Ogrodzenie działki
• Kupiłem działkę budowlaną, ale na razie nie mam środków na budowę domu. Chciałbym ją jednak ogrodzić. Czy na wykonanie ogrodzenia z siatki potrzebne jest jakieś zezwolenie?
Odpowiadamy
Na wykonanie ogrodzenia nie potrzeba uzyskiwać pozwolenia na budowę. Jedynie budowa ogrodzeń od strony dróg, ulic, placów i innych miejsc publicznych oraz gdy wysokość ogrodzenia przekracza 2,20 m wymaga zgłoszenia do wydziału budownictwa i architektury urzędu gminnego lub powiatowego.
Gdy właściciel się nie zgadza
• Mieszkam w prywatnej kamienicy i płacę czynsz regulowany. Mieszkanie wymaga remontu, praktycznie nie da się w nim mieszkać. Chcę przeprowadzić remont, ale właściciel nie wyraża zgody. Co mam robić, czy mogę się zwrócić do gminy o przydzielenie mi innego mieszkania?
Odpowiadamy
Prawdopodobnie właściciel odmawia zgody na remont, bo liczy na to, że nadzór budowlany zdecyduje za jakiś czas o konieczności opróżnienia lokalu ze względu na zagrożenie życia i mienia lokatorów. Wtedy właściciel kamienicy może zwrócić się do sądu o rozwiązanie umowy, w sytuacji, gdy najemca płaci czynsz regulowany, a gdyby doszło do rozwiązania umowy, gmina musi dostarczyć najemcy lokal zamienny oraz pokryć koszty przeprowadzki.
Rozbudowa budynku
• Po dziadkach odziedziczyłem stary dom parterowy. Chce go unowocześnić i dobudować piętro. Jakie formalności i gdzie muszę dopełnić?
Odpowiadamy
Mając zamiar rozbudować i unowocześnić stary dom powinien złożyć pan wniosek w wydziale architektury urzędu miasta lub gminy o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. Po uzyskaniu pozytywnej decyzji, przedstawiamy projekt rozbudowy wykonany przez fachowca z uprawnieniami i akt własności budynku. Wszystkie te dokumenty oraz wniosek o wydanie pozwolenia na budowę należy złożyć ponownie w tym samym wydziale. Dopiero po uzyskaniu pozwolenia i jego uprawomocnieniu się, można przystąpić do rozbudowy budynku. (ELLE)