Systemy klimatyzacji przestają powoli być luksusem, na który stać tylko nielicznych.
Szczególną popularnością cieszą się klimatyzatory ścienne o szerokim zakresie mocy chłodniczych – od 2,8 kW do 6,4 kW, pozwalające schłodzić bądź ogrzać pomieszczenie o powierzchni nawet 70 mkw.
– To m.in. odróżnia je od klimatyzatorów przenośnych, o zdecydowanie niższej mocy, stosowanych w związku z tym tylko w niedużych wnętrzach. Ponadto, klimatyzatory montowane na stałe oferują znacznie szerszy wachlarz funkcji, w tym na przykład plazmowy filtr oczyszczania powietrza w odróżnieniu od filtra zwykłego, siateczkowego stosowanego w urządzeniach przenośnych, są również wyposażone w funkcje ułatwiające konserwację urządzenia, np. automatyczne oczyszczanie.
To stanowi o ich przewadze i gwarantuje komfort użytkowania przez długi okres – mówi Jacek Głodowski z działu klimatyzacji LG Electronics.
Każdemu wedle potrzeb
Podstawowym wariantem klimatyzatora dostępnym na rynku jest urządzenie typu split, składające się z dwóch części – na zewnątrz umieszczonego kompresora, odprowadzającego ciepło oraz wewnętrznego nawiewu. Oba urządzenia są połączone miedzy sobą elastycznym przewodem lub rurkami miedzianymi.
Bardziej zaawansowane urządzenia to multisplit, czyli jedne kompresor obsługujący kilka nawiewów. Zapewniają one odpowiednią temperaturę komfortu powietrza we wszystkich klimatyzowanych pomieszczeniach w domu.
Dla osób preferujących nowoczesne rozwiązania na rynku również jest oferta charakteryzująca się najbardziej zaawansowana technologią przez wykorzystaniu sprężarki inwerterowej, o zmiennej prędkości obrotowej, dostosowującej ilość czynnika chłodniczego do ustawień zadanych przez użytkownika.
– Pozwala to oszczędzić nawet 44 proc. energii w porównaniu z pracą tradycyjnych urządzeń dzięki możliwości zaprogramowania pracy sprężarek inwerterowych i utrzymywaniu stałej temperatury wewnątrz pomieszczenia. Inną zaletą technologii inwerterowej jest wyższa efektywność pracy klimatyzatora, zwłaszcza przy małym obciążeniu. A do tego większe możliwości chłodzenia, nawet przy ekstremalnie wysokiej temperaturze na zewnątrz, dochodzącej do 43 stopni – dodaje Jacek Głodowski.
Klimatyzatory korzystające z technologii inwerterowej zapewniają też największy komfort przebywania w schładzanym pomieszczeniu – są one tak zaprojektowane, by sprężarka pracowała przy minimalnym poziomie hałasu – 22dB.
Górskie powietrze w domu
Przy wyborze klimatyzatora warto też zwrócić uwagę na funkcję automatycznego oczyszczania, gwarantującą, że po wyłączeniu klimatyzatora w mokrym wymienniku ciepła nie będą gromadziły się pleśń i bakterie.
Łatwość obsługi i komfort dostosowania temperatury w pomieszczeniu do aktualnych warunków pogodowych i wymogów domowników to zasługa automatycznej zmiany trybu pracy klimatyzatora.
Jeśli najbardziej lubimy przebywać w temperaturze 22 stopnie Celsjusza, klimatyzator będzie tak modulował nawiew chłodny i gorący, by utrzymać temperaturę na stałym poziomie. A wszelkich zmian można łatwo dokonywać za pomocą bezprzewodowego pilota.
Skorzystaj z pomocy serwisu
– Należy pamiętać o odpowiedniej konserwacji klimatyzatorów, w czym służą pomocą stacje serwisowe współpracujące z renomowanymi producentami systemów klimatyzacji.
Częstym błędem, popełnianym przez osoby zamawiające instalację klimatyzacji, jest nie podpisanie umowy z autoryzowaną firmą na wykonywanie przeglądów okresowych; zgodnie z warunkami gwarancji każdy system powinien mieć dwa takie przeglądy w ciągu roku. Innym błędem jest także brak właściwej konserwacji klimatyzatorów, co może skutkować niewydajną pracą urządzenia czy w ogóle problemami z użytkowaniem sprzętu – radzi Jacek Dyś z lubelskiej firmy Klima Plus.