d Dają możliwość wyboru najbardziej optymalnego wariantu układu funkcjonalnego łazienki i pozwalają na wyraźny podział na strefy użytkowe: sanitarno – kąpielową i wypoczynkową.
W strefie sanitarno – kąpielowej możemy wyodrębnić poszczególne strefy funkcjonalne, jak: strefa umywalki, strefa w.c. i bidetu oraz strefa wanny i kabiny prysznicowej. Pierwsza z nich związana jest z myciem rąk, zębów i osobistą toaletą. Model umywalki powinien dobrze komponować się z pozostałym wyposażeniem łazienki. W jej pobliżu powinien być zlokalizowany sedes i bidet oraz najlepiej, gdy będą ze sobą sąsiadować. Możemy je oddzielić od umywalki niskim murkiem, który zwiększy poczucie intymności.
Wanna inaczej
W dużej łazience wannę możemy zainstalować z dala od ściany. Wanna umieszczona pośrodku podkreśla rolę kąpieli. Dla wygody użytkowania (bez względu na miejsce lokalizacji wanny), warto zainstalować model z ergonomicznie wyprofilowanym podgłówkiem, wyposażony w uchwyty do wstawania.
Wanna to nie tylko urządzenie do kąpieli, ale też zabiegów terapeutycznych. Jej wersja z funkcją hydromasażu staje się ważnym elementem mieszkania. Dzięki nim możemy szybko odzyskać siły witalne, a wodny masaż regeneruje i rehabilituje nasze ciało.
Na ogół kabina prysznicowa służy do szybkiego odświeżenia się. Naprawdę niezbędna staje się, kiedy mamy kłopoty z wejściem do wanny. Natrysk jest szczególnie zalecany dla osób starszych i niepełnosprawnych.
Strefa wypoczynkowa
Może choć nie musi wystrojem odbiegać od klimatu strefy sanitarno – kąpielowej. W tej części łazienki powinno zadbać się o ciepły, przytulny nastrój sprzyjający rozluźnieniu i wyciszeniu. Możemy tu ustawić leżanki o regulowanych podnóżkach i podgłówkach (relaks po kąpieli), przyrządy gimnastyczne (do ćwiczeń siłowych) oraz szafy, komódki do przyrządów toaletowych, przechowywania bielizny do kąpieli – ręczniki, płaszcze kąpielowe – oraz środków czystości.
Ważne oświetlenie
Dla wyodrębnienia stref posłużyć może odpowiednie oświetlenie. Zaleca się oprawy boczne, gdyż światło padające z boku lepiej oświetla pomieszczenie, stwarza nastrój przytulności.
Komfortu doda też odpowiednia temperatura. W łazience powinno być ciepło. Najlepszym rozwiązaniem jest ogrzewanie podłogowe. Miło jest wyjść z kąpieli na ciepła posadzkę. Dobrze jest też mieć grzejnik, który suszy i grzeje również ręczniki.
Gra kolorem
Kolor nie tylko stymuluje do działania (potęguje lub łagodzi), ale też zmienia kształty przedmiotów. Wobec tego należy w przemyślany sposób dobierać wyposażenie, żeby jego kolor współgrał z powierzchnią ścian i podłóg. Wprowadzony do wnętrza na ogromy wpływ na tworzenie nastroju, który jest istotny dla naszego samopoczucia.
Ważną rolę odgrywa również wzór i faktura, np. na płytkach ceramicznych, które mogą decydować o estetyce wnętrza. W dużym pomieszczeniu możemy pozwolić sobie na łączenie stylów. Wnętrze łazienki staje się wówczas bardziej wyraziste. (elle, AM)