Własne pomysły mogą z powodzeniem współgrać ze schematami, jakie są na ogól stosowane w oświetleniu pomieszczeń. Rozwiązania te są wynikiem wielopokoleniowej praktyki i doświadczeń specjalistów. Nie wskazują one na konkretne źródła światła natomiast mówią, jakie powinno być w danym pomieszczeniu.
Intymna sypialnia
Dla sypialni proponowane jest oświetlenie tworzące kameralną, romantyczną spokojną atmosferę, w której można odpocząć, czytać i ubrać się, W celu lepszej regeneracji sił, poprawy nastroju światło powinno być neutralne, harmonizować z otoczeniem. Dobrym rozwiązaniem jest kilka punktów świetlnych, z których główny powinien posiadać regulację natężenia, odrębny jaśniejszy do wieczornego czytania i dwa dla uniknięcia cieni na twarzy po obu stronach toaletki.
Funkcjonalny pokój dzienny
Pokój dzienny wymaga wielopunktowego. Oświetlenia strefowego, co oznacza lepszego w miejscu pracy, czytania, słabszego przy kanapie czy telewizorze, Jednocześnie dla stworzenia dobrego nastroju można światłem wyeksponować obraz lub jakiś mebel. Oprócz głównego punktu można również w miarę potrzeby korzystać z bocznych kinkietów, plafonier, punktowych reflektorów i lamp stojących. Ze względu na długie i częste korzystanie z tego pokoju wskazane jest zakładać w nim świetlówki energooszczędne.
Przytulnie w jadalni
Jadalnia - tutaj by wiernie można było eksponować potrawy należy szczególną uwagę zwrócić na barwę światła. Ponadto musi ona być przyjazna odprężeniu, sprzyjać rozmowie i umilać jedzenie. Meble, zastawa, kolorystyka powinny w blasku żarówki stanowić całość. Główne światło jasne, dodatkowe białe lub w pastelowych kolorach, punktowe skierowane na kominek lub fragment pokoju.
Kuchnia jest pomieszczeniem, w którym, na co dzień spędzamy wiele czasu, dlatego wskazane jest tam oświetlenie energooszczędne. Ponadto jego barwa musi oddawać kolory produktów, które tam przetwarzamy. Oznacza to, że oświetlenie powinno być funkcjonalne i atrakcyjne (jasne, mocne). Najlepsze efekty dają lampy wbudowane w sufit lub wisząca ze światłem skierowanym w górę. Dobre są również rampy oświetlające kuchnię i blaty. Jako elementy wystroju można zastosować reflektory punktowe.
Światło łazienkowe
Łazienka to specyficzne pomieszczenie, w którym na ogół jest tylko sztuczne oświetlenie. Ma ono do spełnienia duża rolę, jako, że jego poświata ma relaksować, umilać wieczorną kąpiel i poranną toaletę, a jednocześnie tworzyć pozory intymności. Światło łazienkowe nie może przekłamywać naturalnego koloru skóry, czy odcieni kosmetyków, co oznacza, że musi być dobrej jakości. Tutaj również poza punktem głównym powinny być podwójne przy lustrze i w razie potrzeby reflektor do wyeksponowania jakiegoś detalu lub szafki.
Ważny przedpokój
Przedpokój miejsce pierwszego kontaktu z mieszkaniem jego oświetlenie jest równie ważne, jak w pozostałych pomieszczeniach. Najmocniejszy akcent winno mieć oświetlenie sufitowe. Dodatkowe punkty mają stwarzać wrażenie ciepła i gościnności. Również tutaj z powodu długiego i częstego używania światła powinno być ono z energooszczędnych świetlówek. (zk)