Odpowiednio dobrany lakier: błyszczący, matowy lub półmatowy nie tylko zdobi podłogę, ale dodaje jej trwałości. Staje się ona odporna na zadrapania i inne uszkodzenia mechaniczne. Lakierowana podłoga jest jednak mniej przyjazna dla człowieka i „nie oddycha”. Ten mankament przyczynił się do powrotu starych metod zabezpieczania drewna: woskiem, olejem lub ługiem.
Olejowanie i woskowanie
Pokrycie drewna olejami lub woskami podkreśla naturalna strukturę drewna i układów słojów. Olej i wosk zapobiegają wnikaniu w drewno brudu, płynów, tłuszczów, itp. Podłoga staje się mniej śliska i antystatyczna.
Drewno wykończone olejem z czasem ciemnieje, nabierając patyny. Powłoka woskowa czyni ją natomiast aksamitną i delikatną.
Praktyczna i trwała
Podłoga olejowana jest bardzo odporna na ścieranie. Gdy po jakimś czasie wygląda na przesuszoną, należy nałożyć na nią nową warstwę oleju. Nie jest konieczne poddawanie obróbce olejowej całej podłogi, wystarczy ograniczyć się do miejsc bardziej narażonych na ścieranie. Podobnie postępujemy z woskiem. Rysy i zadrapania można łatwo usunąć, przeszlifowując je, a następnie nanosząc odrobinę oleju lub wosku.
Podłoga olejowana lub woskowana jest bardzo łatwa do utrzymania w czystości. Na co dzień, chcąc usunąć kurz i pył, wystarczy ją odkurzyć lub przetrzeć dobrze suchym mopem.