Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Dom

25 września 2007 r.
18:59
Edytuj ten wpis

Najpierw drogie, potem tanie ekologiczne grzanie

Stoiska firm oferujących systemy grzewcze zdominowały jesienne targi budowlane LubDOM 2007.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Hitem bezsprzecznie okazały się pompy ciepła, które na swoich stoiskach oferowało kilku wystawców.

Jesienne targi tradycyjnie mają mniejszy rozmach niż organizowane wiosną. Sezon budowlany się kończy, więc nie ma się czemu dziwić. Ale i tak było na co popatrzeć.
Pompa ciepła (prawie) darmowego
Pompy ciepła to jedne z najnowocześniejszych urządzeń przeznaczonych do ogrzewania domów i wody użytkowej. Są przyjazne środowisku, bowiem ciepło pobierają z powietrza, gleby lub wód gruntowych. Do ich funkcjonowania potrzeba niemal tyle prądu, co w przypadku większej lodówki, oszczędności podczas eksploatacji są więc ogromne.
Wśród pomp ciepła prezentowanych na targach, na uwagę zasługuje pompa Octopus oferowana przez firmę Podlaskie Octopus Energi 1.
- Od pomp wykorzystujących ciepło zgromadzone w glebie czy wodach gruntowych odróżnia ją to, że do zainstalowania naszej pompy nie są potrzebne kosztowne prace ziemne, a co za tym idzie liczne zezwolenia - mówi Ireneusz Dziemiańczuk, właściciel firmy. - Pompę umieszczamy w ogrodzie, przy ścianie budynku, a nawet na dachu. Jej zainstalowanie pozwala na zaoszczędzenie do 80 proc. energii. Oczywiście, pod warunkiem że dom jest odpowiednio docieplony.
Jak szacuje Dziemiańczuk, koszt (od 32,5 tys. do 45 tys.) zainstalowania pompy w domu o powierzchni około 300 metrów, zwróci się po 3-4 sezonach grzewczych.
Natomiast pompy oferowane przez firmę Veissmann (wykorzystują ciepło wód gruntowych) wraz z systemem ogrzewania podłogowego i ściennego, umożliwiają całoroczną kontrolę temperatury w domu. Zimą pompa grzeje, latem... chłodzi. Zbędny staje się tym samym system klimatyzacyjny.

Kolektor słoneczny i spółka

Nawet jeżeli zdecydujemy się na kocioł gazowy (najlepiej kondensacyjny) lub kocioł na paliwa stałe, nie musimy rezygnować z ekologicznych źródeł energii. Firma Makroterm zaproponowała na targach system zintegrowanego ogrzewania, łączący turbokominek, kocioł (gazowy, olejowy, elektryczny lub zamiennie pompa ciepła) oraz kolektory słoneczne.
- System jest w pełni zautomatyzowany, wymaga minimalnej obsługi. Turbokominek ogrzewa cały dom, ale jeżeli płomień zgaśnie, a woda w instalacji grzewczej spadnie, włączy się automatycznie kocioł gazowy, a temperatura w pomieszczeniach zostanie utrzymana na wybranym poziomie - mówi Janusz Kędroń z Makrotermu.
Ile kosztuje taki system? Z kotłem gazowym wysokiej jakości nieco ponad 29 tysięcy.
Nieco mniej, około 25 tys., kosztuje kocioł gazowy kondensacyjny Veissmann z zasobnikiem 250 litrów i bateriami słonecznymi. Za to mamy pełną automatykę, bo instalator programuje wybraną przez nas temperaturę, a także... początek i koniec sezonu grzewczego. Kocioł sam dobiera moc pracy do warunków atmosferycznych.

Ekologia z dodatkami


Ekologiczne rozwiązania oferowała na targach również firma JPR System Lublin, która prezentowała przydomowe oczyszczalnie ścieków oraz separatory węglowodanów i tłuszczu, które stosuje się np. w hotelach i na parkingach. Koszt przydomowej oczyszczalni sięga 7-8 tys. złotych, ale wymaga 60-80 metrów powierzchni na wykonanie drenażu. Czy oznacza to, że na mniejszych działkach nie można skorzystać z tego proekologicznego rozwiązania?
- Można. Wtedy stosuje się oczyszczalnie z wbudowanym systemem drenującym. Cena takiego urządzenia sięga 10 tys. zł - mówi Anna Burzec z JPR System Lublin.
Choć systemy grzewcze i rozwiązania ekologiczne zdominowały targi, nie brakowało ofert z innych dziedzin budownictwa czy wykończenia wnętrz. Wystawiały się firmy brukarskie, producenci balustrad i ogrodzeń, biura architektoniczne, banki i pośrednicy kredytowi, producenci mebli (w tym foteli masujących), stolarki okiennej i drzwiowej, a także odkurzaczy centralnych.
Było na co popatrzeć.

Pozostałe informacje

Poławiacze Pereł w Fabryce Kultury Zgrzyt. Komediowa jazda bez trzymanki
improv

Poławiacze Pereł w Fabryce Kultury Zgrzyt. Komediowa jazda bez trzymanki

W najbliższy czwartek, 3 kwietnia, Fabryka Kultury Zgrzyt w Lublinie zamieni się w miejsce spontanicznego humoru, a to za sprawą Poławiaczy Pereł Improv Teatr i ich najnowszego, improwizowanego spektaklu komediowego "Każdy widz się liczy!".

Minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz w bazie wojskowej w Sochaczewie 
PAP/Marcin Obara

Program Wisła: umowa na wsparcie logistyczne dla polskich Patriotów

W poniedziałek w bazie wojskowej w Sochaczewie została zawarta umowa z USA na wsparcie logistyczne i techniczne dla polskich systemów Patriot.

Prawa człowieka na dużym ekranie. 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS w Lublinie

Prawa człowieka na dużym ekranie. 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS w Lublinie

Pierwszy weekend kwietnia upłynie w Lublinie pod znakiem kina zaangażowanego społecznie. W dniach 4–6 kwietnia 2025 r. w lubelskim klubie Baobab odbędzie się 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie. Tegoroczny program festiwalu WATCH DOCS skupia się wokół trzech głównych tematów: neokolonializm, przemoc szkolna i równe traktowanie.

Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II. Sympozjum i wystawa
galeria

Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II. Sympozjum i wystawa

Naukowcy z Polski i zagranicy, przedstawiciele papieskich instytucji i goście zgromadzili się w poniedziałek na KUL na sympozjum „Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Edukacyjna: Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II”.

Tak będzie wyglądała Szkoła Podstawowa Specjalna nr 26 im. Janusza Korczaka. przy ul. Hanki Ordonówny rozpoczyna się budowa nowej siedziby

Zaczyna się budowa nowej szkoły w Lublinie. Będzie gotowa za 2 lata

Dokumentacja jest gotowa, prace ruszą w tym tygodniu, a za dwa lata będzie gotowa nowa siedziba Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 26 im. Janusza Korczaka.

Wybory prezydenckie zaplanowano na 18 maja. Ewentualna druga tura zostanie przeprowadzona 1 czerwca.

Kto zostanie prezydentem Polski? Jest już 10 zarejestrowanych kandydatów

Tylu zarejestrowała już Państwowa Komisja Wyborcza. Pozostali mają czas do piątku, do godziny 16.

Krok w stronę miasta. Gmina złożyła wniosek do wojewody

Krok w stronę miasta. Gmina złożyła wniosek do wojewody

Wniosek do wojewody lubelskiego już złożony: Janów Podlaski stara się o prawa miejskie.

Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża tę technologie pierwsza w Polsce

Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża tę technologie pierwsza w Polsce

Wcześniej była metoda mikrofiltracji, teraz będzie technologia UV do oczyszczania solanki. Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża ją jako pierwsza w Polsce.

Adam Kuś (w niebieskim stroju) rozpoczął sezon od świetnego występu

Zawodnicy Monogo Lubelskie Perła Polski błyszczeli w rywalizacji na czeskich szosach

W miniony weekend u naszych południowych sąsiadów rozegrano dwa wyścigi. W sobotę w okolicach Hlohovca rozegrano Trofeo Cinelli.

Tragiczny wypadek w Chełmie. 19-latek usłyszał zarzuty

Tragiczny wypadek w Chełmie. 19-latek usłyszał zarzuty

Zarzuty spowodowania katastrofy drogowej i jazdy po pijanemu usłyszał w poniedziałek 19-letni Szymon C. podejrzany o spowodowanie w Chełmie wypadku, w którym zginęło dwóch 18-latków, przewożonych w bagażniku auta. Samochodem tym podróżowało w sumie 10 młodych osób.

Uroczystość podpisania umowy w LCK

Miliardy w sieć i liczniki. PGE podpisała rekordową umowę

12,1 miliarda złotych zainwestuje Grupa PGE w sieć, nowoczesne rozwiązania cyfrowe i wiele innych dziedzin swojego biznesu. Pieniądze pochodzą z niskooprocentowanej pożyczki, w ramach KPO, której udzielił Bank Gospodarstwa Krajowego. Umowę podpisano dziś w Lublinie. Szefowie PGE obiecują, że olbrzymie pieniądze pozwolą obniżyć rachunki za prąd.

Niebezpieczne pamiątki z czasów II wojny światowej znalezione podczas budowy

Niebezpieczne pamiątki z czasów II wojny światowej znalezione podczas budowy

Podczas prac ziemnych na terenie gminy Zalesie odkryto pocisk artyleryjski pochodzący z okresu I wojny światowej. Niebezpieczne znalezisko zostało zabezpieczone przez policję i zneutralizowane przez saperów. Przypominamy, jak postępować w przypadku znalezienia niewybuchów.

Z trzema promilami na traktorze. Został złapany przez świadków

Z trzema promilami na traktorze. Został złapany przez świadków

Ponad 3 promile alkoholu w organizmie wykazało badanie alkomatem u 31-letniego kierowcy traktora. Dalszą jazdę maszyną uniemożliwili mu świadkowie zdarzenia.

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Miasto chce poznać opinie mieszkańców na temat transportu publicznego. Można wypełnić ankietę i przyjść na konsultacje.

ZGL ma być spółką. Dotychczasowa formuła prawna wpędziła ZGL w problemy finansowe

ZGL ma być spółką. Dotychczasowa formuła prawna wpędziła ZGL w problemy finansowe

Zakład Gospodarki Lokalowej w Łukowie będzie spółką. Zdaniem władz miasta dotychczasowa formuła prawna się nie sprawdziła i wpędziła ZGL w problemy finansowe.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium