d Decyzja, czym ma być pokryty dach zapada na etapie projektowania domu. Nie można jej zmienić ot tak sobie – w trakcie budowy, ponieważ takie posunięcie może pociągnąć za sobą poważne konsekwencje, z koniecznością ponownego zaprojektowania konstrukcji dachu włącznie.
Wielu inwestorów wybierając pokrycie kieruje się jego wyglądem i ceną. Zapomina, że nie każdy rodzaj nadaje się na każdy dach, że cena nie sprowadza się do kosztów ułożenia metra kwadratowego, itd.
Wybór pokrycia zależy od wielu uwarunkowań. Są to:
* kąt pochylenia dachu (to, czy dom ma dach zupełnie płaski, o małym lub dużym kącie nachy-lenia – im bardziej płaski dach, tym szczelniejsze musi być pokrycie)
* stopień skomplikowania dachu
* trwałość
* lokalne warunki klimatyczne (przeciętna siła wiatru, natężenie opadów)
* ograniczenia wynikające z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
Od wybranego pokrycia zależą zaś:
* konstrukcja dachu, czyli przekroje i rozstaw elementów
* elementy wstępnego krycia (na przykład to, czy pod pokrycie konieczne jest ułożenie sztyw-nego poszycia).
Z badań rynku pokryć dachowych przeprowadzonych przez ASM Centrum Badań i Analiz wy-nika, że większość inwestorów indywidualnych budujących domy jednorodzinne (60 proc.) wy-brałoby do ich wykończenia dachówkę ceramiczną. Faktycznie zaś największym powodzenie cieszy się blachodachówka; stosuje ją około 45 proc. inwestorów. Jest estetycznym pokryciem jednym z tańszych i, co najważniejsze, lekkim. Ponieważ nie wymaga zbyt solidnej konstrukcji więźby, znajduje zastosowanie w budownictwie szkieletowym.
Istotną zaletą pokryć blaszanych jest ich mały ciężar. Jedna dachówka ceramiczna waży około 3 kg, a dachówki użyte do ułożenia 1 mkw. dachu – około 45 kg. Ciężar 1 mkw. blachodachówki stalowej lub miedzianej (przy grubości rdzenia 0,5 mm) wynosi około 5 kg, cynkowej – blisko 4 kg, zaś blachy aluminiowej – tylko 1,6–2,9 kg.
Papy cieszą się powodzeniem, gdyż są materiałem trwałym i mają umiarkowaną cenę. Jednym z najtańszych i najbardziej oszczędnych pokryć dachowych są dachówki bitumiczne. Przy ich układaniu właściwie nic się nie marnuje. Są lekkie (8 kg/mkw.) i trwałe, a także ognioodporne.
Dachówki bitumiczne występują w 6 kolorach i wielu kształtach, w postaci pasów o długości 1 m i szerokości 30–40 cm. Montuje się je w bardzo prosty sposób – papiakami, natomiast sklejenie ze sobą poszczególnych pasów następuje pod wpływem słońca. (elle)