Przy wykonywaniu prac malarskich bardzo duże znaczenie ma właściwe przygotowanie podłoża, na które będziemy nanosić farbę. Kurz oraz inne zanieczyszczenia znajdujące się na malowanej powierzchni mogą rozpuszczać się w farbie sprawiając wrażenie słabego krycia, dlatego wcześniej należy je usunąć. Powierzchnie zabrudzone lub bardzo ciemne mogą wymagać nałożenia drugiej warstwy. Farba do ścian Maxima jest bardziej gęsta od farb tradycyjnych. Jeżeli jednak chcemy, aby zachowała swoje właściwości nie powinniśmy jej rozcieńczać. Dodatek wody może spowodować zanik tiksotropii, czyli zjawiska pozwalającego na wygodne malowanie
bez kapania farby z pędzla. Osłabi również siłę krycia, a więc farba nie będzie już jednowarstwowa.
Malowanie bez „firanek”
Unikalna konsystencja tiksotropowa farb Maxima umożliwia nakładanie ich bez niebezpieczeństwa kapania, tworzenia zacieków i tak zwanych „firanek”. Tiksotropia to efekt uzyskiwany dzięki dodatkowi specjalnych substancji, które powodują, że ciecz (np. farba) jest gęsta w stanie spoczynku. Podczas mieszania lub malowania następuje gwałtowny spadek lepkości. Farba przestaje być gęsta pod naciskiem pędzla, dzięki czemu łatwo rozprowadza się po malowanej powierzchni. W odróżnieniu od dostępnych na rynku farb zagęszczonych przez dodatek wypełniaczy, które są tak samo gęste w spoczynku, jak i w trakcie malowania, doskonale rozprowadza się po powierzchni. Dlatego nie ma niebezpieczeństwa, że po malowaniu pozostaną ślady pędzla, a powłoka nie będzie gładka. Najlepszy efekt uzyskamy nakładając farbę krzyżującymi się pociągnięciami wałka.
Akrylowa farba emulsyjna dobrze pokryje wszelkie nierówności ścian i sufitów, natomiast emalia ogólnego stosowania nadaje się do malowania okien, drzwi oraz wszelkich elementów metalowych w mieszkaniu np. balustrady balkonowej. (e)