Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Dom

28 maja 2002 r.
20:49
Edytuj ten wpis

Ochrona do poprawy

Autor: Zdjęcie autora (ELLE)

W Urzędzie Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast dobiegają końca prace nad nową wersją ustawy o najmie lokali mieszkalnych. Ma ona zastąpić uchwaloną 21 czerwca 2001 roku ustawę o ochronie praw lokatorów i mieszkaniowym zasobie gminy, okrzykniętą powszechnie bublem legislacyjnym.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Ustawa z ubiegłego roku mająca ochronić lokatorów mieszkań przed prawami wolnego rynku spotkała się z powszechną krytyką. Krytycznie o dokumencie wypowiadają się nie tylko właściciele kamienic czynszowych, ale – w umiarkowanym stopniu – także przedstawiciele lokatorów. Określony w ustawie zakres ochrony podszedł bowiem tak daleko, że w określonych przypadkach działa on na niekorzyść lokatorów. Ustalony w ustawie poziom podwyżek nie pozwala właścicielom na utrzymanie budynków w odpowiednim stanie technicznym, co spowoduje, że lokatorzy będą mieszkać w coraz bardziej zniszczonych domach. Z kolei obowiązek zawierania umów najmu na co najmniej 3 lata sparaliżował w ocenie pośredników obrotu nieruchomościami rynek najmu. Właściciele domów bardzo niechętnie przystępują bowiem obecnie do zawierania nowych umów. Wkrótce po uchwaleniu znaczną część ustawy zaskarżyło do Trybunału Konstytucyjnego Ogólnopolskie Stowarzyszenie Właścicieli Nieruchomości z Gdyni. Zarzucono jej godzenie w konstytucyjne prawo własności i naruszanie jej istoty. Dotychczas trybunał nie wydał jeszcze orzeczenia w tej sprawie.

Bubel do poprawy

Przyjęta ostatecznie przez posłów wersja ustawy „ochronnej” była też dużym zaskoczeniem dla ówczesnego rządu, jak i przygotowującego projekt Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast. W znacznym stopniu odbiegała bowiem od przedłożenia rządowego. Część krytycznych opinii na temat ustawy o ochronie lokatorów podzieliło też obecne kierownictwo UMiRM i podjęło inicjatywę przygotowania projektu zmian.

Czas nieograniczony

Urząd Mieszkalnictwa proponuje przywrócenie możliwości swobodnego określania czasu, na jaki zawierane są umowy najmu mieszkań, zgodnie z życzeniami stron. W nowo zawieranych umowach obowiązuje czynsz wolny. Gmina natomiast uchwałą swej rady mogłaby sama się ograniczyć i określić czy w nowych umowach najmu obowiązywał będzie czynsz wolny, czy regulowany – w zależności od ustalonej polityki mieszkaniowej. Zaproponowano też inną definicję lokalu socjalnego, gdyż przepis z obowiązującej obecnie ustawy nie przystaje do prawa budowlanego. Lokalem socjalnym ma być lokal, który gmina przeznaczy ze swych zasobów na ten cel.
Resort mieszkalnictwa nie proponuje natomiast zmian obowiązujących przepisów, dotyczących możliwości podwyższania czynszów. Przypomnijmy. W artykule 9 ustawy o ochronie praw lokatorów postanowiono, że podwyżki czynszu nie mogą w danym roku przekroczyć poziomu inflacji o więcej niż 50 procent, jeśli dotychczasowa jego wysokość nie przekracza 1 procenta wartości odtworzeniowej mieszkania. Jeżeli obecny czynsz plasuje się pomiędzy 1 a 2 procent wartości odtworzeniowej, podwyżka może przekroczyć poziom inflacji o maksimum 25 procent. W przypadku czynszu, którego wartość przekracza w skali roku 2 proc. wartości odtworzeniowej lokum, podwyżka może być większa od inflacji o nie więcej niż 15 procent. Propozycja ta rozczaruje właścicieli kamienic, którzy między innymi ten przepis zaskarżyli do Trybunału Konstytucyjnego (chyba że trybunał w swym orzeczeniu przyzna im rację). Uważają bowiem, że ograniczenia te uniemożliwiają im korzystanie z konstytucyjnego prawa do czerpania pożytków ze swej własności. Przy obecnym poziomie inflacji (4 proc.) przepisy te pozwalają jedynie na symboliczny wzrost czynszów, które są dalekie od ekonomicznych. Przy tych rozwiązaniach dochodzenie do stawek ekonomicznych będzie trwać wieki, a tymczasem domy – na których utrzymanie nie będzie pieniędzy – popadną w ruinę.

30 stron poprawek

Urząd Mieszkalnictwa chce natomiast odejść od powiatowych wskaźników odtworzeniowych mieszkań na rzecz wojewódzkich (przeciętna cena metra kwadratowego nowego mieszkania w danym rejonie). Obowiązywałyby 32 wskaźniki: 16 wyliczonych dla miast wojewódzkich i 16 obowiązujących w pozostałych częściach województw.
We wstępnym projekcie proponuje się pozostawić przepisy o eksmisji wyłączające określoną grupę osób, których nie można eksmitować bez wskazania mieszkania socjalnego. Jedynie zamiast określenia osób obłożnie chorych proponuje się zapis trwale chorych, tak jak je określa ustawa o pomocy społecznej.
W odpowiedzi na propozycje resortu mieszkalnictwa, pozostałe ministerstwa oraz stowarzyszenia i związki, których ustawa ta dotyczy, przedstawiły ponad 30 stron propozycji poprawek. Urzędnicy UMiRM pracują nad ich usystematyzowaniem. W niedługim czasie materiał ma trafić do Ministerstwa Infrastruktury, któremu podlega Urząd Mieszkalnictwa, a następnie do Rady Ministrów. W tym czasie być może na temat zaskarżonych rozwiązań wypowie się Trybunał Konstytucyjny, wpływając tym samym na kierunek zmian.

Pozostałe informacje

Zielony zakątek to niewielka przestrzeń na patio w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 2

Tego jeszcze nie było. Powstał pierwszy w mieście ogród społeczny

Nie jest duży, ale cieszy. Mowa o "Zielonym zakątku" czyli pierwszym w Lublinie ogrodzie społecznym.

Konfederacja krytycznie o decyzji rady miasta. "Smutny obrazek i jeszcze bardziej smutne wnioski"

Konfederacja krytycznie o decyzji rady miasta. "Smutny obrazek i jeszcze bardziej smutne wnioski"

Nie trzeba było długo czekać na odpowiedź Konfederacji na decyzję radnych Zamościa, którzy we wtorek na sesji uchylili swoją uchwałę sprzed dwóch tygodni "w sprawie wyrażenia stanowiska w zakresie podjęcia działań zmierzających do zatrzymania napływu nielegalnych imigrantów i lokowania ich w województwie lubelskim". Głos prawicowej partii jest, jak można się domyślić, krytyczny.

To niewielka inwestycja, ale ważna dla mieszkańców wioski. W Jacni (gm. Adamów) oficjalnie oddano do użytku pieszą kładkę nad rzeką Jacynką.
galeria

Mała rzecz, a cieszy. Kładka nad Jacynką otwarta

To niewielka inwestycja, ale ważna dla mieszkańców wioski. W Jacni (gm. Adamów) oficjalnie oddano do użytku pieszą kładkę nad rzeką Jacynką.

Żonkile były rozdawane po drodze
galeria

"Marsz żonkili” w Lublinie. Ta inicjatywa uwrażliwia na nadzieję

Po raz kolejny przez centrum Lublina przeszedł marsz Hospicjum Dobrego Samarytanina w ramach akcji „Hospicyjne Pola Nadziei”. Idea tego wydarzenia „zakiełkowała” na świecie w 1997 roku, na polski grunt została przeszczepiona w roku 2003.

EDUBUS ruszył w trasę. Lubelskie uczelnie razem promują naukę
galeria

EDUBUS ruszył w trasę. Lubelskie uczelnie razem promują naukę

W Lublinie wystartował projekt EDUBUS. To mobilne laboratorium edukacyjne, które ma zachęcać młodzież z regionu do studiowania na lubelskich uczelniach. Za inicjatywą stoi Związek Uczelni Lubelskich oraz miasto.

Prawie jak w domu. Wielkanocne śniadanie u Brata Alberta
ZDJĘCIA
galeria

Prawie jak w domu. Wielkanocne śniadanie u Brata Alberta

Pan Piotr czeka na to spotkanie przez kilka miesięcy. Podobnie jak ponad 300 innych osób był dzisiaj gościem na śniadaniu wielkanocnym u Brata Alberta w Lublinie. Takie wspólne posiłki przed świętami to już tradycja w wielu miejscach naszego regionu.

Jajeczko u marszałka. Była modlitwa, życzenia i wielu gości
ZDJĘCIA
galeria

Jajeczko u marszałka. Była modlitwa, życzenia i wielu gości

W Lubelskim Centrum Konferencyjnym odbyło się uroczyste spotkanie wielkanocne Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego. Marszałek Jarosław Stawiarski wraz z zaproszonymi gośćmi złożył życzenia świąteczne oraz przypomniał o nadziei, jaką niesie ze sobą zmartwychwstanie Chrystusa.

Rywalizacja PGE MKS FunFloor Lublin i KGHM MKS Zagłębie Lubin zawsze generuje olbrzymie emocje

PGE MKS FunFloor kontra Zagłębie. Tylko wygrana daje nadzieję na złoto

W czwartek w hali Globus dojdzie do kolejnej odsłony świętej wojny pomiędzy PGE MKS FunFloor Lublin i KGHM MKS Zagłębie Lubin

Piotr Łachno zmarł nagle 17 kwietnia 2024 roku. Stało się to w schronisku dla bezdomnych zwierząt w Zamościu, w którym przez wiele lat pracował

Jutro pierwsza rocznica śmierci. Motocykliści uczczą pamięć przyjaciela

W czwartek minie dokładnie rok od śmierci Piotra Łachno, wieloletniego szefa schroniska dla bezdomnych zwierząt w Zamościu. Tę rocznicę postanowili uczcić jego znajomi, koledzy i przyjaciele z Zamojskiej Grupy Motocyklowej, z którą był związany.

Człowiek bez ręki, duszące się niemowlę... Trudne zadania na zawodach z pierwszej pomocy
galeria

Człowiek bez ręki, duszące się niemowlę... Trudne zadania na zawodach z pierwszej pomocy

Przed skomplikowanymi i wymagającymi konkurencjami stanęli uczestnicy XXXI Mistrzostw Pierwszej Pomocy PCK zorganizowanych przez Akademię Zamojską. Najlepszymi „medykami” okazali się uczniowie ZSP nr 3 czyli „Elektryka”.

Zarzuty i areszt dla wuefisty. Chodzi o „przestępstwo przeciwko wolności seksualnej”

Zarzuty i areszt dla wuefisty. Chodzi o „przestępstwo przeciwko wolności seksualnej”

We wtorek nauczyciel usłyszał zarzuty, a w środę sąd zdecydował, że materiał dowodowy jest wystarczający do tego, by tymczasowo aresztować mężczyznę. Śledztwo w sprawie przestępstw, jakich wuefista miał się dopuścić wobec uczennicy, trwa.

Wisła Puławy w czwartek zagra u siebie ze Skrą Częstochowa. Czy będzie domowe przełamanie?

Wisła Puławy w czwartek zagra u siebie ze Skrą Częstochowa. Czy będzie domowe przełamanie?

Po okazałym, ale dość zaskakującym wyjazdowym zwycięstwie, ze Świtem Szczecin Wisła Puławy wraca na swój stadion. W czwartek o godzinie 16 Duma Powiśla zagra ze Skrą Częstochowa i chcąc myśleć o utrzymaniu się w Betclic II Lidze musi to spotkanie wygrać

Schron przy MPK w Lublinie
Zdjęcia
galeria

Przez 30 lat nikt tego nie robił. Lubelskie ma zbyt mało schronów

Inwentaryzacja schronów w województwie lubelskim trwa. Ruszają też szkolenia. A wkrótce zaczną się inwestycje i zakupy. To wszystko podyktowane jest nowymi przepisami.

Nietypowa kryjówka kawki. Na pomoc ruszyła Straż Miejska

Nietypowa kryjówka kawki. Na pomoc ruszyła Straż Miejska

Kolejna nietypowa akcja Straży Miejskiej w Świdniku. Trzeba było pomóc uwięzionemu ptakowi.

zdjęcie ilustracyjne

Z Bugu wyłowiono dwa ciała. To mogli być imigranci

Policja ustala tożsamość i przyczynę śmierci dwóch mężczyzn wyłowionych z Bugu. Straż graniczna nie wyklucza, że to zwłoki migrantów, którzy próbowali dostać się z Białorusi do Polski.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium