d Producenci lodówek i zamrażarek wymyślają różne systemy półek i szuflad nie tylko po to, aby pomieścić w lodówce jak największą ilość produktów.
Odpowiednio dobrane półki i szuflady pozwalają na utrzymanie w lodówce porządku. Każdy artykuł powinien mieć w chłodziarce swoje określone miejsce.
Co, gdzie, jak
Produkty przechowywane są wówczas w odpowiednich strefach o określonej, optymalnej dla każdego z nich temperaturze. Chodzi o to, aby jak najdłużej były świeże i pełnowartościowe. Bardzo ważne jest również to, by ich zapachy nie mieszały się ze sobą, bo wówczas z lodówki zamiast apetycznych woni, bucha nieprzyjemny odór – mimo, że nic się nie zepsuło.
Ważny jest nie tylko materiał, z jakiego wykonano wyposażenie wnętrza chłodziarki, ale rów-nież konstrukcja i podziały pojemników i półek.
Trzeba na przykład zwrócić uwagę, aby przynajmniej jedna półka była dzielona, co umożliwia przechowywanie dużych garnków czy wysokich słoików.
Praktyczne szkło
Bardzo wygodne są półki wykonane ze szkła. Nawet wówczas, gdy coś się przewróci i wyciek-nie – nie grozi nam, że płyn zaleje całe wnętrze. Poza tym szklane półki łatwo utrzymać w czy-stości. Zazwyczaj takie półki wykonuje się ze szkła hartowanego (np. firma LG, Amica) lub utwardzonego w systemie „glass – kine”, czyli nietłukącego się i odpornego na zarysowania.
Zimne napoje
Niektóre modele (Elektrolux) wyposażone są dodatkowo w tzw. półki na napoje. Znajduje się w nich specjalny płyn, który ponad dwukrotnie zmniejsza czas chłodzenia napoju. Z kolei niektó-re lodówki posiadają stojaki ze stali szlachetnej, idealne do przechowywania szlachetnych napo-jów (win, szampanów)
Piwnica w lodowce
Poza standardowymi pojemnikami na masło, sery czy jajka, które są już na wyposażeniu lo-dówki, warto sprawdzić, jakie jest dodatkowe wyposażenie wybranego przez nas modelu i porównać z innymi. Na przykład Siemens proponuje w niektórych modelach komorę ... piw-niczną służącą do przechowywania serów i win, z zakresem temperatur od plus 8 do plus 14 st. C. (e)
Na poddruku
Czyszczenie lodówki
Lodówkę czyścimy przy użyciu miękkiej szmatki i ciepłej wody z dodatkiem małej ilości płynu do mycia naczyń.
* Tylko czystą wodą przemywamy uszczelki urządzenia, gdyż użycie jakiegokolwiek detergen-tu może spowodować ich uszkodzenie, a tym samym nieszczelności chłodziarki. Czyszczenie uszczelek jest bardzo istotne, gdyż bardzo często stają się one mimowolnie siedliskiem grzybów i rożnego rodzaju bakterii.
Półki i szuflady należy zdemontować i umyć pod bieżąca wodą.
W celu pozbycia się brzydkiego zapachu wewnątrz lodówki, wystarczy przemyć komorę wodą z dodatkiem octu.