Rachunki za gaz przyprawiają właścicieli domków jednorodzinnych o ból głowy.
Podstawą dobrego spalania w kominku jest zapewnienie dopływu odpowiedniej ilości świeżego powierza z zewnątrz, poprzez czerpnię. Chodzi o to, by wkład jak najmniej pobierał powietrza z wnętrza domu, bo współczesne budynki są budowane dość szczelnie.
Jak to działa?
Kominek grzeje z natury rzeczy, ale kwestią podstawową jest zastosowanie drugiego obiegu przepływu powietrza. Jest to tzw. powietrze konwekcyjne, czyli takie, które odbiera ciepło od rozgrzanego wkładu kominkowego i jest rozprowadzane do pomieszczeń. Powietrze konwekcyjne jest pobierane w zabudowie wkładu kominkowego i za pomocą kanałów powietrznych dystrybuowane po domu.
Zastosuj turbinę
Sercem układu mechanicznego rozprowadzania ciepłego powietrza jest turbina. Jest to urządzenie wykonane z blachy ocynkowanej, izolowane termicznie i dźwiękowo, posiadające wlot i wylot ciepłego powietrza. Turbina zasilana jest prądem o napięciu 220 V, ma moc około 60 watów. Ciepłe powietrze z okapu kominka jest nawiewane turbiną do sieci rozprowadzającej. Turbina posiada wbudowany termostat, który po rozpaleniu kominka i podwyższeniu temperatury żądanej, automatycznie uruchamia nawiew ciepłego powietrza.
Można wyposażyć turbinę w regulator prędkości obrotów. Można także zastosować włącznik turbiny, montując go w ścianie w pobliżu kominka.
Powietrze wykorzystaj do końca
Ilość przetłoczonego powietrza, w zależności od mocy turbiny, może wynieść od 400 do 1400 metrów sześciennych na godzinę. Jednak, aby w pełni wykorzystać ciepłe powietrze, trzeba pomyśleć o drodze powrotu powietrza - od dyfuzora (nawiewnika) do pomieszczenia, w którym znajduje się kominek. Drogą powrotną powietrza wtórnego może być korytarz i klatka schodowa. Jeżeli przyjmie się takie rozwiązanie, trzeba umożliwić wypływ powietrza z pomieszczeń na korytarz. Instaluje się w tym celu w drzwiach kratki wentylacyjne. Innym rozwiązaniem jest zaprojektowanie drogi powrotu powietrza wtórnego przez pomieszczenia ze sobą sąsiadujące w kierunku kominka. Można zaprojektować przepływ tak, aby powracające powietrze przepływało przez kuchnię i łazienkę, jednocześnie je ogrzewając. W tym celu należy w ścianach, w podłodze, np. poddasza użytkowego przebić otwory, maskując je kratkami wentylacyjnymi.