d Kiedy po latach oszczędzania decydujemy się na zakup mieszkania, należy zachować dużą ostrożność przy załatwianiu wszelkich formalności. Warto skorzystać z usług licencjonowanych pośredników obrotu nieruchomościami.
Na rynku nieruchomości nie brakuje pośredników, którzy pomogą w wyborze mieszkania lub domu, poprowadzą negocjacje dotyczące ceny, sprawdzą stan prawny i w końcu doprowadzą do zawarcia umowy. Korzystając z ich usług płacimy zwykle 3 proc. kosztów transakcji. Kwota ta daje poczucie bezpieczeństwa, a częstokroć można jej wysokość także negocjować. Jeśli decydujemy się na samodzielne poszukiwania i kupno bez pośrednika, trzeba pamiętać o kilku bardzo ważnych sprawach.
Trzeba być ostrożnym już przy wyborze oferty, ponieważ na kupującego może czekać sporo niespodzianek i to nie zawsze miłych.
– Przede wszystkim należy określić kto i jakie ma prawa do nieruchomości. Czy jest to lokal spółdzielczy, spółdzielczy własnościowy, stanowiący pełną własność. Pamiętać trzeba, że w przypadku mieszkania w spółdzielni mieszkaniowej ważność transakcji zależy od przyjęcia w poczet członków. Natomiast jeśli ktoś ma tylko spółdzielcze prawo do lokalu to mieszkania sprzedać nie może – mówi Artur Bogaj, właściciel Biura Nieruchomości w Lublinie.
Sprawdzić także należy kto jest właścicielem nieruchomości (jedna osoba, małżeństwo, kilka osób) i w jaki sposób została nabyta (kupno-sprzedaż, darowizna, spadek).
Bardzo ważny jest stan techniczny lokalu. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, w jakim stanie jest stolarka okienna i drzwiowa, sufity, ściany, wszelkiego rodzaju instalacje. Zacieki na ścianach i suficie mogą świadczyć o fatalnym stanie dachu lub o wadach instalacji wodnej. Dobrze jest przeprowadzić kalkulacje ewentualnego remontu dodać uzyskana sumę do kosztu zakupu.
Często kupując bez pośrednika możemy mieć problem z ustaleniem czy cena proponowanej nieruchomości jest rzeczywiście korzystna, czy też ktoś próbuje nas oszukać. Pomoc specjalisty jest wtedy nieoceniona. Może on także przeprowadzić negocjacje cenowe.
Bardzo ważnym elementem jest sprawdzenie czy w mieszkaniu jest ktoś zameldowany. Obowiązek wymeldowania należy zapisać w umowie notarialnej pod rygorem egzekucji.
Kiedy zdecydujemy się już na kupno, a do podpisania właściwej umowy potrzeba czasu, można wtedy podpisać umowę przedwstępna. Zazwyczaj towarzyszy jej zaliczka albo zadatek. Ta pierwsza stanowi część ceny i w przypadku niezawarcia transakcji jest zwracana. Z zadatkiem sprawa jest bardziej skomplikowana. Jeśli sprzedający wycofuje się z transakcji, to zwraca zadatek podwójnej wysokości. Jeśli to kupujący wycofuje się – zadatek przepada.
Lepiej nie zawierać umowy przedwstępnej bez pośrednictwa prawnika. Można ją również podpisać w obecności notariusza. Ma wówczas większy skutek prawny, gdyż można domagać się jej realizacji przed sądem.
Ważny jest również sposób zapłaty. Kiedy złożymy podpis pod aktem notarialnym, to sprzedający nieodwracalnie pozbywa się praw do nieruchomości. Skorzystanie z pomocy pośredników daje większą pewność, że pieniądze na pewno trafią na odpowiednie konto. (elle)