wygodne, składane miejsce do spania zamienia się rano w sofę lub kanapę, a pokój w gabinet pracy (lub nawet biuro).
Zwycięstwo łoża
Mocna konstrukcja
Łóżko jest prostokątną ramą (wykonaną z drewna, metalu, fornirowanej płyty paździerzowej, MDF lub rattanu) zamocowaną na nóżkach. Ma zagłówek i czasami zanóżek (na ogół trochę niższy). W ramie łóżka jest zamocowany spód, który – dla zapewnienia odpowiedniej wentylacji – powinien być ażurowy. Najlepszy jest stelaż wykonany z poprzecznie ułożonych deseczek z klejonego warstwowo drewna.
Decydują o wyglądzie
Bardzo efektowne są łóżka metalowe, na przykład z ręcznie kutego żelaza, w kolorze czarnym lub patynowane. Mogą mieć dodatkowe ozdoby (z blachy mosiężnej, miedzianej itp.).
Ważne wymiary
Do spania i do siedzenia
Jeżeli skromna powierzchnia mieszkania nie pozwala na urządzenie sypialni z prawdziwego zdarzenia, musimy zadowolić się składanym miejscem do spania – kanapą, sofą czy wersalką. W ciągu dnia zajmuje ona znacznie mniej powierzchni w pokoju i zapewnia miejsce do siedzenia nawet kilku osobom. Składanie kanapy, a przedtem chowanie pościeli jest jednak dosyć pracochłonne (szczególnie gdy ma ona wiele poduszek).
Coraz częściej kanapy służą do spania, jednak nie mają pojemnika na pościel. Stwarza to użytkownikom kolejny problem: co zrobić z pościelą? W rezultacie potrzebny jest dodatkowy mebel: szafka czy kufer na kołdrę i poduszkę.