d O parkiecie jego sympatycy mogą mówić bez końca. Jest to podłoga, w której każdy widzi coś innego. Większości podoba się jej piękno, innym ten widok nieco przyćmiewają koszty, kolejni podkreślają funkcjonalność i wygodę.
Ta tradycyjna podłoga udowodniła, że drewno, bez względu na technologie i mody, jest materiałem, który nie ma sobie równych. Klepka z litego drewna jest nie tylko użyteczna, ale również bardzo dekoracyjna. Temu ostatniemu sprzyjają różne formy wykończenia, jak lakierowanie, olejowanie i woskowanie, które podkreślają jej urodę, a jednocześnie konserwują.
Tradycyjne i egzotyczne
Drewno na parkiet pozyskiwane jest prawie na wszystkich kontynentach. W Europie przeznacza się na ten cel takie drzewa jak buk, dąb, jesion, czy klon. Natomiast egzotyczne odmiany pochodzą między innymi z Ameryki, Afryki, Azji i są to najczęściej bambus, merbau, doussie, kempas. Poza wyglądem, od europejskich wyróżnia je, dużo wyższa twardość. Mają one także mniejszą grubość, bo tylko 15 mm, podczas gdy klepki z naszego kontynentu 22 mm. Właściwości importowanego parkietu sprawiają, że często jest on ozdobą salonów, rzadziej sypialni, gdzie praktyczniejsza jest klasyczna wersja.
Dobry montaż
Parkiet wytwarzany według najnowszych technologii jest jednolity, wymiarowy i gotowy do bezpośredniego montażu. Proces ten zaczyna się od 48 godzinnego leżakowania w miejscu położenia. Po zakończeniu klejenia i 12-14 dniowej przerwie na wyrównanie naprężeń i ułożenie się klepek, można parkiet cyklinować i według upodobań wykańczać.
Wszystkie te prace wymagają wiedzy i sporego doświadczenia, dlatego najlepiej zlecić je specjalistom. Jest to ważne, bo dobrze ułożony parkiet staje się na długi czas podłogą użytkową i ozdobą każdego pomieszczenia. Co kilka lat można go odnawiać poprzez cyklinowanie i ponowne pokrycie lakierem, olejem lub woskiem.
Takie same reguły
Warto zauważyć, że różnice w wyglądzie i rozmiarach klepek europejskich i zagranicznych nie mają przełożenia na ich układanie i funkcjonalność, wszystkie podlegają tym samym regułom.
Początkowe niedogodności montażu są wynagrodzone z chwilą oddania podłogi do użytku. Jej kolorystyka, funkcjonalność, wzornictwo i przyjazny mikroklimat od razu podnosi komfort mieszkania. Jan Kasprzak