– Przed postawieniem kominka, należy dokładnie wyznaczyć jego miejsce oraz sprawdzić możliwość połączenia z kominem. Pod żadnym pozorem nie wolno korzystać z kanału wentylacyjnego lub nieodpowiedniego pod względem technicznym komina.
* Kolejnym zadaniem jest obliczenie wielkości ogrzewanej powierzchni. Należy pamiętać, że duże pomieszczenia wymagają wkładów o większej mocy. Średnio przyjmuje się, że 1 kW ociepla 10 mkw.
* Montaż kominka musi być poprzedzony określeniem funkcji, jaką będzie miał do spełnienia. Może służyć tylko jako element dekoracyjny do okazjonalnego użytkowania bądź jako urządzenie grzewcze. W pierwszym przypadku lepiej się prezentuje kominek otwarty. Natomiast jeśli będzie przeznaczony do ogrzewania musi być z wkładem.
* Obudowa kominka zależy od gustu i wyobraźni właścicieli. Może on być przykładowo w stylu klasycznym, nowoczesnym lub rustykalnym. Ceny są różne w zależności od modelu, użytych materiałów, rodzaju wkładu.
* Posiadacze kominków z wkładami mogą mieć przyjemność korzystania z nich, jak i z otwartych pod warunkiem, że mają podnoszone drzwiczki. W większości wyposażone są one w odporne na wysokie, sięgające 750 stopni C temperatury, szyby. Jeżeli są w górnym położeniu dają przyjemność obcowania z ogniem, natomiast opuszczone zabezpieczają przed wypadnięciem iskier na podłogę.
* Do palenia najlepiej używać twardego drzewa liściastego jak dąb, grab, buk. Jednorazowo do paleniska w zależności od jego gabarytów wchodzi od 2 do 5 kg drewna, co powinno wystarczać na 10 godzinne utrzymanie żaru.
* Niektóre wkłady pobierają powietrze z pomieszczenia. Dla bezpieczeństwa, by z kanałów wentylacyjnych dla wyrównania ciśnienia, nie było zimnych nadmuchów, należy je także doprowadzić z zewnątrz. (zk)