Podstawowym elementem systemu ogrzewania podłogowego Purmo są rury grzejne, ułożone na warstwie izolacji cieplnej i zalane warstwą jastrychu.
Na całą grubość podłogi grzejnej składają się następujące warstwy:
I. Izolacja cieplna i akustyczna
Układa się ją bezpośrednio na podłożu nośnym. W przypadku parteru jest to warstwa podkładowa, czyli tzw. „chudy beton”, a jeśli wykonujemy ogrzewanie podłogowe na piętrze warstwę tę układamy bezpośrednio na stropie. pomieszczenia. System Purmo proponuje dwa rodzaje izolacji:
* rolljet - izolacja wykonana ze styropianu pokrytego na wierzchu warstwą przeciwwilgociowej folii.
* faltjet – izolacja z twardej pianki poliuretanowej, która ma doskonałe właściwości izolacyjności termicznej.
Rury grzejne
Rury grzejne stosowane w systemie wodnego ogrzewania podłogowego Purmo wykonane są z polietylenu usieciowanego (PE-Xa). Charakteryzują się one dużą trwałością, małymi oporami przewodzenia ciepła i przepływu wody, a także elastycznością. Rury mogą być układane na różne sposoby.
2. Jastrych
W jastrychu, czyli wylewce, zatopione są rury grzejne ułożone na izolacji cieplnej. Grubość i rodzaj tej wylewki zależy od przewidywanych obciążeń podłogi w ogrzewanym pomieszczeniu.
Zaprawa lub klej pod właściwą podłogę (płytki, panele itp.)
W zależności od wybranego przez inwestora materiału, jakim zamierza wykończyć podłogę, stosujemy tu kleje do gresów i terakoty, kleje do parkietów lub inne odpowiednie materiały chemii budowlanej, przystosowane do pracy w podwyższonej temperaturze
i trwale elastyczne.
Warstwa wykończeniowa podłogi
Instalując wodne ogrzewanie podłogowe zastosować możemy wszelkie dostępne materiały wykończeniowe podłogi, ale decyzja o rodzaju wykończenia powinna być podjęta na etapie projektowania instalacji ogrzewania. Najbardziej polecane są płytki ceramiczne, gresy, czy naturalny kamień. Producent – firma Rettig Heating zapewnia kompletny zestaw wszystkich elementów składowych, potrzebnych do wykonania instalacji. (e)