Efektem okiennych poszukiwań są między innymi okna jednoramowe. Charakteryzują się one szczelnością, wygodą w eksploatacji oraz łatwym utrzymaniem czystości. Fabrycznie gruntowane, impregnowane i lakierowane zapewniają długoletnią bezpieczną pracę. Zespolone dwie lub trzy szyby są precyzyjnie osadzone w ramie, zaś wysokiej jakości kauczukowe uszczelki i silikonowe kity nie dopuszczają do środka wilgoci. Przed jej szkodliwym działaniem chronią systemy rozszczelnień. Najprostszy to uchylenie okna, natomiast zaawansowany to specjalnie montowane nawiewniki.
Różne materiał, podobne cechy
Stolarka drewniana ma całkiem inną technologię produkcji niż z tworzyw sztucznych. Różne są także właściwości materiałów, ale mimo to z obu udało się stworzyć bardzo podobne do siebie pod względem funkcjonalności okna. Wysoka jakość zadawala klientów, a jednocześnie często stawia ich przed problemem, które wybrać. Na ostateczną decyzję mogą mieć wpływ takie czynniki, jak przywiązanie do tradycji, moda na nowoczesność, reklama, rozmowa ze znajomymi lub sprzedawcą a bywa, że zwykła sąsiedzka wizyta.
Inne uwarunkowania
Przedstawiając zalety okien nie można jednak pominąć faktu, że każde z nich musi spełniać określone warunki. W przypadku drewnianych powinny być one wykonane z trójwarstwowego drewna klejonego. Bez względu na jego rodzaj muszą posiadać chemiczne zabezpieczenia w postaci dobrej jakości powłok lakierniczych lub malarskich. Natomiast profile z PCV powinny odznaczać się wysokiej klasy tworzywem, co najmniej trzema komorami i metalowym wzmocnieniem. Ponadto, jedne i drugie powinny posiadać wmontowane, zespolone, o niskiej przepuszczalności cieplnej szyby oraz łatwe w obsłudze, bezpieczne okucia.
Jednak nawet najlepszej marki okna nie będą użyteczne, jeżeli zostaną nieprawidłowo wstawione. Tylko od montażu zależy, jak długo i w jakim stanie będą one funkcjonować.
Konkurencja i jakość okien
Godnym uwagi jest fakt, że coraz częściej w budownictwie wielorodzinnym stosuje się okna plastykowe. Natomiast drewniane, stające się powoli ekskluzywnymi, w większym stopniu nabywają właściciele indywidualnych domków i rezydencji. Wpływ na to mają przede wszystkim: poprawa jakości tych pierwszych, ich wygodna obsługa oraz niższa cena. Wolny rynek i konkurencja sprawiają, że coraz częściej padają małe, bez odpowiedniego zaplecza technicznego firmy, których nie stać na rozwój i badania. Pozostają te, które mają dobrej marki, atestowane produkty. Należy się liczyć, że proces ten będzie się pogłębiać ze względu na rosnące wymagania zarówno prawne, jak i rynkowe. W końcowym efekcie przyniesie to jednak korzyści klientowi, który bez względu na rodzaj wybranego okna, będzie miał gwarancję jego dobrej jakości. Jan Kasprzak