Pozostawianie domu bez opieki to ryzyko nie tylko włamania , ale także pożaru, zalania czy dewastacji. Dlatego coraz częściej decydujemy się na mieszkanie na osiedlu strzeżonym. Za poczucie bezpieczeństwa trzeba jednak odpowiednio zapłacić.
Ogrodzone budynki z bramami podnoszonymi na pilota, strażnicy pilnujący osiedli – to dzisiaj już nie nowość, a coraz częściej spotykany widok. Mieszkańcy chcą się czuć bezpiecznie w swoich czterech kątach. Developerzy bardzo często proponują gotowy już system zabezpieczeń, podobnie postępują spółdzielnie mieszkaniowe. Od przyszłych mieszkańców zależy jednak, jaki system zabezpieczeń zostanie wybrany. Liczyć należy się także z tym, że każde z nich odpowiednio kosztuje. Dlatego też z niektórych propozycji możemy skorzystać od razu, natomiast inne możemy zainstalować nieco później.
Najpopularniejsze są ogrodzenia. Spełniają one swoją funkcję głównie w ciągu dnia i przyznać trzeba, że nie jest to najlepsza metoda zabezpieczenia. Szlaban lub zapora drogowa ma natomiast znaczenie w sytuacji, kiedy liczba miejsc parkingowych na terenie osiedla jest ograniczona. Trudno wówczas ukraść auto.
Bardzo często sądzimy, że domofony mogą nas ochronić przed nieproszonymi gośćmi. Nie jest to jednak wystarczające zabezpieczenie w budynku wielorodzinnym, ponieważ drzwi są często otwierane nieznanym osobom.
Coraz większą popularnością cieszą się natomiast usługi agencji ochroniarskich. Taka całodobowa opieka nie jest tania. Godzina pracy przeszkolonego agenta ochrony kosztuje ok. 120 zł. Do jego zadań powinno należeć: całodobowe patrolowanie terenu osiedla, zbieranie informacji od mieszkańców, zwracanie uwagi w przypadku niestosownego zachowania, zakłócania spokoju i porządku publicznego oraz zanieczyszczania terenu osiedla. Agenci ochrony współpracują także z policją, strażą miejską, strażą pożarną. Ponadto zwracają uwagę na ruch pojazdów w rejonie osiedla, zapewniają bezpieczeństwo bawiącym się dzieciom, kontrolują stan bezpieczeństwa na całym terenie.
Przebojem na rynek zabezpieczeń domowych wkraczają systemy alarmowe. Coraz częściej spotkać je można w każdym mieszkaniu. Połączone są one z centrum monitorowania. Wykonanie takiej instalacji jest stosunkowo niedrogie, a koszty obniżają się wraz ze wzrostem liczby mieszkań podłączonych do systemu.
Najnowocześniejszym systemem pozwalającym na całodobową kontrolę terenu jest telewizja przemysłowa. Niestety, jej skuteczność nie idzie w parze z wysoką ceną. Jest to inwestycja jednorazowa, potem trzeba tylko opłacać osobę, która będzie rzetelnie śledziła obraz przekazywany przez kamerę i w razie włamania poinformuje odpowiednią grupę interwencyjną lub po prostu policję.
Urszula Kieller
Warto wiedzieć
Wszelkie zabezpieczenia mechaniczne i elektroniczne są bardzo korzystne, żeby uchronić naszą rodzinę i nasze mienie. Należy jednak do tego dołączyć także pewne nasze zachowanie. I tak powinniśmy wykorzystać w pełni udogodnienia techniczne, o ile takie już posiadamy: wizjer, zamki atestowane, czy drzwi antywłamaniowe. Nie ufajmy jednak tak do końca zabezpieczeniom, jakie posiada osiedle strzeżone. Jeśli ktoś puka do drzwi sprawdźmy przez wizjer i nie otwierajmy drzwi na pełną szerokość. Takich nawyków nauczmy także nasze dzieci.