Bogata oferta rynkowa sprawia, że wbrew pozorom, dokonanie wyboru wcale nie jest łatwe. Po królowaniu ram z PCW do łask powróciły drew-niane. Produkuje się je także z aluminium oraz kompozytów (włókno szklane z żywicami polie-strowymi), są również łączone: alu-miniowo – drewniane bądź plastiko-wo – drewniane (drewno jest od wewnątrz, a metal lub plastik na zewnątrz). Do mieszkań stosuje się zazwyczaj ramy drewniane i plas-tikowe. Oba rodzaje okien mają swoich zagorzałych zwolenników i przeciwników.
W RAMCE Równoległej z RAMKą O OKNACH DREWNIANYCH
Ramy z PCW
* Profil (czyli rama) jest podzielo-ny na kilka komór powietrznych. Im więcej komór, tym profil wytrzymal-szy i lepiej izoluje termicznie.
* Komory są wzmacniane stalo-wymi elementami, co zapobiega odkształcaniu się ram.
* Tworzywo nie wymaga żadnej konserwacji poza myciem. Jest od-porne na pleśnie i grzyby.
* W wyniku naładowywania elektrostatycznego jego powierzchnia przyciąga zanieczyszczenia, które wnikają w strukturę tworzywa. Dla-tego zdarza się, że białe ramy z czasem szarzeją.
* Odbarwienia, chropowatość, smugi czy zarysowania świadczą o złej jakości okna.
W RAMCE
Ramy drewniane
* Najczęściej do ich produkcji używa się drewna sosnowego, ale także i dębowego, świerkowego, modrzewiowego oraz mahoniowego.
* By okna były wytrzymałe, drew-no jest klejone warstwowo, w taki sposób, że słoje w kolejnych war-stwach układają się w przeciwnych kierunkach, co zapobiega wypacza-niu się okien pod wpływem warun-ków atmosferycznych.
* Ramy są nasączone preparatami przeciwgrzybicznymi i owadobójczymi, a następnie lakie-rowane. * Kupując okna, warto wybrać te pokryte lakierem bezbarw-nym, co pozwoli sprawdzić, czy drewno nie ma sęków pęknięć bądź innych wad.
* Ramy drewniane mogą być cień-sze od ram z PCW, dzięki czemu większa jest powierzchnia szyb, a tym samym lepsze doświetlenie mieszkania.
* Niedogodnością jest konieczość renowacji ram co 5–6 lat (w zależno-ści od zaleceń producenta).