Najprostszym i zarazem najpewniejszym sposobem wyrównywania ścian i stropów są systemy suchej zabudowy. Cieszą się one ostatnio bardzo dużą popularnością. Należy jednak pamiętać, że - jak każda metoda - tak i ta wymaga dokładnego wykonania i dobrania elementów zgodnie z technologią wskazaną przez producenta. O prawidłowym i gwarantującym bezpieczeństwo użytkowania funkcjonowaniu systemu decydują wszystkie elementy, które wchodzą w jego skład. Niezwykle istotną rolę odgrywają profile, które stanowią konstrukcję nośną dla poszycia z płyt gipsowo – kartonowych.
Uwaga na cenę
W ostatnim czasie na rynku materiałów budowlanych obserwujemy niepokojące zjawisko: nabywcy poszukują atrakcji cenowych, nie zwracając uwagi na jakość oferowanego towaru, który niejednokrotnie nie spełnia norm budowlanych. Oszczędności poczynione przy zakupie tego typu materiałów mogą wiązać się z obniżeniem bezpieczeństwa i walorów użytkowych systemów suchej zabudowy.
Nowoczesne profile
Na rynku pojawiły się ostatnio nowoczesne profile Ultrastil do ścian działowych i sufitów podwieszanych produkowane przez firmę Rigips. Charakterystyczną cechą, która odróżnia nowe kształtowniki od profili tradycyjnych jest ryflowana powierzchnia blachy. Badania i prace projektowe nad poprawą parametrów profili (ryflowanie i układ dodatkowych żeber usztywniających) przyniosły efekty, które przerosły najśmielsze oczekiwania.
Badania potwierdzają
W Instytucie Techniki Budowlanej porównano właściwości kształtowników stalowych o powierzchni ryflowanej i stosowanej do tej pory gładkiej. Zostały stworzone dwa modele badawcze ścian z płyt gipsowo-kartonowych: pierwszy z profilami z blachy ryflowanej, a drugi z blachy gładkiej. Obydwa modele ściany były montowane w tych samych warunkach technicznych (rozstaw kształtowników, wymiary ściany) i materiałowych (okładziny gipsowo-kartonowe grubości 12,5 mm) oraz warunkach obciążeniowych i brzegowych.
Na podstawie badań oraz analizy obliczeniowej (Zakład Badań Lekkich Przegród i Przeszkleń ITB w pracy NL-1493/01) stwierdzono, że sztywność ściany działowej z wykorzystaniem kształtowników z blachy ryflowanej używanych w konstrukcji lekkiej ścian działowych jest o ponad 50% większa w porównaniu do ściany tego samego typu z wykorzystaniem kształtowników wykonanych z blachy gładkiej.
Ważne zalety
Większa sztywność profili i zastosowanie płyt gipsowo-kartonowych z ukształtowaną w odpowiedni sposób krawędzią PRO zmniejsza w dużym stopniu niebezpieczeństwo powstawania pęknięć na połączeniach. Pęknięcia są najczęściej spotykaną awarią systemów suchej zabudowy, która powstaje w wyniku błędnego wykonania bądź zastosowania materiałów nieodpowiedniej jakości.
Ryflowana powierzchnia profili minimalizuje zjawisko „klawiszowania” półek profili podczas przykręcania do konstrukcji płyt gipsowo-kartonowych. Dzięki temu unikniemy widocznych spoin pomiędzy płytami. Ryflowanie pomaga uniknąć „ślizgania się” wkrętów, które jest odwiecznym problemem wykonawców. Powierzchnia taka pozwala także na łatwe i dokładne cięcie profili.
Oszczędności finansowe
Pomieszczenia, w których zastosowano profile Ultrastil spełniają wymagania ogniowe i zapewniają pełny komfort akustyczny. Znalazło to potwierdzenie w systemowych Aprobatach Technicznych wydanych przez Instytut Techniki Budowlanej. Przy poprawie właściwości technicznych zabudowy uzyskujemy znaczne oszczędności finansowe. Skracamy czas poszukiwania kompletnego rozwiązania i samego wykonania suchej zabudowy.
Systemy suchej zabudowy są niezawodne, jeśli przestrzega się zaleceń producenta. Bardzo ważna jest jakość płyty, ale i nie mniejszą wagę należy przykładać do jakości profili. Należy też pamiętać, że system funkcjonuje najlepiej jako całość.
Niebezpieczny rynek
Na rynku pojawiły się sufitowe profile stalowe CD 60 wykonane z blachy stalowej gatunku St0S (wg PN-88/H-84020) lub DX51D +Z (wg PN-EN 10142+A1: 1997) o nominalnej grubości 0,50 mm * 0,06 mm, co w praktyce najczęściej oznacza blachę o grubości poniżej 0,50 mm - 0,47 *0,49 mm.
Badania wykonane przez Zakład Badań Ogniowych ITB dotyczące odporności ogniowej systemów Rigips oraz testy przeprowadzone przez Zakład Badań Lekkich Przegród i Przeszkleń ITB dotyczące poprawności konstrukcyjnej jednoznacznie wskazują, że profile powinny być wykonane z blachy stalowej o grubości 0,60 * 0,05 mm lub niekiedy 0,55 * 0,05 mm.
Uwaga na konstrukcję
Zastosowanie do budowy systemów suchej zabudowy Rigips profili wykonanych z blachy o grubości 0,50 + 0,06, czyli w skrajnym przypadku z blachy o grubości 0,44 mm, spowoduje obniżenie parametrów technicznych konstrukcji. Ma to konsekwencje w spadku nośności konstrukcji i zwiększeniu ugięć. W przypadku zastosowania profili ze zbyt cienkiej blachy nastąpi również obniżenie nośności wieszaka. Jest to spowodowane uplastycznieniem, rozgięciem lub przecięciem przez wieszak zbyt cienkiego profilu. Może to doprowadzić do katastrofy budowlanej. Zastosowanie nieodpowiedniej blachy prowadzi do zmniejszenia bądź całkowitej utraty deklarowanej klasyfikacji ogniowej. Podczas pożaru może nastąpić znaczne zwiększenie odkształceń konstrukcji wywołanych obciążeniem termicznym profili.