Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Dom

18 sierpnia 2009 r.
11:31
Edytuj ten wpis

Zadbaj o szczegóły, a Twój dom będzie najpiękniejszy w okolicy

Autor: Zdjęcie autora Opr. bmk
0 0 A A

O ostatecznym wyglądzie elewacji domu bardzo często decydują detale

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Precyzyjnie dopracowane naroża, podokienniki czy nadproża są przejawem kreatywności architekta oraz dbałości wykonawcy o szczegóły.


Cegła jest materiałem, który cieszy się coraz większą popularnością przy wykonywaniu zewnętrznych elewacji budynku. Często spotykanym rozwiązaniem jest zastosowanie cegły na całej płaszczyźnie ściany lub też wyeksponowanie poszczególnych jej fragmentów właśnie poprzez cegły i płytki elewacyjne.


Nawet w przypadku, gdy ściana domu została pokryta tynkiem, zaleca się stosowanie klinkieru lub cegieł licowych w tych miejscach, które są szczególnie narażone na uszkodzenia mechaniczne i wpływ warunków atmosferycznych. Są to na przykład naroża, podokienniki, cokoły oraz nadproża drzwiowe i okienne.

Kształtowanie elewacji – cegły i płytki na naroża

Naroża budynku są szczególnie podatne na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. W przypadku ścian otynkowanych, wymagane jest zastosowanie specjalnych siatek lub listew ochronnych, które zabezpieczą wewnętrzne warstwy ściany.


Nie ochronią one jednak części zewnętrznej, czyli tynku, który może w tych miejscach odpryskiwać. Zdecydowanie trwalsze są naroża wykonane z cegieł lub kątowych płytek elewacyjnych. Znaczna wytrzymałość klinkieru sprawia, że naroża obudowane płytką lub cegłą są znacznie bardziej odporne na odpryśnięcia niż te pokrytych tynkiem.


Zastosowanie przegubowych cegieł kształtek stwarza także możliwość wykonania naroży, których kształt odbiega od form standardowych. Płaszczyzny ścian w narożach nie muszą koniecznie schodzić się pod kątem prostym. Kombinacja cegieł wyprofilowanych owalnie stwarza szerokie możliwości murowania naroży, których kąt jest różny od 90°.


Murując naroża przy ścianie osłonowej z cegły klinkierowej należy pamiętać o bardzo ważnej kwestii, jaką jest dylatacja. Siły działające na ścianę zewnętrzną są różne po jednej i drugiej stronie narożnika.

Wynika to z wielu przyczyn. Wystarczy chociażby różny stopień nasłonecznienia którejś ze ścian, a będzie ona pracowała inaczej niż strona sąsiadująca. W efekcie może to doprowadzić do powstawania rys i pęknięć. Wykonanie szczeliny dylatacyjnej jest uzależnione od całej konstrukcji ściany.

Trwałe i estetyczne parapety

Detale architektoniczne, takie jak parapety czy też nadproża, są często traktowane jako miejsca wymagające od wykonawcy większej precyzji i dokładności.


Odpowiednie wyprofilowanie kształtów oraz wymogi techniczne sprawiają, że wygodniejszym rozwiązaniem staje się zastosowanie elementów prefabrykowanych, zapewniających właściwe parametry techniczne i idealne dopasowanie do całej konstrukcji ściany.


- Parapety zewnętrzne muszą być wmurowane z uwzględnieniem wymaganego kąta nachylenia, aby umożliwić lepsze odprowadzanie wody deszczowej – mówi Krzysztof Omilian z firmy Röben.


– Żeby uzyskać odpowiedni spadek, murarze często nanoszą pod parapet więcej zaprawy, co może spowodować powstanie mostków termicznych, które z kolei mogą przyczynić się do pojawienia się pleśni w pomieszczeniu. Pewnym rozwiązaniem może być zastosowanie parapetów prefabrykowanych. Ich szczelny, betonowy rdzeń uformowany pod właściwym kątem, chroni przed wilgocią.


Gotowe parapety produkowane są w kolorach cegieł elewacyjnych, co umożliwia idealne ich dopasowanie do całości ścian zewnętrznych. Argumentem przemawiającym na korzyść elementów prefabrykowanych jest perfekcyjne ich wykonanie oraz minimalizacja występowania mostków termicznych.


Co więcej, w przypadku zastosowania podokienników z dodatkową warstwą izolacji cieplnej uzyskamy pewność, że będą one spełniać normy w zakresie energooszczędności budynków.

Gotowe nadproża

Nadproża to konstrukcja, na której opiera się część ściany nad otworem drzwiowym lub okiennym. Muszą one być odpowiednio wytrzymałe. Zastosowanie gotowych nadproży uzasadnione jest nie tylko możliwością dopasowania ich do konstrukcji ściany pod względem formy oraz kształtu, ale pozwala także na zmniejszenie obciążenia muru.


– W przypadku prefabrykowanych nadproży firmy Röben krańcowe części łuku pełnią rolę podtrzymującego filaru, dzięki czemu nacisk na mur jest mniejszy – tłumaczy Krzysztof Omilian. – Warto również pamiętać o tym, że nadproża pokrywające elementy, których szerokość przekracza 1,50 m, czyli na przykład okna w większym formacie, nie powinny być murowane w sposób tradycyjny ze względu na późniejsze bezpieczeństwo użytkowników.


W przypadku, gdy prefabrykowane nadproża są układane nad otworami okiennymi lub drzwiowymi o mniejszych wymiarach, ich montaż pozwala zrezygnować z wykonania dylatacji oraz konsol, podtrzymujących ciężar muru. Gdy szerokość okna jest większa, konieczne jest zainstalowanie specjalnych konsol, przymocowanych do ściany nośnej.


Cegły kształtowe, popularnie określane jako „kształtki”, dają nieskończenie wiele możliwości wykonania licznych detali architektonicznych budynku, takich jak zaokrąglone naroża, podokienniki oraz idealnie dopasowane nadproża drzwiowe i okienne.


Zastosowanie prefabrykowanych elementów oraz cegieł kształtowych to nie tylko gwarancja trwałości i właściwego doboru parametrów, ale również oszczędność czasu i wygoda na placu budowy.


Źródło Yasna Communications

Pozostałe informacje

Niespodzianka w Olsztynie. Bogdanka LUK rozbita zagrywką

Niespodzianka w Olsztynie. Bogdanka LUK rozbita zagrywką

W spotkaniu otwierającym 13. kolejkę Bogdanka LUK Lublin przegrała na wyjeździe z Indykpolem AZS Olsztyn 0:3. To niespodzianka weekendowej serii gier.

Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo. Bezpłatne sprawdzanie świateł w ramach kampanii

Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo. Bezpłatne sprawdzanie świateł w ramach kampanii

W najbliższą sobotę, 23 listopada, kierowcy w całej Polsce będą mieli okazję bezpłatnie sprawdzić stan i ustawienie świateł w swoich pojazdach. Akcja jest częścią tegorocznej edycji kampanii „Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo”, która ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa na drogach poprzez poprawę widoczności pojazdów.

Lublin żyje teatrem
galeria

Lublin żyje teatrem

W Lublinie trwa Festiwal Teatrów Niewielkich, który od 2005 roku przyciąga do miasta twórców i miłośników sztuki scenicznej z całej Polski. To ogólnopolskie wydarzenie o charakterze konkursowym jest miejscem spotkań aktorów zawodowych i amatorów, łącząc różne pokolenia i style teatralne.

Samuel Mraz zdobył w piątek swojego ósmego gola w tym sezonie
film

Motor nie do zatrzymania. Beniaminek pokonał w Lubinie Zagłębie [zobacz bramki]

Trzecie zwycięstwo z rzędu piłkarzy Motoru. Tym razem podopieczni Mateusza Stolarskiego pokonali w Lubinie tamtejsze Zagłębie 2:1. Zwycięskiego gola dla gości zdobył były napastnik "Miedziowych" Samuel Mraz.

Piesek wybrał się na spacer i zaginął. Wybawcą dzielnicowy
Kraśnik

Piesek wybrał się na spacer i zaginął. Wybawcą dzielnicowy

Wczoraj wieczorem w Kraśniku, w części fabrycznej miasta, zagubił się mały, niedowidzący piesek. Dzięki szybkiej reakcji asp. Łukasza Guściory z lokalnego komisariatu, czworonóg szybko wrócił do swojej właścicielki, a cała sytuacja zakończyła się szczęśliwie.

Radni na „tak”. Dwie podstawówki i jedno liceum przed dużymi zmianami
Lublin

Radni na „tak”. Dwie podstawówki i jedno liceum przed dużymi zmianami

17 „za” i 13 „przeciw” – taki był wynik trzech głosowań nad przyszłością kilku lubelskich szkół na czwartkowej sesji Rady Miasta. SP19 i SP25 mają być teraz jedną szkołą. Na zmiany czeka również IV LO.

Szkoła z wartościami i tradycją – „Szóstka” świętuje jubileusz
ZDJĘCIA
galeria

Szkoła z wartościami i tradycją – „Szóstka” świętuje jubileusz

Szkoła Podstawowa nr 6 im. Romualda Traugutta w Lublinie w tym tygodniu obchodzi 90. urodziny. W uroczystościach uczestniczyli dawni i obecni uczniowie.

Pijany uderzył w latarnię w Dęblinie. To nie było jego jedyne przewinienie

Pijany uderzył w latarnię w Dęblinie. To nie było jego jedyne przewinienie

Ponad 2 promile alkoholu w wydychanym powietrzu, narkotyki w kieszeni i pozytywny wynik testu na obecność środków odurzających – to bilans poniedziałkowej jazdy 26-latka z powiatu ryckiego. Mężczyzna, kierując Hondą, stracił panowanie nad pojazdem i zakończył swoją podróż na przydrożnej latarni przy ul. Podchorążych w Dęblinie.

Witajcie w Polsce! Łydka Grubasa akustycznie
koncert
23 listopada 2024, 20:00

Witajcie w Polsce! Łydka Grubasa akustycznie

To będzie prawdziwa petarda! Po raz pierwszy Łydka Grubasa zagra wyłącznie program akustyczny. Usłyszymy nowe aranżacje i nowe instrumenty. Jak brzmią stare utwory w nowych aranżacjach? Przekonamy się już w najbliższą sobotę.

Lubelscy pracodawcy wyróżnieni za dbałość o bezpieczeństwo pracy

Lubelscy pracodawcy wyróżnieni za dbałość o bezpieczeństwo pracy

Ponad 40 pracodawców oraz trzech Społecznych Inspektorów Pracy uhonorował Okręgowy Inspektorat Pracy w Lublinie podczas piątkowej gali. Wyróżniono także gospodarstwo rolne z powiatu łukowskiego, które uczestniczyło w ogólnopolskim konkursie. Gala była okazją do podsumowania działalności w zakresie ochrony pracy.

Motor lepszy od Zagłębia, Samuel Mraz dalej strzela (zapis relacji na żywo)

Motor lepszy od Zagłębia, Samuel Mraz dalej strzela (zapis relacji na żywo)

Trzecie zwycięstwo z rzędu piłkarzy Motoru. W piątkowy wieczór beniaminek z Lublina ograł na wyjeździe Zagłębie Lubin 2:1.

Spektakl „W maju się nie umiera…” na Lubelszczyźnie
teatr
24 listopada 2024, 18:00

Spektakl „W maju się nie umiera…” na Lubelszczyźnie

Krasnystaw, Zamość, Szczebrzeszyn i Drelów, to miejscowości w których, w najbliższych dniach będzie można zobaczyć wyjątkowy spektakl „W maju się nie umiera. Historia Barbary Sadowskiej” opowiadający przejmującą historię matki Grzegorza Przemyka.

30 lat minęło. Liceum im. Jana III Sobieskiego w Lublinie świętuje jubileusz
galeria

30 lat minęło. Liceum im. Jana III Sobieskiego w Lublinie świętuje jubileusz

Liceum Ogólnokształcące im. Jana III Sobieskiego w Lublinie świętowało 30-lecie swojej działalności podczas uroczystej gali, która odbyła się w czwartkowy wieczór w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

Droga eskpresowa S12

Jest decyzja środowiskowa dla S12 na zachód od Puław

Na tą decyzję czekali kierowcy z całego powiatu puławskiego, a także zwoleńskiego i Radomia. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy drogi ekspresowej od obwodnicy Puław do Radomia.

Ostatnie posiedzenie sądu w sprawie Łukasza W. odbyło się w piątek, 22 listopada, na dzień przed 35. urodzinami mężczyzny
wyrok

Strzały padły pod wiejską remizą. Łukasz W. winnym usiłowania zabójstwa

Nie miał bezpośredniego zamiaru pozbawienia życia mężczyzny, którego postrzelił, ale jest winnym usiłowania zabójstwa – orzekł sąd. I skazał mieszkańca wsi Zadębce, również za groźby karalne, na łączną karę 8 lat i 7 miesięcy więzienia.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium