d Komfort mieszkania w dużym stopniu zależy od oświetlenia. Postęp, jaki się dokonał w tej branży ma wpływ nie tylko na poprawę funkcjonalności, ale również znacznie polepsza samopoczucie użytkowników.
Naturalne światło w zależności od pory roku, natężenia, barwy jest regulatorem ludzkich nastrojów. Coraz częściej dzięki technice taką funkcję przejmuje sztuczne oświetlenie. Lepsza jakość i energooszczędność, wszechstronność, elegancja, a przede wszystkim przedział barw przyjazny dla oka to cechy, które znamionują nowoczesne żarówki. Bliska przyszłość to energooszczędne świetlówki kompaktowe i żarówki halogenowe, dalsza białe diody.
Żarówki pomimo swojej masowości zachowały indywidualny charakter. Każda z nich kupowana jest z określonym przeznaczeniem. Białe o różnych odcieniach, matowe, z odbitym światłem, kolorowe to tylko kilka przykładów ich różnorodności. Ponadto należy również wspomnieć o kilkunastu stopniach mocy, wielu kształtach i sposobach świecenia. Daje to wyobrażenie o szerokiej ofercie, jaką jest skierowana do potencjalnego klienta. Sprawę komplikuje mu również fakt, że wyboru musi dokonać sam.
Jedna bez względu na ich rodzaj mają przede wszystkim ułatwiać pracę, uprzyjemniać wypoczynek i zapewniać bezpieczeństwo. Należy jednak pamiętać, że przy wyborze oświetlenie podobnie jak przy wystroju wnętrza nie ma dobrych lub złych rozwiązań jest to wyłącznie rzecz gustu. Ilość możliwych wariantów jest wręcz nieograniczona, co utrudnia wybór a jednocześnie stwarza warunki do niepowtarzalnej aranżacji. Jan Kasprzak
NA PODDRUKU KAT
Żarówki mają one już ponad 130 lat, pierwsza została wynaleziona przez Edisona 1879 r. W ponad ćwierć wieku później węglowe włókno zastąpiono wolframowym, które jest stosowane do dzisiaj. Nim do tego doszło za oświetlenie służyło palące się drewno, a od 1784 r lampa naftowa, od 1798 r gazowa, a z chwilą powstania żarówki elektryczna Wszystko jednak wskazuje, że oświetlenie żarowe przechodzi powoli do historii.
Koniec poddruku