W Polsce wszelkie nowinki technologiczne przyjmują się powoli na rynku budowlanym. Wprawdzie pojawiły się w naszym krajobrazie "kanadyjczyki”, domy ze styropianu czy też budynki zrealizowane w technologii szkieletu stalowego, to jednak większość Polaków woli budować tradycyjnie, czyli murowane budynki jedno albo trzy warstwowe z popularnego betonu komórkowego, cegły ceramicznej albo ytonga. O nowych technologiach chętnie czytamy, ale niekoniecznie wdrażamy.
Polycrete
Nowoczesna technologia budowania "przywieziona” z Kanady. Polega na budowaniu ścian z płyt styropianowych wypełnionych betonem. Ściana składa się z dwóch 63 - milimetrowych warstw styropianu otaczających 150 - milimetrową warstwę betonu i stalowe pręty zbrojeniowe.
W fundamencie zakłada się prowadnice wytyczające miejsce budowy. Następnie w nie wkłada się metalowe haki łączące panele ze sobą. Potem między dwie warstwy paneli wlewa się beton, który pełni funkcję konstrukcyjną.
System ten charakteryzuje się dobrą izolacyjnością termiczną - współczynnik przenikania ciepłą wynosi 0,2. Struktura ściany chroni beton przed kwaśnymi deszczami, zamarzaniem gruntu i odwilżą, pęknięciami i szczelinami spowodowanymi warunkami atmosferycznymi. Istnieje możliwość stawiania domu o różnej porze roku, ponieważ używa się szybko zastygającego betonu. Szybki jest też montaż takich domów. Otóż budynek o powierzchni 150 m kw. można postawić w ciągu miesiąca.
Panelit 3D
Ściany domu w tej technologii buduje się z gotowych wyprodukowanych w fabryce paneli - "kratownic” zrobionych z 10 cm warstwy styropianu otoczonego siatką z drutu stalowego (oczka 50x50), która na bokach powiązana jest przechodzącymi przez styropian ukośnymi ocynkowanymi łącznikami. Takie panele mają wymiary 1,2x2,5 m.
W czasie budowy domu panele montuje się na prętach - prowadnicach wmontowanych w fundament i łączy na rogach siatką nakładkową. Następnie wycina się w nich okna i drzwi, zakłada przewody instalacyjne, a potem po obu stronach na styropianowe ściany natryskuje się tynk cementowy o grubości 4 cm. Ściany takiego domu mają grubość 18 cm.
Felco Beton
Jest to system budowania ścian z bloczków tzw. styrobetonu. Powstają one w wyniku połączenia cementu z granulkami styropianu, a następnie przelewa się powstała mieszankę do formy i ubija za pomocą specjalnych urządzeń, tak, żeby składniki dokładnie się wymieszały. Przy budowie bloczki układa się na zaprawę klejową. W systemie tym można budować do pięciu kondygnacji.
Isomax
Technologia ta składa się z płyt styropianowych grubości 5 - 15 cm połączonych trwale betonowymi żebrami dystansowymi dł. 15 cm. Żebra mocuje się do płyt styropianowych za pomocą specjalnego kleju. Między płyty połączone żebrami wlewa się spieniony beton komórkowy.
Z Isomaxu można budować domy jedno- i wielorodzinne. Są one ciepłe. Współczynnik przenikania ciepła dla takiej ściany wynosi 0,14. Dom o powierzchni 150 mkw. stawia się w ciągu jednego miesiąca i może to uczynić czteroosobowa brygada.
Nowe technologie znane są u nas najczęściej z fachowej literatury. Kłopoty związane z dostarczeniem tych materiałów na budowę, brak wyszkolonych fachowców oraz odpowiednio wysokie, jak na początku inwestycji, koszty sprawiają, że nie ma za wielu zwolenników tych technologii. Nadal wolimy budować tradycyjnie.(e)