W ciągu czterech dni (9-12 bm.) specjaliści różnych sektorów budownictwa przedstawili na ogólnopolskiej konferencji, jaka odbyła się w ubiegłym tygodniu w Puławach kilkadziesiąt referatów, prezentujących wiele etapów procesu budowlanego - od przygotowania dokumentacji i harmonogramów budowlanych po nowoczesne metody zarządzania budową. Uczestnicy sporo czasu poświecili także omówieniu wymagań obowiązujących na budowach w krajach należących do Unii Europejskiej.
Dyskusja panelowa na temat zmian w obowiązujących obecnie przepisach ze szczególnym uwzględnieniem inwestycji budowlanych okazała się strzałem w dziesiątkę. Uczestniczący w niej Andrzej Urban, Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego, Jerzy Siegień i Andrzej Warwas z Ministerstwa Infrastruktury, Jacek Mieszkowski z Głównego Inspektoratu Pracy oraz Włodzi-mierz Dzierżonowski wiceprezes Urzędu Zamówień Publicznych zaprezentowali uczestnikom najnowsze regulacje prawne, które mają być wprowadzone w życie już w niedługim czasie (nie-które jeszcze w tym roku, pozostałe najpóźniej do połowy 2003 r.).
- Zmiany w prawie budowlanym mają usprawnić i ułatwić inwestorom załatwianie procedur związanych z budową oraz funkcjonowaniem pracy urzędów. Pozwoli to na podniesienie jakości świadczonych usług - powiedział Andrzej Urban z Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego.
Ułatwieniu pracy służyć ma m.in. ograniczenie listy inwestycji, które muszą mieć pozwolenie na budowę. Przy mniejszych obiektach i określonych robotach nie będą one wymagane, np. przy budowie garaży czy dociepleniach wykonywanych do zaznaczonej wysokości. Sporo uwagi poświęcono dyscyplinowaniu pracy urzędów m.in. skracaniu czasu przy otrzymywania pozwoleń. Nowe wprowadza obowiązek załatwienia sprawy przez urząd w ciągu 2 miesięcy. Za każdy następny dzień ma być naliczana kara w wysokości 500 zł.
Podczas dyskusji mówiono także o samowolach budowlanych. Rocznie odnotowuje się w kraju 5-7 tys. takich inwestycji i liczba ich nie wzrasta.
- Dlatego chcemy wprowadzić zapisy legalizujące niektóre z nich oraz zapobiegające przed takimi realizacjami - mówił A. Urban.
Obowiązkowe kontrole na budowach mają ochronić przed inwestycjami samowolnymi. Jeśli wykażą one, że obiekt jest realizowany bez pozwolenia, wówczas inwestor będzie ponosił surowe kary finansowe. Obiekty, które już zostały wybudowane samowolnie, mają być sprawdzone pod względem technicznym, zgodności z planem zagospodarowania przestrzennego i jeśli nie będzie za wielu zastrzeżeń, po opłaceniu kary przez inwestora, będą mogły być zalegalizowane.
- Prawie 300 przepisów musieliśmy zmienić, żeby poprawić procedury związane z funkcjono-waniem zamówień publicznych. Brak wzorcowych dokumentów często utrudnia inwestorom załatwianie różnych spraw, natomiast w innych przypadkach przygniata wręcz nadmiar wymaga-nych zaświadczeń- podkreślał Włodzimierza Dzierżonowski z Urzędu Zamówień Publicznych.
Racjonalizowanie wydatków przy zamówieniach publicznych (zarówno w czasie prowadzenia inwestycji, jak i późniejszych kosztów eksploatacji), wprowadzenie ułatwień (zwłaszcza obniże-nie kosztów) przy odwoływaniu się, szkolenia dla małych przedsiębiorstw, żeby mogły tworzyć konsorcja i konsolidować swoje siły przed napływem kapitału zagranicznego to strategia Urzędu Zamówień Publicznych na najbliższe lata. W. Dzierżonowski podkreślił także, że Urząd będzie namawiał inwestorów do tworzenia nowych miejsc pracy na terenach realizowanej inwestycji. Pozwoli to na istotne ograniczenie panującego w kraju bezrobocia.
- W związku z różnymi zmianami przepisów dotyczących realizacji inwestycji budowlanych oraz z wejściem Polski do Unii Europejskiej taka konferencja jak puławska jest bardzo potrzebna. Pozwala na przybliżenie wielu problemów oraz ich szczegółowe omówienie - powiedział Tade-usz Nawracaj, przewodniczący Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa.
I Ogólnopolska Konferencja "Problemy realizacji inwestycji” zorganizowana została przez Komitet Inżynierii Procesów Budowlanych i Inwestycyjnych PZITB. (E)