* okna, drzwi, podłogi, parkiety i posadzki, w tym wykładziny trwale związane z podłożem,
* materiały do malowania ścian (farby),
* glazury, tapety i inne okleiny ścienne oraz kleje, pawlacze i trwale wbudowane meblościanki,
* wymiana lub montaż wanny, sedesu, brodzika, kabiny prysznicowej przytwierdzonej do ściany, obudowy wanien, zlewozmywaków i grzejników, armatury,
* kaloryfery, piece c.o., kominek, kuchnia gazowa,
* przyłącza i instalacje wodociągowe, sanitarne, elektryczne, gazowe, grzewcze, odgromowe, klimatyzacyjne, spalinowe, dymowe, domofony i alarmy,
* remont i modernizacja ścian, stropów i dachów, schodów, balkonów, zadaszeń, wzmocnienia fundamentów,
* izolacje, docieplenia, tynki i okładziny zewnętrzne, malowanie elewacji,
* roboty remontowo-modernizacyjne oraz wykonanie projektów bądź ekspertyz, opinii i innych opłat administracyjnych, koszty transportu materiałów i urządzeń.
W przypadku wątpliwości, czy poniesiony wydatek kwalifikuje się do ulgi, należy to sprawdzić w rozporządzeniu ministra gospodarki przestrzennej i budownictwa z 21 grudnia 1996 r. w sprawie określenia rodzajów wydatków na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, o które zmniejsza się podatek dochodowy (Dziennik Ustaw nr 156, poz. 788 z 1996 r.).
W ramach tej samej ulgi podatkowej lokatorzy budynków będących własnością wspólnot mieszkaniowych już od dawna, a od 1 stycznia 2001 r. także należących do spółdzielni mieszkaniowych, mogą sobie odliczać od podatku wydatki poniesione na wyodrębniony fundusz remontowy wspólnoty lub spółdzielni. Lokatorów mieszkań spółdzielczych upoważniła do tego ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych z 15 grudnia 2000 r. (Dziennik Ustaw nr 4 z 23 stycznia 2001 r., poz. 27).