Zmęczeni zgiełkiem i tempem życia coraz chętniej uciekamy z zatłoczonych miast w poszukiwaniu naszego wymarzonego domku.
W ostatnich latach coraz większym powodzeniem cieszą się małe domki jednorodzinne.
Bo babcia z dziadkiem mieszkają osobno
Ludzie coraz częściej zwracają baczniejszą uwagę na ekonomikę budowy i eksploatacji budynku. Szczególną popularnością cieszą się domy o metrażu nie przekraczającym 130 m2 powierzchni użytkowej.
Najchętniej wybierane formy zabudowy to domy parterowe i z poddaszem użytkowym. Należą one do najtańszych, zarówno pod względem kosztów budowy, jak i przyszłej eksploatacji i utrzymania.
Domy parterowe
Poza tym koszt budowy takiego domu jest tańszy, a czas trwania prac budowlanych krótszy, gdyż nie wymaga takiego nakładu pracy, jak w przypadku domu piętrowego. Jedynym ograniczeniem może być wielkość działki.
Dom z poddaszem użytkowym
Minusem takich projektów mogą być skomplikowane i trudne do aranżacji skosy w pomieszczeniach na poddaszu.
Dom piętrowy
Tego typu budynki dobrze sprawdzają się na małych, wąskich działkach. Zdecydowaną zaletą domów piętrowych jest brak skosów na wyższej kondygnacji, pozwalający na pełne wykorzystanie przestrzeni.
Okna elewacyjne, w przeciwieństwie do połaciowych, pozwalają cieszyć się widokiem ogrodu.
Źródło: Pegasus PR
PARTER jpg:
Jedyną istotną wadą domów parterowych jest to, iż z zasady są bardziej rozłożyste, przez co zajmują większą powierzchnię i tym samym zmniejszają część działki przeznaczoną na ogród
Poddasze jpg:
W przeciwieństwie do domów parterowych,dom z poddaszem użytkowym charakteryzuje się bardziej zwartą i ekonomiczną bryłą