Pierwsza czynnością przygotowująca termomodernizację budynku jest wykonanie audytu ener-getycznego. Audyt energetyczny jest opracowaniem, w którym dokonuje się techniczno – ekonomicznej oceny budynku z punktu widzenia zużycia energii, a następnie określa się, jakie zmiany i ulepszenia trzeba wykonać, żeby zmniejszyć zużycie energii i związane z tym koszty eksploatacyjne.
W audycie ocenia się, czy wprowadzenie zmian i ulepszeń jest opłacalne, a także określa się, jakie usprawnienia mogą przynieść największe korzyści ekonomiczne (rozwiązanie optymalne). Obowiązujący zakres i formę audytu określa Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 15.02.2002 r. (Dz. U. br. 12, poz. 114)
Audyt energetyczny jest dokumentem potrzebnym: właścicielowi budynku – jako podstawa do podjęcia stosownych decyzji; bankowi kredytującemu jako dowód, że przedsięwzięcie jest efek-tywne ekonomicznie, a więc nie budzące obaw co do spłaty kredytu i Bankowi Gospodarstwa Krajowego, jako podstawa do przyznania premii termomodernizacyjnej, czyli umorzenia 25 proc. kredytu.
Audyt jest opracowaniem dość skomplikowanym i jego wykonanie najlepiej powierzyć przygo-towanemu do jego wykonania specjaliście.
Tworzona i aktualizowana pod nadzorem Ministerstwa Infrastruktury lista specjalistów wyko-nujących audyty podana jest (od 1 stycznia 2004 r.) na stronach internetowych Ministerstwa Infrastruktury i Banku Gospodarstwa Krajowego.
Projekt budowlany
Ocieplenie budynku powinno być realizowane na podstawie projektu nawet wtedy, gdy nie wymaga tego obowiązujące Prawo budowlane. W projekcie powinny być podane niezbędne szczegóły oraz określone materiały izolacyjne, ich rodzaj i odmiana z powołaniem się na właści-wą Polską Normę lub Aprobatę Techniczną. Obowiązują też wymagania podane w rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki.
Szczegółowe wymagania dotyczące zawartości projektu budowlanego określa Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 3.07.2003 r. (Dz. U. 120, poz. 133).
Wykonanie robót
Roboty budowlane związane z ociepleniem budynków o wysokości do 12 m (4 kondygnacje), a także modernizacja instalacje nie wymagają uzyskania pozwolenia na budowę, tylko zgłoszenia właściwej jednostce administracji architektoniczno - budowlanej (w starostwie powiatowym)
Ocieplenie wyższych budynków wymaga uzyskania pozwolenia. Roboty związane z ociepleniem budynku powinny być prowadzone zgodnie z zasadami technologicznymi obowią-zującymi w przyjętym systemie ocieplenia.
Szczególną uwagę należy zwrócić na jakość materiałów i robot. Spotykane są dość liczne przy-padki kupowania do wykonania ociepleń pokątnych producentów materiałów tanich, ale o złej jakości, a także wykonywania ociepleń przez ekipy przypadkowych wykonawców w sposób niezgodny z zasadami technologii ociepleń i przy wprowadzaniu „oszczędności” polegających na zastosowaniu materiałów w zmniejszonej ilości lub innego rodzaju niż przyjęto w prawidłowej technologii.
Takie postępowanie jest niedopuszczalne i grozi szybkim zniszczeniem całego ocieplenia.
Błędem jest poszukiwanie wykonawców oferujących najniższe ceny. Pozorne oszczędności mogą w takim przypadku spowodować w niedalekiej przyszłości wielkie szkody i niepotrzebne koszty. Lepiej zaangażować dobrego, sprawdzonego wykonawcę z referencjami.
Przy zakupie materiałów, aby mieć pewność co do jego jakości trzeba żądać od sprzedawcy dokumentu stwierdzającego zgodność wyrobu z wymaganiami, czyli tzw. certyfikatu lub deklara-cji zgodności.
Efekty w zużyciu energii
Zmiany w budynku i jego systemie ogrzewania umożliwiają zmniejszenie zużycia energii cieplnej i obniżenie ponoszonych na eksploatację kosztów. Efekty realizacji poszczególnych przedsięwzięć modernizacyjnych są różne w każdym indywidualnym przypadku. Jednak na pod-stawie danych z wielu realizacji można określić pewne przeciętne wartości efektów. Na przykład ocieplenie zewnętrznych przegród budowlanych (ścian, dachu, stropodachu, stropu nad piwnicą) bez okien powinno spowodować obniżenie zużycia ciepła w stosunku do stanu poprzedniego od 15 do 25 proc. W przypadku wymiany okien na szczelne obniżenie zużycia ciepła wynosi od 10 do 15 proc., natomiast wprowadzenie podzielników kosztów to 5 proc. zaoszczędzonego ciepła. Sporo, bowiem od 10 do 25 proc. mniej ciepła zużywa się po wprowadzeni kompleksowej mo-dernizacji wewnętrznej instalacji centralnego ogrzewania. (e)