d Mieszkanie można kupić na rynku pierwotnym lub wtórnym. Wszystko zależy od posiadanych funduszy oraz gustu przyszłych mieszkańców.
Zainteresowanie mieszkaniami od jesieni ubiegłego roku utrzymywało się na niezmienionym, dosyć wysokim poziomie. Zapowiedź wejścia Polski do unii i ewentualny wzrost cen mieszkań przyczyniały się do zwiększonego popytu na własne cztery kąty. Powodzeniem cieszyły się za-równo mieszkania na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. W zależności od posiadanych funduszy poszukujący własnego dachu nad głową interesowali się odpowiednimi ofertami. Wiele osób wspierało się także kredytami mieszkaniowymi ze względu na spadek ich stopy oprocentowania.
Mieszkanie u developera
Mieszkania kupowane u developerów są mieszkaniami całkowicie własnościowymi z hipotecznym udziałem w gruncie. Pełna własność przekłada się na bezpośredni wpływ na za-rządzanie budynkami. Inwestycje finansowane są częściowo z funduszy własnych, a częściowo z uzyskanych od nabywców. Za wszystkie błędy budowlane ponosi całkowitą odpowiedzialność developer.
Umowy z developerami są bardziej elastyczne i pozostawiają klientom większą możliwość ne-gocjacji. W przypadku opóźnienia terminu oddania mieszkania, developer z reguły musi płacić karne odsetki.
Mieszkanie w spółdzielni
Inwestycje spółdzielcze finansowane są z funduszy członkowskich. Członkowie spółdzielni są zobowiązani do pokrywania kosztów inwestycji i ewentualnych błędów budowlanych. Cena 1 mkw. w spółdzielniach ustalana jest po całkowitym zamknięciu i rozliczeniu inwestycji. Spół-dzielnia nie ponosi właściwie konsekwencji z powodu nieterminowego oddania inwestycji.
Decydując się na mieszkanie w spółdzielni warto wiedzieć między innymi, jaka jest jej kondy-cja finansowa (np. w „Monitorze Spółdzielczym” lub protokole lustracyjnym), ile kosztuje wkład członkowski i czy korzysta z pieniędzy Krajowego Funduszu Mieszkaniowego (co świadczy o wiarygodności firmy).
NA PODDRUKU
Gdzie można sprawdzić developera?
* Krajowa Izba Budownictwa
Warszawa, ul. Marszałkowska 89
tel. (0-22) 621 91 50
W bazie danych KIB znajduje się ponad 100 firm, o których izba może udzielić informacji.
* Polskie Stowarzyszenie Budowniczych Domów
Warszawa, ul. Foksal 2
tel. (0-22) 827-77-50
W bazie danych jest ok. 80 firm developerskich i ok. 1000 firm budowlanych.
* Związek Pracowników Budowlanych
Warszawa, ul. Elektoralna 13
tel. (0-22) 620-31-73
Udziela rekomendacji swoim członkom (ok. 80 zrzeszonych firm).
* Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa
Oddział Lublin, ul. M.C. Skłodowskiej
tel. (0-81) 532-29-91
W punkcie informacyjnym specjaliści radzą jak, gdzie i z kim budować. Punkt informacyjny czynny w środy w godz. 14–16.
* Komputerowy Bank Informacji o Firmach „Kontrahent” (prowadzony przez Centralny Ośro-dek Informacji Budownictwa)
Warszawa, ul. Bartycka 26, paw. 24
tel. (0-22) 651-14-51
Ma dane firm rekomendowanych przez Krajową Izbę Budownictwa, PSBD oraz PZITB.