Na zaspokojenie potrzeb energetycznych związanych z użytkowaniem przeciętnego polskiego mieszkania zużyć trzeba 59 gigadżuli, co odpowiada choćby 2,5 tonom węgla – wynika z najnowszego raportu opracowanego przez Ecofys Poland na zlecenie ROCKWOOL Polska.
Gospodarstwa domowe zużywają energię w różnych postaciach - do oświetlenia, podgrzania wody, zasilania sprzętu AGD i RTV. Jednak najwięcej energii, bo aż ponad 71 %, pochłania ogrzewanie.
Tę ilość można zdecydowanie zmniejszyć dzięki odpowiednim przedsięwzięciom termomodernizacyjnym, a przy okazji poprawiając komfort mieszkań i domów i zmniejszając wysokie rachunki za dostarczenie ciepła do naszych domów i mieszkań.
Jednym z głównych powodów takiego stanu rzeczy jest słaba termoizolacyjność budynków w Polsce. Powoduje ona niekontrolowaną ucieczkę ciepła na zewnątrz, a najczęściej odbywa się to poprzez słabo zaizolowane ściany i dachy, nieszczelne okna czy nieefektywną wentylację.
Skutkiem tego są nie tylko zimne domy i mieszkania, zawilgocone ściany, ale także stale rosnące rachunki za ogrzewanie. Kosztowne straty ciepła w nieruchomościach można jednak skutecznie zmniejszyć poprzez odpowiednie działania termomodernizacyjne.
Źródło: Partner of Promotion Sp. z o.o.
Termomodernizacja - co warto o niej wiedzieć?
Pieniądze wydane na termomodernizację zwracają się w postaci mniejszych wydatków na ogrzewanie. Efektywność takiej termolokaty zależy od wyjściowego stanu budynku, zakresu podjętych działań, jak też zastosowanych rozwiązań technicznych.
Niezbędne działania termomodernizacyjne, koszty ich wdrożenia, a następnie oszczędności, które przyniosą, określa analiza techniczno-ekonomiczna - tzw. audyt energetyczny. Pozwala on nie tylko na wybór najbardziej optymalnego projektu termomodernizacyjnego, ale jest także niezbędny podczas ubiegania się o kredyt i premię termomodernizacyjną.
Aktualna lista specjalistów uprawionych do przeprowadzania audytu dostępna jest na stronie internetowej Zrzeszenia Audytorów Energetycznych - www.zae.org.pl
Państwo pomaga
O jej przyznanie mogą ubiegać się zarówno właściciele domów jednorodzinnych, spółdzielnie mieszkaniowe, jak i wspólnoty mieszkaniowe. Warunkiem otrzymania premii jest zaciągnięcie kredytu na pokrycie kosztów realizacji termomodernizacji, a także wykazanie, na podstawie przeprowadzonego audytu energetycznego, oszczędności energii, które zapewni przedsięwzięcie.