Trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy o programach rewitalizacji, który ma rozwiązać problem degradacji zasobów mieszkaniowych w kraju. Program wymagać będzie aktywności pracowników samorządu lokalnego, jednostek komunalnych, właścicieli nieruchomości i lokalnej społeczności.
Krok po kroku
Pierwszym krokiem jest opracowanie programu rewitalizacji. Gmina może przystąpić do tego z własnej inicjatywy lub na wniosek właścicieli nieruchomości na obszarze, który miałby być nim objęty.
O przystąpieniu do opracowania programu decyduje rada gminy. Ona też określa granice obszaru, na jakim będzie program prowadzony, termin opracowania, cele programu, zasady powołania pełnomocnika i rady ds. rewitalizacji. Pełnomocnik - osoba prawna lub fizyczna - będzie powoływany przez zarząd gminy. Uwzględnia on wnioski zgłoszone przez mieszkańców wytypowanego do rewitalizacji obszaru oraz wyniki konsultacji z nimi, zleca badania ich postaw i preferencje.
Towarzystwa odnowy
Zarządzaniem całością prac inwestycyjnych według projektu ustawy powinny się zajmować towarzystwa odnowy (TO). Co to takiego? Jest to spółka prawa handlowego, akcyjna lub z ograniczoną odpowiedzialnością, spełniająca wymogi ustawy, której podstawowym celem jest realizacja zadań inwestycyjnych ujętych w projektach realizacji.
Fundusze
Projekt przewiduje mechanizmy i źródła wsparcia finansowego rewitalizacji ze środków publicznych. Wsparcie to będzie polegać na stworzonych w tym celu dwóch funduszach o specjalnym charakterze - gminnym i wojewódzkim - oraz na kredycie tzw. sanacyjnym.
Proponowane w ustawie środki specjalne mają spełnić jeden cel podstawowy - dać podstawy do gromadzenia funduszy z różnych źródeł, w tym z budżetu do prowadzenia poszczególnych projektów rewitalizacyjnych. Udostępnienie kredytu sanacyjnego uznano za jedyny, adekwatny do sytuacji budżetu, sposób bezpośredniego finansowego wspierania programów rewitalizacji ze środków państwa.
Projekt ustawy we wrześniu br. ma trafić do Rady Ministrów w celu ostatecznej akceptacji i wejść na ścieżkę legislacyjną.(uk, al)
Kredyty sanacyjne
a także osoba fizyczna, prawna lub jednostka organizacyjna nie posiadająca osobowości prawnej, jeżeli zamierza prowadzić inwestycję budowlaną na obszarze projektu rewitalizacji. Zadanie inwestycyjne, na które można otrzymać kredyt, obejmuje budowę (rozbudowę, przebudowę) lub remont budynku wraz z towarzyszącą mu infrastrukturą techniczną w obrębie nieruchomości gruntowej. Wysokość kredytu sanacyjnego ograniczona jest do takiej części kosztów zadania, której nie pokrywa inny kredyt, bądź dotacji ze środków publicznych, jednakże nie więcej niż 70 proc. kosztów realizacji zadania. Kredyt musi być udzielony w złotówkach, spłacany w równych ratach kapitałowych przez maksymalnie 10 lat, z karencją nie dłuższą niż 18 miesięcy. Dopłaty przestają przysługiwać, jeżeli oprocentowanie spadnie poniżej 6 proc. - zastrzegają się twórcy projektu.