– Zanim podejmiemy decyzję o zakupie mebli, musimy znać ich przeznaczenie. Jest to niezbędne, ponieważ innym warunkom odpowiadają meble przeznaczone do siedzenia przed telewizorem, a odmiennym te do spania. W tym drugim przypadku ważna jest również wiedza, jak często będą użytkowane. Jeżeli stale, to należy zwrócić między innymi, większą uwagę na sposób rozkładania stelaża, ilość miejsca, wygodę leżenia. Wszystkie meble z funkcją do spania są droższe.
Podobnie, jak na przydatność, trzeba również przy wyborze kłaść nacisk by uzupełniały się one z dotychczasowymi, posiadanymi przez nas już meblami. Ponadto równie ważny, bo mający spory wpływ na koszty jest wybór między produktami markowymi o najwyższej jakości, a popularnymi o nieco niższej klasie. Wskazane jest również określenie linii wymarzonych mebli, bo między klasyczną a nowoczesną jest duża różnica zarówno w formie, wzornictwie, jak i cenie
Większość klientów przychodząc do sklepów wie, ile ma miejsca na nowy mebel i jakie powinien on mieć wymiary. Jednak często zdarza się problem z dopasowaniem wykończeń do starszego umeblowania. Wynika on z faktu, że producenci oklein zamawiają je od różnych dostawców, którzy mają własne wzory. Oznacza to, że poza nazwą, produktów nic nie łączy. Dlatego dla łatwiejszego wyboru można wziąć do sklepu jakiś mały element, jak półka lub szuflada. Pomoże to porównać odcień i wzór drewna lub części ozdobnej.
Kupując meble nie należy sugerować się ich nazwą, która została im nadana na potrzeby promocji i marketingu. Natomiast w każdym przypadku, bez względu na ich nazewnictwo należy sprawdzić, jakie mają funkcje użytkowe, czym są wypełnione, z jakiego materiału jest pokrycie. Droższe wypoczynki z renomowanych firm posiadają w większości wypełnienia ze sprężyn bonellowych natomiast tańsze wyroby z pianki tapicerskiej.
Zanim dokonamy zakupu wybranego mebla sprawdźmy, czy dobrze się czujemy siedząc na wybranym fotelu lub kanapie. Ponadto zwróćmy uwagę, czy po rozłożeniu jest wystarczające miejsca do spania a także, jaka jest jego długość.
Warto wiedzieć, że około 80 proc mebli wypoczynkowych to samodzielne elementy, które można zestawiać w dowolnej konfiguracji z innymi. (zk)